REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Didžioji mečetė ir Prancūzijos islamo organizacijų sąjunga kaltina žurnalą "Charlie Hebdo" pakursčius rasinę neapykantą, nes šis leidinys perspausdino danų karikatūras, praėjusiais metais sukėlusias musulmonų pasipiktinimą visame pasaulyje.
"Charlie Hebdo" remia politikai, pasaulietiški musulmonai ir kairiojo sparno organizacijos, tvirtinančios, kad musulmonų grupės neturi teisės raginti apriboti žodžio laisvę.
"Tiesiog negaliu įsivaizduoti pasekmių ne tik Prancūzijai, bet ir Danijai bei visai Europai, jeigu jie pralaimės šią bylą", - per spaudos konferenciją su "Charlie Hebdo" leidėju Philippe`u Valiu (Filipu Valiu) sakė danų redaktorius Flemingas Rose`as (Flemingas Rouzas), pirmasis nusprendęs paskelbti pranašo Muhammado karikatūras.
"Tai atsuktų laikrodį dešimtmečiais atgal", - pažymėjo jis.
Tačiau antradienį paskelbti vienos apklausos rezultatai parodė, kad 79 proc. prancūzų nepritaria tam, kad būtų viešai juokiamasi iš religijos, o 78 proc. nenorėtų matyti Jėzaus Kristaus, Muhammado ar Budos parodijų.
"Ar prancūzai iš naujo atranda šventumą?, - klausė katalikiškas savaitraštis "Pelerin", paskelbęs šios apklausos rezultatus. - Ar jie atsisako kritiškos dvasios, kuri teikė įkvėpimą prancūziškai tradicijai nuo pat Voltaire`o (Voltero) ir Apšvietos laikų?".
Tyrimas parodė, kad prancūzai pasidaliję dėl to, ar religiniai lyderiai turėtų kelti bylas savo kritikams. Paryžiaus teismas minėtą bylą nagrinės trečiadienį ir ketvirtadienį, o savo nuosprendį paskelbs vėliau.
Karikatūros, 2005 metais pirmiausia pasirodžiusios Danijos dienraštyje "Jyllens-Posten", sukėlė viso pasaulio musulmonų protestus, per kuriuos žuvo 50 žmonių. Keli Europos leidiniai perspausdino karikatūras, paremdami teisę į laisvą žodį.
Televizijoje įvykę "Charlie Hebdo" leidėjo Ph.Valio ir Paryžiaus Didžiosios mečetės rektoriaus Dalilio Boubakeuro (Dalilio Bubakero) debatai virto kandžiu ginču, kai jie susikivirčijo dėl laisvo žodžio ribų.
"Demokratija veikia kritikuodama ideologijas, tarp jų ir religines ideologijas. Jeigu nebegalėsime kritikuoti religijos, nebeliks moterų teisių, kontracepcijos ir gėjų teisių", - per audringą diskusiją teigė Ph.Valas.
D. Boubakeuras teigė, kad prieštaringai vertinama karikatūra, vaizduojanti Muhammadą su bomba savo turbane, nebuvo paprastas šaržas, bet įžeidė visus musulmonus, versdamas manyti, kad jie visi yra teroristai.
"Mes nenorime cenzūros, nenorime, kad šventus dalykus saugotų šventvagiškumą draudžiantys įstatymai ar viduramžiška jurisdikcija", - sakė jis.
D. Boubakeuras praėjusią savaitę teigė norįs parodyti, kad šių karikatūrų perspausdinimas buvo provokacija, prilygstanti antisemitizmo ar Holokausto neigimui, kurį draudžia Prancūzijos įstatymai.
Prancūzijos teismai, saugantys griežtą Bažnyčios ir valstybės atskyrimą, jau yra apgynę laisvą žodį nuo religinių skundų.
Pastaraisiais metais Katalikų Bažnyčiai nepavyko laimėti teismų dėl filmo plakato, kuriame buvo pavaizduotas svastikos formos kryžius, ir madų reklamos, kuriai menkai apsirengusios moterys pozavo kaip Jėzus Kristus ir jo apaštalai iš Leonardo Da Vinci (Leonardo Da Vinčio) paveikslo "Paskutinė Vakarienė".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų