REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien yra būtent tas vakaras, kai pagal tradicijas įžiebiamos Kalėdų eglutės. Tačiau dabar jos sužiba gerokai anksčiau – gruodžio pradžioje ar net nesibaigus lapkričiui. Tad dabar kartu pakeliaukime po mūsų šalį, pasižvalgykime, kokias neįprastas eglutes papuošė mūsų tautiečiai, ir ką apie tai mano tradicijų puoselėtojai.

Šiandien yra būtent tas vakaras, kai pagal tradicijas įžiebiamos Kalėdų eglutės. Tačiau dabar jos sužiba gerokai anksčiau – gruodžio pradžioje ar net nesibaigus lapkričiui. Tad dabar kartu pakeliaukime po mūsų šalį, pasižvalgykime, kokias neįprastas eglutes papuošė mūsų tautiečiai, ir ką apie tai mano tradicijų puoselėtojai.

REKLAMA

Štai tokią žybsinčia eglutę iš 19 traktorių įžiebia Kelmės rajono ūkininkai. Sako idėją nusižiūrėjo iš kitų šalių ir nusprendė taip originaliai pasveikinti su šventėmis ir vienas kitą, ir visus tautiečius. 

„Toks tas tikslas buvo, kad sugalvoti kažką nematyto, kažką naujo. Šiek tiek to pasisėmėme iš užsienio ūkininkų kurie ne vienus metus tai daro. Sugalvojom, sakau pabandyki, kas bus tas bus. Tai va, štai ir turim“, – sako Kelmės r. ūkininkas Linas Jakys.

Taip ūkininkai bando palaikyti ore tvyrančią Kalėdinę nuotaiką. Žiūrėdami iš paukščio skrydžio filmuotus savo traktorius žemdirbiai džiaugiasi ir jau svajoja, kaip kitąmet bandys suburti dar daugiau entuziastų ir įžiebti dar didesnę agrotecnikos eglutę.  

REKLAMA
REKLAMA

O štai vaikai Panevėžyje šias eglutes pagamino tvarias iš 3D plastiko ričių. Sako taip bando panaudoti medžiagas, kurios būtų atsidūrusios šiukšlių dėžėje. 

REKLAMA

„Man ypatinga ši eglutė, nes mes suteikėme 3D ritiniams antra gyvenimą“, – sako ketvirtokė Elija.

O vietoje žaisliukų pakabino pačių užaugintus kristalus. 

„Jie turi specifinę spalvą – mėlyna, jie pagaminti iš vario sulfato. Juos kai pavasarį ištirpini, gali palaistyti daržą savo“, – pastebėjo ketvirtokė Barbora.

Mokiniai dar vieną eglutę sukalė iš medžio, o žaisliukus jai gamino naudodami nebereikalingų kompiuterių detales.

„Žaisliukai padaryti iš seno kompiuterio dalelių. Mes išardėm juos, jie padaryti iš įvairių diskų, dalelių įvairių“, – sako dar viena ketvirtokė Eglė.

REKLAMA
REKLAMA

O štai Kaune Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje spindi iš maždaug 400 knygų sudėliota eglutė. Knygos surinktos net iš 21 bibliotekos skyriaus, kurias padovanojo patys skaitytojai. 

„Šiai eglutei sukurti niekas nebuvo pirkta ir tikrai niekas po jos išardymo išmesta nebus. Knygoms taip pat visiškai nėra pakenkta“, – sako kultūrinės veiklos skyriaus vedėja Monika Balsevičienė.

Išskirtinė ir tuo, kad visos knygos – tik žaliais viršeliais. Kad tokias surinktų bibliotekininkės paplušėjo kaip reikiant. 

„Šiemet pirmą kartą ši eglutė visiškai žalia, visi mūsų bibliotekos skyriai ir padaliniai prisidėjo, visus metus rinko būtent žalias knygas, kad mūsų eglutė būtų, kaip priklauso eglutei – visiškai žalia“, – sakė M. Balsevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šios eglutės Tauragės Šaltinio progimnazijoje aukštis 2,5m, ją iš 230 senų, jau nurašytų vadovėlių lapų gamino patys moksleiviai.

„Čia yra 4 rūšių – žąsies, vištos, vištelių ir balandžių kiaušiniai.“

Ko gero, tai tokia vienintelė pasaulyje eglutė papuošta kiaušiniais. Palangos menininkas Vytautas Kusas atrodo pabandė suderinti Kalėdas ir Velykas, pats ir paaiškina ką galvojo puošdamas.

„Jugi tai ir yra visa gyvybė, čia yra gyvybė, nuo čia prasidėjo viskas. Nuo kiaušinio“, – sako menininkas Vytautas Kusas. 

Tradicijų žinovai sako, kad žmonių išmonė džiugina, tačiau galima prisiminti ir kaip seniau žmonės puošė eglutes.

REKLAMA

„Aš manau, kad taip atsiskleidžia žmonių kūrybingumas,  jeigu norime tradiciškai papuošti eglutę, tai tikrai yra visokių daug būdų. Iš šiaudų suvarstytais žaisliukais ir prisiminę senelių pasakojimus, kad kabinami obuoliukai, ar saldainiai, ar riešutai, ar išpuošti meduoliai - mes galime puošti tradiciškai“, – pastebi muziejininkė Sigita Milvydienė.

Tradiciškai eglutės puošiamos būdavo savaitę prieš Kalėdas, bet dažniausiai Kūčių dieną, visų pirma, todėl, kad visos eglutė buvo gyvos ir ilgiau nei pora savaičių neišsilaikydavo. Muziejininkė sako, kad buvo tikima, jog eglutės puošimas per anksti, gali prišaukti į namus nelaimes.

REKLAMA

„Esame pasidalinę per puse, tie kurie pasipuošę lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje ir tie žmonės kurie puošia tradiciškai, nes sako, kad eglutę per anksti papuošti yra blogas ženklas“, – kalbėjo S. Milvydienė.

Tačiau puošiant  Kalėdų eglutę reiktų prisiminti posakį, kad ji  yra mūsų Kalėdų viešnia.

Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų