Anot jo, praėjusią savaitę Rusijos naikintuvui atskridus palydėti minimo tanklaivio „Jaguar“, Maskva taip pripažino šešėlinio laivyno, padedančio jai apeiti ekonomines sankcijas, egzistavimą.
„Rusija šituo aktu pripažino, kad šešėlinis laivynas egzistuoja ir jiems rūpi. Tai čia, aš manau, yra labai svarbus momentas ir (...) tai mums turėtų atrišti rankas ryžtingesniems veiksmams“, – Žinių radijui antradienį transliuotame interviu sakė D. Jauniškis.
„Bet tuo pačiu mes turime būti pasiruošę ir agresyvioms akcijoms iš Rusijos pusės. Mums reikia žiūrėti, kokius įrankius mes turime ir kiek mes turėsime ryžto atsakyti, jeigu bus padarytos kažkokios provokacijos iš jų pusės“, – pridūrė jis.
BNS rašė, kad praėjusią savaitę Estijos išskirtinėje ekonominėje zonoje sankcionuotas tanklaivis „Jaguar“ atsisakė paklusti estų pareigūnų reikalavimams, o jį saugantis rusų naikintuvas pažeidė Estijos oro erdvę.

Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau sakė, kad šiuo metu Lietuva su sąjungininkais tebeanalizuoja galimas griežtesnes priemones, kurios leistų pažaboti Rusijos elgesį Baltijos jūroje.
D. Jauniškis irgi teigė, kad jūrinė teisė yra pakankamai liberali ir ribojanti galimybę „daryti tam tikras akcijas“.
Pasak jo, šalys galėtų keisti įstatymus, kurie leistų griežčiau veikti, jeigu Rusijos laivai atsiduria jų išskirtinėse ekonominėse zonose, bet egzistuoja ir tam tikra baimė dėl Rusijos reakcijos.
„Tas (...) naikintuvo panaudojimas aiškiai rodo jų intencijas, kad jie gins visą tą savo interesą. Matyt, tuo jie nergi nori pasakyti, kad ir karinėmis priemonėmis jie pasiryžę tai daryti“, – kalbėjo ambasadorius.
Neatmeta sabotažo po gaisrų Lietuvoje
D. Jauniškis taip pat pareiškė neatmetantis, kad koordinuoti veiksmai lėmė penkis įvairiose Lietuvos gamyklose gegužės pradžioje kilusius gaisrus.
„Rusija ne kartą yra įrodžiusi, kad ji yra linkusi peržengti visas raudonas linijas. Vienas iš tų jų veikimo būdų yra būtent tie sabotažo veiksmai, kurie tiesiog grasina visai Europai“, – sakė diplomatas.
Teisėsauga šiuo metu aiškinasi, ar minimi gaisrai buvo susiję.
Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) anksčiau nurodė, kad nėra patikimų duomenų, kurie leistų gaisrus susieti, daryti apibendrinančias išvadas ar įtarti sabotažo aktus.
Pasak D. Jauniškio, sabotažo akcijomis Rusija siekia išblaškyti dėmesį, gąsdinti, skatinti eiti su ja į derybas, sekinti šalių resursus.
„Tai Rusijos metodai yra labai aiškūs. Klausimas tik, kiek mes esam pasiruošę veikti ir kiek mes pasiruošę atsakyti į šituos veiksmus. Aš manau, kad tai neturi likti be jokio atsako“, – tvirtino ambasadorius.
„Rusija turėtų pajusti, kad jeigu jie ir toliau darys tuos veiksmus, tai atsakas bus tikrai ryžtingas ir labai skaudus Rusijai. Tik tas, mano galva, juos ir sustabdytų. Su teroristine valstybe reikia, matyt, elgtis jos metodais“, – pridūrė jis.
Lenkija praėjusią savaitę pranešė, kad nusprendė uždaryti vieną Rusijos konsulatą dėl sabotažo, lenkų institucijoms apkaltinus Rusiją praėjusiais metais Varšuvos prekybos centrą nusiaubusio gaisro organizavimu.
D. Jauniškis sakė spėjantis, kad tokia reakcija nebus apsiribota.
„Aš (...) nemanau, kad bus apsiribota tuo. Matyt, kažkokie veiksmai yra planuojami. Negaliu to pasakyti, čia aš tiktai taip spėju“, – teigė buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Kas pagimdo tokio tipo ,,politikus”, kaip Nausėda, Budrys, Kasčiūnas, Šimonytė, Landsbergis, Šakaliene ir kiti?
Kodėl mes neturime ir neturėjome de facto nepriklausomos užsienio politikos, o XXI a. tapome provincialiu minties ir veiklos pasaulio užkampiu? ""