• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vidaus reikalų ministerijos (VRM), kuri vykdo jau antrąjį prevencinės programos prieš prekybą žmonėmis etapą, pareigūnai tvirtina, kad šių nusikaltimų mastas mažėja. Tačiau pastebima, kad mažėja ir žmonių, bijančių tapti prekybos žmonėmis aukomis.

REKLAMA
REKLAMA

Parduoda darbo jėgą


VRM sekretoriaus Stanislovo Liutkevičiaus teigimu, pastaraisiais metais imta kalbėti ne tik apie prekybą žmonėmis prostitucijos tikslais, bet ir apie priverstinio darbo aspektą.

REKLAMA

Lietuviams, ypač vyrams, parduotiems į priverstinį darbą, yra būdingas Stokholmo sindromas - per tam tikrą laiką auka pripratinama dirbti taip, kad pati nebesuvokia esanti parduota.

„Lietuvai artimiausiu metu tai bus labai aktualu, nes jau dabar kalbama apie tai, kad žmonės į mūsų šalį atvežami dirbti, nors tai dar nėra įvardijama kaip priverstinis darbas. Kalbame ne tik apie moteris, bet ir apie dirbti į Europos Sąjungą atvykstančius vyrus“, - sakė S.Liutkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Igorio Bazylevo, VRM Viešojo saugumo departamento Viešojo saugumo politikos skyriaus vedėjo pavaduotojo, teigimu, kasmet kovai su šia problema skiriama per 1,6 mln. litų, iš jų 400 tūkst. litų gauna nevyriausybinės organizacijos aukų socialinei paramai.

Saugotis turi patys


Medicininės, teisinės, psichologinės bei socialinės pagalbos reikia ne tik prekybos žmonėmis, bet ir prostitucijos aukoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai buvo identifikuoti 56 gyventojai, nukentėję dėl prekybos žmonėmis, o paramos sulaukė 438. Šiemet per pirmą pusmetį užfiksuota 18 prekybos žmonėmis aukų, pagalba suteikta 147.

„Visuomenės nuomonė apie nukentėjusiąsias yra neigiama. Neva jos pačios norėjo būti parduotos. Žmonės yra nurašomi, todėl mūsų, nevyriausybinių organizacijų, vaidmuo yra labai svarbus“, - sakė Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovė Ona Gustienė.

REKLAMA

O.Gustienės teigimu, ne tik pačios merginos turėtų saugotis, bet ir visuomenė turėtų joms padėti. „Buvo organizuojama akcija, per kurią du jauni vaikinai važinėjosi po kaimus ir klausė, kur galima rasti jaunų gražių merginų. Ir beveik visi kaimų gyventojai parodė, kur tokios merginos gyvena“, - pasakojo paramos centro vadovė.

Bausmės griežtėja


Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyriaus viršininkės Redos Sirgedienės teigimu, parduodamos ne vien jaunos ir naivios merginos. Priešingai - daugėja aukštosiose mokyklose studijuojančių, mokančių užsienio kalbą, išsilavinusių tėvų dukrų, kurios Lietuvoje teikia seksualines paslaugas ir sutinka būti parduotos užsienio valstybėse, nes ten tikisi uždirbti daugiau.

REKLAMA

„Šiuo metu labiausiai taikoma psichinė prievarta, žmogų bandoma papirkti kažkokiomis paslaugomis, kvietimu vykti atostogų, palydėti į užsienį, siekiama pritraukti prie savęs, paskui pasitikėjęs asmuo būna parduotas“, - sakė R.Sirgedienė.

Pernai buvo pradėta 19 tyrimų dėl prekybos žmonėmis, o per šių metų pirmą pusmetį - 11. „Pirmą kartą istorijoje į Lietuvą buvo atvežtas albanas, kurio parodymai padėjo susieti lietuvių grupuotės veiklą su merginų pardavimu į Angliją“, - teigė pareigūnė.

R.Sirgedienė džiaugėsi, kad per pastaruosius metus bausmės tapo griežtesnės.

„Dabar taikomos laisvės atėmimo bausmės nuo 4 iki 8 metų ir nė vienas prekeivis, kurio byla pasiekė teismą, nebuvo išteisintas“, - sakė R.Sirgedienė.

Agnė Vaitasiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų