• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu žmonėms skaičiuojant kiekvieną litą, Valstybinė ligonių kasa (VLK) vis dažniau sulaukia klausimų, kodėl gydymo įstaigos iš jų reikalauja mokėti už suteiktas paslaugas.



Siūlo aiškintis

Pastaruoju metu žmonėms skaičiuojant kiekvieną litą, Valstybinė ligonių kasa (VLK) vis dažniau sulaukia klausimų, kodėl gydymo įstaigos iš jų reikalauja mokėti už suteiktas paslaugas.



Siūlo aiškintis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VLK informavo, kad gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims, gavusiems šeimos gydytojo siuntimą, daugeliu atvejų pirminės ambulatorinės, stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos teikiami nemokamai. Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

REKLAMA

Tad pacientams, išgirdusiems siūlymą susimokėti, rekomenduojama paprašyti gydytojų arba gydymo įstaigų vadovų įrodyti, kodėl prašoma atsilyginti už suteiktą paslaugą. Jeigu atsakymo nepavyksta gauti - kreiptis į teritorines ligonių kasas.



Kai kurie mokėjimai - įteisinti

Įteisinti mokėjimo atvejai yra tik keli. Pirmiausia, jei žmogus savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras - tada jis pats sumoka šių paslaugų, medžiagų, procedūrų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų skirtumą. Taip pat jei pacientas savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras - šių paslaugų ar procedūrų kainą jis apmoka pats.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo ir kainų, pacientui pačiam tenka mokėti už paslaugas, numatytas šiame sąraše. Paciento gali būti paprašyta susimokėti ir tuo atveju, jeigu jis nenori laukti eilėje tam tikro tyrimo arba procedūros, pats pageidauja skubiau gauti paslaugą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pacientui gali tekti mokėti už paslaugas, kai sveikatos priežiūros įstaiga yra išnaudojusi lėšas, numatytas sutartyje su teritorine ligonių kasa, ir įstaigos administracija matomoje vietoje yra paskelbusi, kad laikinai dėl lėšų stygiaus negali teikti tam tikrų planinio gydymo paslaugų, o apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu pacientas, norėdamas skubiai gauti paslaugą, sutinka pats už ją mokėti.



Reklama gali suklaidinti

REKLAMA

Pastaruoju metu kai kurios privačios gydymo įstaigos, sudariusios sutartį su ligonių kasa, įvairiai reklamuoja iš PSDF biudžeto apmokamas paslaugas.

VLK informuoja, kad ligonių kasos iš PSDF biudžeto apmoka tik už apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu suteikiamas paslaugas. Neapdrausti privalomuoju sveikatos draudimu už gydymo paslaugas, išskyrus būtinąją pagalbą, turi mokėti pagal gydymo įstaigos nustatytus paslaugų įkainius.

REKLAMA

Skirdami sudėtingus ir brangius tyrimus gydytojai turi laikytis sveikatos apsaugos ministro siuntimų ambulatorinėms specializuotoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti ir brangiems tyrimams bei procedūroms atlikti tvarkos. Net rentgeno tyrimas atliekamas tik tuomet, kai šeimos gydytojas kitu būdu negali patikslinti ar pagrįsti diagnozės. Siuntimą brangiesiems tyrimams ir procedūroms, apmokamiems iš PSDF biudžeto lėšų, gali išduoti tik antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantis specialistas. Taip pat yra sudarytas ligų ir indikacijų sąrašas, kokiais atvejais taikomi iš PSDF biudžeto apmokami sudėtingi tyrimai. Jie atliekami, kai visi kiti tyrimo metodai yra nepakankamai informatyvūs ir būtina patikslinti diagnozę.

Taigi net ir apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu asmuo, neturėdamas gydytojo specialisto siuntimo, gydymo įstaigoje turės už tyrimą susimokėti pats. Be to, privačiose gydymo įstaigose, sudariusiose sutartį su ligonių kasa, už teikiamas paslaugas pacientams gali tekti primokėti. Tad pacientui dar reikėtų išsiaiškinti, kokia paslaugos išlaidų dalis yra kompensuojama iš PSDF biudžeto ir kokią priemoką tektų sumokėti.



Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų