Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
"...ar jums neatrodo keista, kad godumas, žmogaus savybė, kuri buvo, yra ir bus būdinga kai kuriems žmonėms, įgavo tokią galią, kad griauna ištisas pasaulio ekonomikas?"

Kaip tą godumą lyginti, prieš šimtą metų ir dabar? Sakyti, kad žmonės visą laiką buvo godūs - irgi labai paviršiutiniška analizė. Lengva pasakyti, kad godžių žmonių visą laiką užteko. Kultūtiniai godumo garbinimo mastai kažką gali nulemti. Ar ne be reikalo visose religijose, tradicinėse kultūrose godumas yra smerkiamas, arba į jį įtartinai žiūrima? Bet štai po Švietimo amžiaus, A. Smitho ir Ch. Darwin'o paeksperimentavome: godumas yra ne blogai, bet labai gerai. Visa laisvė ir pagarba patiems godžiausiems!

Didelis visuotinis godumas gal ir nėra nieko naujo "po saule". Bet netgi tai nereikštų, kad toks godumas gali išsilaikyti kaip pastovus standartas. Taip, žmonės "racionaliai" paeksperimentavo jau nebe pirmą kartą - bet spėju, kad visi godieji ekpserimentai palyginus greitai baigėsi, ir buvo pakeisti (geriausiais atvejais) ilgalaikiu moraliniu "nuoboduliu".

Neprastinu viską iki godumo priežasčių - konkrečios piniginių srautų taisyklės irgi svarbios (ir jos nėra, gal ir negali būti, tokios stabilios ir prasmingos kaip mes tikimės). Bet yra ir tokia galimybė: manipuliavimas žmonių godumu ar rūpinimusi savais interesais. Juk žmonės lenktyniaudami kišo pinigus į nekilnojamą turtą ir kitus burbulus kaip ir neįsivaizduodami kitų alternatyvų. Godumas tapo religija ta prasme, kad jis apsprendė daugumos žmonių gyvenimo būdą. Visi buvo įsitikinę, kad geresnio "nenaivaus" būdo gyventi nėra. Bet galų gale, ši godumo filosofija apgavo daugiau žmonių nei bet kokia utopija. Kaip kitaip pavadinti situaciją, kai tiek daug žmonių lieka be namų ir pensijų? Godumu manipuliuoti yra lengviau nei geranoriškumu.
Esu girdejes, kad dolerius spausdina ir i rinka leidzia ne JAV Valstybinis Bankas, o trys skirtingos privacios kontoros. Berods, iki 1972 m. doleris, ir kitos valiutos buvo dengiamos auksu. Kada pikti ant JAV prancuzai pakiso milziniska kieki doleriu pakeisti auksu, ar atvirksciai, buvo panaikintas dolerio dengimas auksu. Tuo paseke kitos salys. Man nesuprantama - JAV turi trilijonines skolas, dabar vel apie trilijona paleidzia - ir nepergyvena. Taip suprantu, kad spausdina be jokio saiko dolerius ir pardavineja visame pasaulyje. Kazkoks kosmaras. Ne tik krize, bet ir pasaulio pabaiga prisisauks.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų