REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šveicarijos mineralinio vandens gamintojams atėjo sunkūs laikai. Verslo ir politikos lyderiai jungia jėgas, kad atremtų plintančią „vandens iš čiaupo“ epidemiją, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Šveicarija garsėja ne vien laikrodžiais, bankais ir šokoladu. Šalies pilstomo vandens pramonės metinė apyvarta siekia 900 mln. Šveicarijos frankų (2,06 mlrd. litų). Dabar jai vis didesnį pavojų kelia aplinkosaugos organizacijų pradėta „sugrįžimo prie vandens iš čiaupo“ kampanija. „Žalieji“ JAV, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje garsiai kalba apie dvigubą grėsmę, kurią kelia plastikiniai buteliai ir išpilstyto mineralinio vandens transportavimas. Ir jų yra klausomasi.

REKLAMA

Restoranai Vakarų šalyse vis dažniau nusprendžia pademonstruoti savo susirūpinimą aplinkosauga ir atsisako patiekti klientams į buteliukus išpilstytą mineralinį vandenį. O juk dar visai neseniai vyravo nuomonė, kad vanduo iš čiaupo niekaip negali prilygti savo „kilmingesniam“ giminaičiui.

Aplinkosauginė kampanija beveik nepakenkė mineralinio vandens pardavimui pačioje Šveicarijoje, kurioje gerai išvystyta antrinio perdirbimo pramonė, o vandens nereikia toli gabenti iš gręžinių. Pavieniai išpuoliai, tokie kaip šalies parlamentą pasiekęs pasiūlymas apskritai uždrausti į butelius išpilstyto vandens pardavimą, buvo lengvai sustabdyti.

Tačiau šveicarų bendrovės ėmė jausti vis didesnę sausrą užsienio rinkose.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgai taip tęstis negalėjo. Birželio viduryje buvo įsteigta nauja lobistų grupė „IG Mineralwasser“, kuri turi rūpintis Šveicarijos vandens eksportuotojų interesais visame pasaulyje. Prie šios grupės prisijungė keletas žinomų politikų, o jos pirmininku tapo Krikščionių demokratų partijos vadovas Christophe‘as Darbellay.

„Mes kovojame ne prieš vandenį iš čiaupo, tikrai ne. Visoks vanduo turi teisę būti vartojamas. Mes esame prieš draudimus - žmonės turėtų laisvai pasirinkti, ką gerti“, - interneto portalui „Swissinfo.ch“ teigė Šveicarijos mineralinio vandens gamintojų asociacijos generalinis sekretorius Marcelis Kreberas. Jis pabrėžė, kad išpilstyti vandenį į buteliukus gavybos vietoje įpareigoja įstatymai. Mineralinis vanduo negali būti gabenamas didesniais atstumais jokia kita forma. Tai ir esąs jo pranašumas, nes vanduo iš čiaupo esą gali būti tiekiamas su įvairiomis priemaišomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„IG Mineralwasser“ grupė turi įgaliojimus kalbėti visos pramonės vardu. Lobistai teigia, kad mineralinio vandens draudimas vien Šveicarijai kainuotų mažiausiai 25 tūkst. darbo vietų.

Kai kurios bendrovės nenori apsiriboti vien kalbomis ar gąsdinimais. „Nestle“ koncernas, vienas didžiausių Šveicarijos mineralinio vandens gamintojų, suskubo daugeliui savo produktų, tarp jų „Perrier“ ir „Vittel“ prekės ženklams, kurti naujas ir aplinkosauginiu požiūriu patrauklesnes pakuotes.

Regis, didesnių priekaištų šveicarų vandens pilstytojams neturi netgi vietos „Greenpeace“ organizacijos, visame pasaulyje pagarsėjusios kraštutinėmis pažiūromis, skyrius.

„Dauguma Šveicarijoje vartojamo mineralinio vandens atkeliauja iš vietos šaltinių, todėl ši praktika neturi didesnio ekologinio poveikio. Mums tai nėra labai svarbi tema, - sakė „Greenpeace“ atstovė spaudai Susanne Schnyder. - Tiesa, būtų geriau, jeigu žmonės vartotų vandenį, išpilstytą į stiklinius buteliukus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų