REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pinigų, elektroninės erdvės, kortelių saugumas – vis dar vienas labiausiai gąsdinančių klausimų.  Dažnas, pirkdamas internetu, paklausia savęs, ar tai saugu. Nepagrįstos baimės ir informacijos trūkumas apsunkina kasdienes finansines operacijas. Į klausimą, ar saugūs pinigai, kurių nematome, atsako „Danske“ banko Produktų valdymo departamento direktorius Darius Jasinskis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip keitėsi pinigų saugumo sritis pastaraisiais metais?

Per pastaruosius penkerius metus buvo gerokai patobulintos bankuose naudojamos saugumą užtikrinančios technologijos. Anksčiau atsiskaitant kortele dažnai užtekdavo tik pateiktos kortelės, kartais parašo ar dokumento, dabar visur reikalaujama įvesti PIN kodą. Tokie pokyčiai mažina riziką, kad prarasta kortele gali būti piktavališkai pasinaudota. Vis dėlto, nereikėtų pamiršti ir paties žmogaus atsakomybės – PIN kodas piniginėje didina riziką, kad kiti jūsų kortele gali atsiskaityti parduotuvėse ar išgryninti pinigų bankomate.

REKLAMA

Kaip elgtis ir nepasimesti tarp PIN kodų, turint keletą kortelių?

Kai kurie bankai siūlo galimybę bankomatuose PIN kodą pasikeisti į sau geriau įsimenamą. Tokio PIN kodo žmonės paprastai nesideda į piniginę drauge su mokėjimo kortele, o prisimena jį, todėl rizika, kad jis paklius piktavaliams – mažėja. Turint daugiau negu vieną kortelę, nėra lengva įsiminti reikiamus skaičius, tačiau bankai taip pat siūlo išeitį – PIN kodų atmintines, kurios yra vienas saugiausių būdų užkoduoti slaptažodžius.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios saugumą užtikrinančios naujovės siūlomos elektroninėje erdvėje?

Viena efektyviausių naujovių – 3D Secure technologija, taikoma ir debetinėms, ir kreditinėms kortelėms. Jos veikimo principas, reikalaujantis ne tik pagrindinių kortelės duomenų – numerio, galiojimo laiko, bet ir papildomo jūsų sugalvoto saugos kodo, užtikrina saugų apsipirkimą internete. Taigi net ir pametę kortelę, būsite tikri, kad niekas lengvai negalės pasinaudoti jūsų pinigais.

Kaip keičiasi žmonių požiūris?

Tobulėjant saugumo technologijoms, didėja ir žmonių pasitikėjimas. Žmonės drąsiau įsileido korteles ir elektroninius atsiskaitymus į savo kasdienybę taip pakeisdami įpročius. Vis dažniau naudojamos ir kredito kortelės, kurių seniau buvo vengiama, o keliaujantieji nebesuka galvos dėl valiutos keitimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti praradus kortelę?

Pirmiausia nedelsiant būtina ją užblokuoti. Tai visuomet galima padaryti telefonu ar naudojantis elektronine bankininkyste, o kai kurie bankai šią funkciją leidžia atlikti ir SMS banku. Vėliau reikėtų atvykti į banką ir patvirtinti kortelės praradimo faktą, siekiant ateityje išvengti galimų piktnaudžiavimo atvejų prarastąja kortele.

Kaip keisis saugumas ateityje?

Akivaizdu, kad technologijos ateityje sieks vis labiau užtikrinti pinigų saugumą. Nereikėtų pamiršti, kad pinigų klausimai priklauso ir nuo paties žmogaus – nuo išsiblaškymo ar neteisingų įpročių neapsaugo net technologijos, tad svarbu saugoti savo duomenis ir laiku kreiptis pagalbos, nutikus nelaimei.

Darius Jasinskis, „Danske“ banko Produktų valdymo departamento direktorius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų