REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Psichikos ligonis bus sugrąžintas į ligoninę

Prokurorai siekia sustiprinti kontrolę dėl kartais per anksti paleidžiamų priverstinai gydomų pavojingų visuomenei asmenų.

REKLAMA
REKLAMA

Nužudė „intiligentas“

Šios istorijos pradžia – 2005-ųjų gegužės 9-oji. Tą dieną Alytuje „Orakulo“ lažybų punkte buvo žiauriai nužudyta ten dirbusi Irma Sakalauskaitė (25 m.). Jos kūną aptiko į punktą užsukę du lošėjai.

REKLAMA

Policija labai operatyviai jau kitą dieną sulaikė įtariamą nužudymu Andrių Petrulionį (27 m.). Niekur nedirbantis, mediciną bandęs studijuoti vyrukas buvo dažnas lažybų punkto lankytojas. Punkto darbuotojos jį vadino Inteligentu. Ir štai tas „inteligentas“ netikėtai užpuolė tuo metu punkte dirbusią Irmą. Mergina net nespėjo nuspausti pagalbos mygtuko. Nusikaltėlis apsvaiginęs Irmą nusitempė į pagalbines patalpas ir ten pabaigė savo kruviną darbą.

REKLAMA
REKLAMA

Azartiškas lošėjas buvo labai nekalbus. Ir tyrėjams, ir nuvestas į teismą jis atsisakė duoti bet kokius parodymus ir sakė, kad viską „išspręs Aukščiausiasis“. Įtariamajam buvo paskirta kompleksinė psichologinė-psichiatrinė ekspertizė. Ekspertai nustatė, kad vyras serga sunkia psichine liga. Remdamasis jų išvadomis, Kauno apygardos teismas A. Petrulionį pripažino nepakaltinamu ir nusprendė, kad jis turi būti priverstinai gydomas griežtojo režimo sąlygomis Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje.

Leista grįžti namo

Toliau prasidėjo tiesiog stebuklingas gijimas. Prieš 2 metus Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi griežto stebėjimo sąlygos buvo pakeistos į sustiprinto, po pusmečio to paties teismo nutartimi – į bendrojo stebėjimo sąlygas. Šiemet Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartimi priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis bendras stebėjimas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje – pakeistas į ambulatorinį, taigi ligoniui leista grįžti namo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teikimą paleisti A. Petrulionį teismui pateikė Rokiškio psichiatrijos ligoninės vyriausiasis gydytojas, tam neprieštaravo ir teisme dalyvavęs Rokiškio prokuratūros prokuroras Renaldas Žalys.

Apie tai, kad žiaurus žudikas jau Alytuje, nebuvo informuota net I. Sakalauskaitės motina. Kai apie tai parašė laikraščiai, šį faktą sužinojo ir Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorai.

Jų nuomone, Rokiškio rajono apylinkės teismas, nepranešęs apie būsimą posėdį nužudytosios motinai, pažeidė Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimą, kad nukentėjusįjį privaloma informuoti apie teismo posėdžio vietą ir laiką.

REKLAMA

Todėl buvo susisiekta su nukentėjusiąja ir pasiūlyta teisinė pagalba, pasistengta išspręsti ir iš dalies dėl neprincipingos rokiškiečio prokuroro pozicijos padarytą klaidą – įstatymų nustatytu būdu stengtis panaikinti nepagrįstą teismo nutartį, kuria gerokai per anksti į laisvę paleistas pavojingas visuomenei žudikas.

Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorų, ėmusių ginti nukentėjusios pusės interesus, patarimu, nužudytosios alytiškės merginos motina kreipėsi į Rokiškio rajono apylinkės teismą dėl praleisto 7 dienų termino apskųsti nutartį atnaujinimo. Po to buvo galima pateikti skundą Panevėžio apygardos teismui dėl priimtos nepagrįstos nutarties.

REKLAMA

Dar nepasveiko

Taip ir buvo padaryta. Kaip pranešė Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė spaudai Vida Bielskytė, šios prokuratūros Apeliacinio skyriaus vyriausiosios prokurorės Jolantos Činčikienės pozicija apygardos teisme ginant nukentėjusiosios merginos motinos interesus sulaukė teisėjų kolegijos pritarimo: priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis stebėjimas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje bendrojo stebėjimo sąlygomis – A. Petrulioniui dar bus pratęsta.

Taip nutarė Panevėžio apygardos teismo teisėjų kolegija, panaikinusi Rokiškio rajono apylinkės teismo nutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip sakė prokurorė J. Činčikienė, dar praėjo per mažai laiko tam, kad būtų galima išleisti A. Petrulionį iš ligoninės, nes neatmetama galimybė, jog smurto rizika gali didėti esant psichinės ligos paūmėjimui. Pasak prokurorės, siekiu kuo greičiau sudaryti laisvesnes ir palankesnes – kontrolės nebuvimo ar minimalaus jos buvimo – sąlygas tokiam ligoniui ignoruojami teisėti nukentėjusiųjų ir visuomenės saugumo interesai, formuojamos nebaudžiamumo nuotaikos. Taigi visuomenei gali susidaryti įspūdis, kad baudžiamieji įstatymai yra žymiai palankesni nepakaltinamiems asmenims, leidžia jiems trumpiausiu keliu išvengti griežtos, bet tinkamos ligoninės stacionaro gydytojų kontrolės. Teisme svarstant priverčiamųjų medicinos priemonių pratęsimo ar pakeitimo klausimą tokiems ligotiems asmenims, teisėjui privalu atsižvelgti į tokių nepakaltinamų asmenų padarytos nusikalstamos veikos žiaurumą ir brutalumą. Ypač šiuo atveju, kai laiko dar neapmalšintas aštrus artimųjų netekties skausmas netekus nieko pikto nepadariusios ligoniui, bet jo dėl savanaudiškų tikslų nužudytos merginos.

REKLAMA

Teismo nuosprendis jau pakeistas, tačiau A. Petrulionį sugrąžinti į ligoninę ne taip paprasta.

Per tą laiką jis sugebėjo dingti. Atsakomybę prižiūrėti sūnų buvo prisiėmusi jo motina Roma Svidovskienė, tačiau kol kas ji nepasako, kur galėtų būti jos sūnus. Žinoma tik tiek, kad jis grįžęs iš ligoninės dar sugebėjo pasikeisti vairuotojo pažymėjimą (dabartiniai mūsų įstatymai tokie, kad ir psichikos ligonis gali vairuoti automobilį). Dabar paskelbta A. Petrulionio paieška.

Reikia pakeisti įstatymą

„Šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad teismas ne rečiau kaip kartą per 6 mėnesius privalo spręsti dėl priverčiamosios medicinos priemonės taikymo pratęsimo, rūšies pakeitimo ar panaikinimo. Mano nuomone, tokia situacija, kai nužudymus ar kitus labai sunkius nusikaltimus padarę nepakaltinami asmenys jau po pusės metų gali būti paleidžiami į laisvę, yra nenormali ir kelia pavojų visuomenei. Todėl būtų tikslinga pakeisti dabar galiojantį įstatymą ir nustatyti gerokai ilgesnį laiko tarpą, po kurio teismas privalėtų spręsti klausimą dėl nepakaltinamų asmenų, kurie įvykdė baudžiamojo įstatymo uždraustas veikas, priskiriamas labai sunkių nusikaltimų kategorijai, priverčiamosios medicinos priemonės rūšies pakeitimo ar panaikinimo“, – teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.

REKLAMA

Šis atvejis paskatino Panevėžio apygardos vyriausiąjį prokurorą Justiną Pupką parengti įsakymą dėl prokurorinės kontrolės sustiprinimo. Apylinkių prokurorams nurodyta laiku pranešti apygardos prokuratūrai apie teismo priimtas nutartis, kuriomis priverčiamosios medicinos priemonės nepakaltinamiems asmenims iš stacionarinio stebėjimo pakeistos į ambulatorinį stebėjimą. Šitaip bus galima laiku pateikti aukštesniojo prokuroro skundą ir išvengti panašių atvejų dėl žiaurius nusikaltimus padariusių asmenų pirmalaikio paleidimo į laisvę.

Genadijus SKRIPKA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų