REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas penktadienį pritarė buvusios premjerės Margaret Thatcher (Margaret Tečer) 1982 metais priimtą sprendimą pasiųsti karinį ypatingos paskirties būrį ir susigrąžinti Folklendų salas, kurias buvo užėmusi Argentina.

REKLAMA
REKLAMA

Artėjant 25-osioms Folklendų konflikto metinėms, Dauning Stryto tinklalapyje paskelbtame radijo įraše T. Blairo klausiama, ar jis imtųsi panašių veiksmų, kaip tai padarė "geležinė ledi", t.y. ar jėga atsiimtų britams priklausančią teritoriją, esančią toli Atlanto vandenyno pietuose.

REKLAMA

"Taip, taip, esu tuo tikras", - atsakė jis.

"Kai žvelgiu į praeitį, turiu galvoje, kad tuo metu buvau daug jaunesnis, bet kai žvelgiu į praeitį, taip, neabejoju, kad tai buvo teisingas kelias..., - sakė T. Blairas. - Manau, kad buvo iškilęs pavojus principui, kuris teigia, jog jokia žemė neturėtų būti aneksuojama, o jos gyventojai - paklusti kitai valdžiai tokiu būdu".

T. Blairas taip pat palygino šį konfliktą su Kosovu 1999 metais, kai Didžioji Britanija pasiuntė savo karių į NATO pajėgas.

REKLAMA
REKLAMA

"Nors aplinkybių visuma ir skirtinga, tačiau galima išvesti paralelių su tuo, kas vėliau atsitiko Kosove, - sakė jis. - Galų gale karinė intervencija Kosove nuvertė (buvusį Serbijos prezidentą) Slobodaną Miloševičių".

T. Blairas ministru pirmininku tapo 1997 metais, ir Kosovas buvo jo pirmoji reikšminga karinė misija.

Folklendų karas užtarnavo M. Thatcher "geležinės ledi" reputaciją, o šią savaitę britų transliuotoja BBC, bendrovės "Pathe Productions" ir "DJ Films" pranešė, kad užsakė sukurti scenarijų filmui apie šį 17 dienų laikotarpį, per kurį buvusi premjerė pasiuntė specialios paskirties karinio jūrų laivyno pajėgas išvyti argentiniečiams iš okupuotų salų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Londonas šias salas užėmė 1833 metais, tačiau Buenos Airės teigia, kad šios žemės priklauso Argentinai, bet visos pastangos derėtis dėl suvereniteto sužlugo.

Po serijos neteisėtų Argentinos nusileidimų Pietų Georgijoje, Argentinos pajėgos, vadovaujamos generolo Leopoldo Galtieri (Leopoldo Galtierio), užėmė nedidukes salas iš pietų pusės 1982 metų balandžio 2 dieną.

Tada Didžioji Britanija pasiuntė savo pajėgas. Iki birželio 14 dienos, kai argentiniečių pajėgos pagaliau pasidavė, žuvo daugiau kaip 900 žmonių, tarp jų - 655 argentiniečiai, 255 britų kariai ir trys Folklendų salų gyventojai.

1983 metais Argentina vėl tapo demokratine valstybe. Buenos Airės ir Londonas atnaujino diplomatinius santykius 1990 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų