REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valgomasis sausmedis (Lonicera edulis) – išsivadavęs iš egzotikos gniaužtų ir vis dažniau ir drąsiau randantis savo vietą mūsų sodybose ir kiemuose. Tai – nelepus, derlingas ir dekoratyviai žydintis krūmas, išsiskiriantis tamsiai mėlynos spalvos, pailgomis uogomis, kuriose gausu antioksidantų, vitamino C bei kalio.

Valgomasis sausmedis (Lonicera edulis) – išsivadavęs iš egzotikos gniaužtų ir vis dažniau ir drąsiau randantis savo vietą mūsų sodybose ir kiemuose. Tai – nelepus, derlingas ir dekoratyviai žydintis krūmas, išsiskiriantis tamsiai mėlynos spalvos, pailgomis uogomis, kuriose gausu antioksidantų, vitamino C bei kalio.

REKLAMA

Norėdami dar šiemet pasidžiaugti sausmedžio žiedais – suskubkite! Straipsnyje rasite naudingus ir praktiškus patarimus, kaip turi būti aliekamas sausmedžio sodinimas bei vėlesnė jo priežiūra – nuo to priklausys ar uogų derlius bus gausus.

Sausmedžio sodinimas: kaip pasirinkti sodinuką?

Nors sausmedis dažniausiai sodinamas rudenį, pavasarį dar galite spėti įšokti į šio augalo sodinimo traukinį. Sodindami sausmedį pavasarį, būsite užtikrinti, kad augalas spės tinkamai prigyti, o tai užtikrins, kad kitais metais sausmedis jau duos pirmąjį, nors ir kuklų, derlių.

Rinkdamiesi sausmedį iš prekybos centruose ar medelynuose sustatytų vazonėlių, būtina atkreipkite dėmesį, ar vazonėlyje yra du ar vienas sausmedžio sodinukas. Verta įsidėmėti, kad sausmedis – kryžmadulkis krūmas, todėl, norint sulaukti uogų derliaus, reikia sausmedžio sodinukus sodinti vieną šalia kito, geriausia – du ar tris krūmelius.

REKLAMA
REKLAMA

Sausmedžio sodinimas: kaip parinkti tinkamą vietą?

Sausmedis nėra išrankus dirvožemiui, kuriame augs, tačiau visgi reikėtų vengti labai drėgnų ar sausų vietų. Rinkitės nuo vėjų apsaugotą, saulėtą vietą ar vietą su nedideliu pavėsiu. Kuo daugiau saulės gaus sausmedis – tuo didesnės, saldesnės ir ryškesnės spalvos bus uogos, o per didelis pavėsis pakenks uogoms – jos bus menkesnės, rūgštesnės.

REKLAMA

Taip pat, renkantis vietą sausmedžiui, atsižvelkite, kad jam užtektų vietos augti ir plėstis. Sausmedis užauga iki 1.5 m aukščio ir plečiasi, taip pat reikalingi bent 1 m tarpai tarp sodinukų, kad galėtumėte tinkamai juos nugenėti, nuravėti bei būtų patogu skinti uogas.

Sausmedžio laistymas, tręšimas ir priežiūra žiemą

Pasodinę sausmedį pasistenkite jį reguliariai laistyti. Patartina tai daryti vakarais, o ypač sausomis vasaromis darykite tai dažniau. Reguliarus sausmedžio laistymas ypač svarbus, kuomet jis pradeda megzti ir nokinti uogas. Vanduo užtikrins, kad uogos tolygiai noktų ir nebyrėtų nuo krūmo.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat patartina sausmedį kasmet mulčiuoti organinėmis medžiagomis. Tam puikiai tiks sodo kompostas ar perpuvęs galvijų mėšlas. Mulčiavimas ne tik užtikrins tinkamą dirvožemio būklę sausmedžiui, bet ir padės sulaikyti drėgmę sausringais laikotarpiais.

Nors sausmedis gali atlaikyti šalčius iki -20 °C temperatūrą, pavasarį pasistenkite jį apsaugoti nuo vėlyvųjų šalnų, ypač pastebėję pirmuosius pumpurus. Pridenkite jį agroplėvele.

Sausmedžio ligos ir jų prevencija

Nors sausmedis ir laikomas vienu neproblematiškiausių krūmų, atsparių ligoms ir kenkėjams, verta prisiminti, kad:

ypač sausringu laikotarpiu sausmedis linkęs sirgti miltlige. Jai užkirsti kelią galite tinkamai mulčiuodami augalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

pavasarį sausmedį gali užpulti amarai. Būkite atidūs apžiūrinėdami naujus sausmedžio ūglius, o aptikę amarus – galite juos nupirkšti ar nurinkti.

Kada renkamas sausmedžio uogų derlius?

Įprastai, pirmojo sausmedžio derliaus galite sulaukti tik po metų, dvejų, o pastovesnis ir gausesnis jis tampa po trejų ar ketverių metų.

Visgi, jei jums nusišypsojo laimė sulaukti pirmojo derliaus, pirmiausia palaukite kol uogos taps melsvai juodos spalvos, su baltais taškeliais. O prieš skindami patikrinkite, ar uogų minkštimas yra violetinės – raudonos sodrios spalvos, kas reiškia, jog uogos jau prinokusios ir tinkamos valgyti. Neprinokusios uogos – labai rūgščios.

Šaltinis: derlingas.lt

Ar TV 3 redaktoriai be AUKSO dar kokius metalus žino ????? Yra dar SIDABRAS,PLATINA.
Jūsų komentaras -šimtas balų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų