REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irako saugumo pareigūnai skelbia sulaikę dešimtis šalies vidaus reikalų ir gynybos ministerijų darbuotojų, įtariamų rengus valstybinį perversmą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmuosiuose pranešimuose buvo skelbiama, jog iš viso sulaikyta 50 įtariamųjų, tarp jų ir vidaus reikalų ministerijos apsaugos vadas generolas Ahmadas Abu-Raghifas. Vėliau sulaikytų asmenų skaičius buvo sumažintas iki „mažiausiai 35“, o A. Abu-Raghifas imtas girti už tai, kad esą svariai prisidėjo triuškinant sąmokslininkų grupuotę.

REKLAMA

Siekė atkurti diktatoriaus partiją

Teigiama, jog specialioji operacija buvo vykdoma mažiausiai tris dienas. Sulaikyti pareigūnai, kaip įtariama, planavo atkurti 2003 metų JAV karinės invazijos nuverstą diktatoriaus Saddamo Husseino režimą. „Jie visi buvo susiję su pogrindžio grupuote „al-Awda“ („Sugrįžimas“), kuri planavo grąžinti į valdžią „Baath“ partiją, - teigė nežinomu norėjęs likti pareigūnas.

JAV dienraštis „The New York Times“ citavo aukšto rango Irako pareigūną, kuris teigė, jog su „al-Awda“ siejami asmenys mokėjo kyšius kitiems pareigūnams, siekdami juos užverbuoti. Policijos reidų metu esą buvo rastos didelės grynųjų pinigų sumos.



Abejoja tarnautojų lojalumu

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais Irako vyriausybė patvirtino teisės aktą, leidžiantį buvusiems „Baath“ partijos nariams užimti postus dabartinėje šiitų vadovaujamoje šalies administracijoje. Po užsienio pajėgų invazijos praėjus penkeriems metams, šimtai buvusių valdančiosios partijos narių grįžo dirbti į valstybės institucijas.

Tikėtasi, kad toks žingsnis padės suvienyti susiskaldžiusias Irako politines jėgas ir atitaisyti, daugelio nuomone, vieną didžiausių JAV klaidų, padarytų nuvertus S. Husseino režimą. Tuo metu buvo nuspręsta išformuoti Irako kariuomenę ir pašalinti visus „Baath“ narius iš valstybinių postų. Toks žingsnis išprovokavo plataus masto nepasitenkinimą. Labiausiai sunerimo Irake mažumą sudarantys musulmonai sunitai, S. Husseino laikais dominavę šalies viešajame gyvenime. Jie pasijuto tapę daugumą sudarančių musulmonų šiitų keršto aukomis. Daugelis griebėsi ginklų, kad kovotų su amerikiečių ir Irako vyriausybės pajėgomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskelbus dalinę „Baath“ partijos narių amnestiją, iškilo kita rimta problema. Labai sunku patikrinti buvusių S. Husseino pareigūnų lojalumą naujajam režimui.

„Karalius“ piktnaudžiauja valdžia?

Naujausias incidentas Irako premjero N.al-Maliki kritikams suteiks dar vieną pretekstą kaltinti jį mėginant uzurpuoti valdžią. Įtarimus kiek sustiprino ta aplinkybė, jog specialiąją operaciją vykdė elitinis kovos su terorizmu dalinys, tiesiogiai atsakingas šalies premjerui. N. al-Maliki, kurio pavardė kilusi iš žodžio „karalius“, vis garsiau kaltinamas susikūręs „asmeninę armiją“, kurią siekia panaudoti savanaudiškiems tikslams. Be to, sulaikymo operacija įvykdyta likus vienam mėnesiui iki provincijų tarybų rinkimų, kurių metu N. al-Maliki reikės kuo daugiau paramos.

Premjero padėtis pastaruoju metu darosi vis sudėtingesnė. Iki šiol jis turėjo daugiau kritikų negu sąjungininkų, o pagrindinė jo atrama buvo JAV prezidento administracija. Vašingtonui demonstruojant ketinimus trauktis iš Irako, amerikiečių įtaka vis labiau mažėja. Tai simboliškai parodė ir plačiai pagarsėjęs „batų incidentas“, kai irakietis žurnalistas sviedė į kadenciją baigiantį JAV prezidentą George'ą W. Bushą savo apavą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų