REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maskva ketina sustiprinti Rusijos vaidmenį buvusios SSRS erdvėje. Dūma rengiamu įstatymo projektu siūloma kontroliuoti naująsias nepriklausomas valstybes, kad šios „nesumanytų reabilituoti nacizmo ir nacistinių nusikaltėlių“.

REKLAMA
REKLAMA

Už kitą požiūrį - kalėjimas

Rusijos baudžiamajame kodekse (BK) turi atsirasti straipsnis, kad už tokį nusikaltimą baudžiama 3-5 metų laisvės atėmimo bausme. Iš visko sprendžiant, už grotų bus galima įkišti ir Rusijos, ir užsienio piliečius. Žinoma, jei jie surizikuos įkelti koją į Rusiją.

REKLAMA

Įstatymo projektas „Dėl kelio užkirtimo nacizmui, nacistiniams nusikaltėliams ir jų talkininkams nepriklausomų valstybių buvusių SSRS respublikų teritorijoje“, taip pat atitinkama Rusijos BK pataisa prieš porą dienų buvo išplatinti Valstybės Dūmoje per specialųjį apskritojo stalo posėdį.

Projektai turi būti pateikti iki gegužės 9 d., kai rusai švenčia pergalę vadinamajame Didžiajame Tėvynės kare.

Taikosi į Baltijos šalis

Pačioje pataisoje numatoma bausti, tarkim, už viešą Niurnbergo tribunolo nuosprendžio iškraipymą „siekiant visiškai ar iš dalies reabilituoti nacizmą“. Bus baudžiama ir už mėginimus „šalių antihitlerinės koalicijos dalyvių veiksmus vadinti nusikalstamais“.

REKLAMA
REKLAMA

Tai yra būtent už tai, kas dabar vyksta Baltijos šalyse ir iš dalies Ukrainoje, kai abejojama kuriais nors SSRS raudonosios armijos ar jėgos struktūrų veiksmais. Už tokias insinuacijas numatoma skirti iki 3 metų kalėjimo. Jei tuo bus apkaltinti pareigūnas ar žiniasklaida, terminas prailgės penkeriopai ir dar teks sumokėti nuo 100 iki 500 tūkst. rublių (nuo 7,8 iki 39 tūkst. litų) baudą.

Be to, buvusioms SSRS respublikoms, drįsusioms suabejoti Antrojo pasaulinio karo rezultatais, įstatymo projekte numatoma įvairių poveikio priemonių. Pavyzdžiui, išsiųsti ambasadorius, visiškai ar iš dalies blokuoti transporto ir informacines komunikacijas, nutraukti diplomatinius santykius. Arba bent jau „valstybės vardu rekomenduoti verslo bendrijai ar visuomeninėms organizacijoms nutraukti kontaktus su viena ar kita organizacija, juridiniais ar fiziniais asmenimis, kuriems gali būti taikomas šis įstatymas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bus galima uždrausti ir kai kurių užsienio organizacijų veiklą Rusijos teritorijoje. Reikia pažymėti, kad jei kuri nors iš jų bus uždrausta už nacizmo reabilitavimą, Rusija neįsileis jokių jos teisių perėmėjų.

„Kaltųjų“ ieškos tribunolas

Baziniame įstatyme numatoma Rusijos teisė steigti specialų tribunolą, pavadintą Visuomenės komisija, kurios pareiga bus demaskuoti „neteisingos“, tai yra pronacistinės, politikos NVS šalyse apraiškas.

Tribunolą paritetiniais pagrindais formuos Rusijos prezidentas, Parlamentas ir Visuomenės rūmai. Tribunolas skelbs išvadas apie vieno ar kito užsienio politiko, partijos ar visuomeninės organizacijos „tyrumą“.

REKLAMA

Teigiama, kad šios išvados bus rekomenduojamojo pobūdžio, tačiau valstybės institucijos privalės jas nagrinėti. Užsienio piliečio, kurį tribunolas pripažins turinčiu sąsajų su nacizmo reabilitavimu, numatoma neįleisti į Rusijos teritoriją, o jei jis vis dėlto atsidurs joje - teisti pagal Rusijos įstatymus. Čia ir pravers minėta BK pataisa.

Komentarai

Arvydas Anušauskas - Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas:

Toks įstatymo projektas yra didelė nesąmonė. Tai liudija, kad rusai patys abejoja savo pergale. Toks įstatymo projektas ne tik prasilenkia su demokratija, bet ir yra negeras tuo, kad mes nuvažiavę į Rusiją negalėsime su jais diskutuoti ir išdėstyti savo požiūrio. Mes neabejojame faktais, skiriasi mūsų interpretacijos. Dėl tokio kvailo įstatymo priėmimo Rusija pati gali atsidurti nepatogioje padėtyje.

REKLAMA

Algirdas Jakubčionis - Vilniaus universiteto  istorikas:

Rusams nuo Sovietų Sąjungos perėjus prie Rusijos reikia iš naujo save įtvirtinti kaip tautą, kaip valstybę tarptautinėje arenoje. Tad tie, kurie abejoja vienu vieninteliu herojiškumo poelgiu - pergale II pasauliniame kare, yra blogi, o tuos, kurie atranda ką nors neigiamo, apskritai reikia bausti. Taip vertinčiau tokio įstatymo priėmimą. Aš iš tokio įstatymo tik juoksiuosi.

Vytautas Zabielskis - Lietuvos kariuomenės karių, nukentėjusių nuo sovietinio genocido, artimųjų sąjungos pirmininkas:

Šis įstatymo projektas - kažkokia nesąmonė. Visi žino, ką darė sovietų kariai Lietuvoje, todėl nėra jokios prasmės neigti tiesos. Prieš sovietų okupaciją kovoję Lietuvos kareiviai ir partizanai tapo sovietinio genocido aukomis. Ko siekia Rusija šiuo įstatymu - nežinau. Galbūt tai yra provokacija. Tokio įstatymo priėmimas dar labiau pademonstruotų, kad Rusija tolsta nuo demokratijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų