REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį ryte buvo paviešintas Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas, kuriame paskelbtos Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūno nuotraukos ir prašoma ką nors žinančius apie šį vyrą susisiekti su Valstybės saugumo departamentu (VSD).

Antradienį ryte buvo paviešintas Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas, kuriame paskelbtos Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūno nuotraukos ir prašoma ką nors žinančius apie šį vyrą susisiekti su Valstybės saugumo departamentu (VSD).

REKLAMA

„Prašome Lietuvos gyventojų, kurie pažįsta arba turi informacijos apie Kaliningrado srities gyventoją Piotrą Čaginą, arba Petrą Taraškevičių, susisiekti VSD pasitikėjimo linija 8 700 70007 arba el. paštu [email protected]", – skelbiama vertinime.

Nurodoma, kad šis vyras yra FSB pareigūnas P. Čaginas, naudojantis ir fiktyvią P. Taraškevičiaus tapatybę.

Vertinime dėstoma, kad Rusija, siekdama plėsti įtaką posovietinėje erdvėje, naudoja „minkštosios galios“ instrumentus: rusakalbės diasporos kontrolę, istorijos politiką, rusų kalbos ir kultūros sklaidą, kultūrinio bendradarbiavimo stiprinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos „minkštosios galios“ sklaidą įgyvendina daugybė institucijų: Rusijos prezidento administracija, Užsienio reikalų ministerija, diplomatinės atstovybės užsienyje, federalinė agentūra „Rossotrudničestvo“, įvairūs tam tikslui skirti fondai ir valdžios kontroliuojamos formaliai nevyriausybinės organizacijos.

REKLAMA

Be šių palyginti atvirai veikiančių institucijų ir organizacijų, siekdamos paveikti užsienio šalių auditorijas, slaptą Rusijos „minkštosios galios“ sklaidą vykdo ir Rusijos žvalgybos tarnybos.

Lietuvoje pastebimi sistemiški slapti Rusijos FSB bandymai plėsti Rusijos „minkštąją galią“: skleisti Rusijai palankų istorinį naratyvą, formuoti teigiamą jos įvaizdį, daryti įtaką Rusijos tėvynainių bendruomenei.

Vienas iš aktyviai šioje srityje veikiančių asmenų yra FSB pareigūnas Piotras Čaginas, kuris, vykdydamas žvalgybą prieš Lietuvą, naudojasi neegzistuojančios Kaliningrado srities visuomeninės organizacijos „Pergalės fondas“ (rus. Фонд Победы) priedanga ir fiktyvia jai atstovaujančio lietuvių kilmės visuomenininko Petro Taraškevičiaus tapatybe.

REKLAMA
REKLAMA

Veikdamas iš Kaliningrado srities, P. Čaginas aktyviai mezgė kontaktus su Rusijos tėvynainių organizacijų Lietuvoje atstovais, per juos įvairiuose Lietuvos miestuose organizavo ir finansavo teigiamą SSRS ir Rusijos įtakos Lietuvai įvaizdį formuojančius renginius.

Pavyzdžiui, FSB pareigūnas itin domėjosi Kremliaus istorijos politikos tikslus atitinkančios akcijos „Nemirtingasis pulkas“ (rus. Бессмертный Полк) organizavimo klausimais Klaipėdoje. P. Čaginas, neatskleisdamas pateikiamos informacijos rengėjų, Lietuvos rusakalbėje žiniasklaidoje per su juo bendraujančius Lietuvos piliečius platino FSB parengtus propagandinius Rusijos užsienio politikos tikslus atitinkančius straipsnius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P. Čaginas per užmegztus kontaktus ne tik bandė daryti įtaką Lietuvoje, bet ir rinko žvalgybos informaciją apie padėtį Rusijos tėvynainių bendruomenėje Lietuvoje, politinę situaciją įvairiuose šalies miestuose, kai kuriuos Lietuvos piliečius. P. Čaginas laikėsi žvalgybos darbuotojams būdingos konspiracijos, niekada neatvykdavo į Lietuvą, o su Lietuvos piliečiais bendraudavo tik per susitikimus Rusijos teritorijoje arba įvairiomis elektroninėmis ryšio priemonėmis.

P. Čagino atvejis rodo, kad Rusijos žvalgybos tarnybos bando pasinaudoti Rusijos tėvynainių bendruomenės aktyvistais ir įtraukti juos į nelegalią veiklą. 

Vis dėlto P. Čagino žvalgybinė veikla Lietuvoje buvo nesėkminga, jo finansuoti renginiai nepritraukė auditorijos ir nedarė įtakos Lietuvos gyventojų nuotaikoms.

Be to, FSB pareigūnas savo veiksmais padarė žalą Lietuvos rusakalbių bendruomenei ir diskreditavo jos vykdomą kultūrinę veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų