• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialus tyrimas parodė, kad Telšių apskrities gyventojai smarkiai rizikuoja susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

REKLAMA
REKLAMA

Mat telšiškiai itin retai – vos keletą kartų per gyvenimą ar kartą per metus matuoja pulsą ir kraujospūdį – svarbiausius širdies sveikatą atspindinčius faktorius. Taip apie kraujospūdį teigia beveik kas antras telšiškis, o pulsą tokiu retumu matuoja keturi iš dešimties Telšių apskrities gyventojų.

REKLAMA

Be to, telšiškiai turi nepakankamai žinių apie savo širdies sveikatą – pulsą su kraujospūdžiu sieja vos kas dešimtas apklaustasis – tai vienas blogiausių rodiklių Lietuvoje po Utenos ir Panevėžio. Tai buvo nustatyta specialaus tyrimo metu, kurį inicijavo Lietuvos širdies asociacija kartu su farmacijos kompanija „AstraZeneca Lietuva“, o atliko rinkos tyrimų kompanija RAIT.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartu su Lietuvos širdies asociacija ypatingą dėmesį skiriame širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai, nes dabar būtent šios ligos kelia didžiausią grėsmę lietuvių gyvybėms. Todėl atidžiai stebime tiek visos šalies, tiek atskirų regionų sergamumo tendencijas bei rūpinamės gyventojų švietimu. Deja, Telšių apskrities gyventojai per mažai tausoja save ir labai rizikuoja susirgti mirtinai pavojingomis širdies ligomis. Nerimą kelia tai, kad telšiškiai ne tik retai matuojasi pulsą ir kraujospūdį, bet ir turi nepakankamai žinių apie savo širdies sveikatą. Tikimės, kad šis tyrimas paskatins Telšių gyventojus susimąstyti“, – teigia „AstraZeneca Lietuva“ vadovas Saulius Šabūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors telšiškiai kraujospūdį matuoja itin retai, tačiau niekada jo nesimatavusiųjų dalis yra mažiausia iš visų Lietuvos apskričių. Tačiau pulso nematavusių gyventojų yra keturis kartus daugiau – 17 proc., nors tai taip pat mažiausias rodiklis lyginant su kitomis šalies apskritimis.

Telšiškių pulsas yra tankesnis negu optimali sveikatai jo norma. Vidutinis telšiškių širdies dūžių skaičius per minutę (pulsas) ramybės būsenoje, pailsėjus 15 min., siekia 69-70 kartus. Kuo lėtesnis yra širdies pulsas, tuo geriau žmogaus sveikatai. Optimalus žmogaus pulsas turi būti apie 60 kartų per minutę, nuo šios ribos pulsui dažnėjant didėja širdies ir kraujagyslių ligų bei mirties rizika.

REKLAMA

Pagrindinė priežastis, skatinanti Telšių apskrities gyventojus atkreipti dėmesį ne tik į kraujo spaudimą, bet ir į pulsą – jaučiamas padažnėjęs širdies plakimas – taip teigė trys iš dešimties apklaustųjų. Tyrimas parodė, kad tai yra ir populiariausia priežastis, atkreipianti gyventojų dėmesį į pulsą visoje Lietuvoje. 11 proc. telšiškių į pulsą atkreipia dėmesį, kai būna karšta: vasarą, gamtoje, pirtyje.

REKLAMA

Nuolat savo pulsą ir savijautą stebi nedidelė dalis – vos 2 proc. – telšiškių. O gyventojų, manančių, kad jų pulsas visada normalus ir nekelia jokių rūpesčių Telšių apskrityje yra tik 4 proc. – tai mažiausias rodiklis iš visų Lietuvos apskričių. Kai pulsas būna per tankus, du trečdaliai apklaustų Telšių gyventojų nedaro nieko, 15 proc. stengiasi nusiraminti, 13 proc. – giliai kvėpuoja. Vaistus, retinančius pulsą, geria vos 6 proc. apskrities gyventojų. Pagal šį rodiklį Telšių apskritis užima paskutinę vietą Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp telšiškių yra daugiausiai Lietuvoje savo kraujospūdžio nežinančių žmonių – jie sudaro daugiau kaip ketvirtadalį apklaustųjų. 46 proc. Telšių apskrities gyventojų teigia, kad jų kraujospūdis yra geras, t.y. mažesnis negu 140/90 mmHG (gyvsidabrio stulpeliai milimetrais). Šis rodiklis yra blogiausias tarp visų Lietuvos apskričių. Tai patvirtina ir kitas faktas – tik 10 proc. telšiškių vartoja kraujospūdį mažinančius vaistus.

REKLAMA

Minėtas tyrimas atskleidė ir bendrą neigiamą visos šalies tendenciją – net 16 proc. apklausoje dalyvavusių lietuvių apskritai nėra matavę kraujospūdžio: nei patys, nei medicinos įstaigoje. O pulso niekada nesitikrino kiek daugiau nei ketvirtadalis gyventojų – 27 proc.

Lietuvos gyventojai ypač mažai dėmesio skiria pulsui – jį nuolat stebi tik 5 proc., o niekada neatkreipia dėmesio net 42 proc. lietuvių, kai kraujospūdį bent kartą ar keletą kartų gyvenime yra matavę net 18 proc. lietuvių.

Tyrimo, vykusio 2009 m. birželį, metu buvo reprezentatyviai apklausti 1032 15-74 metų respondentai iš visų Lietuvos apskričių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų