REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai spaudoje pasirodžiusi žinia apie dvi jaunas merginas, su narkotikais sulaikytas Peru, pasitvirtino. Diplomatai ir sulaikytųjų šeimos susisiekė su įkalinimo įstaigoje laikomomis merginomis.

REKLAMA
REKLAMA

Su narkotikais Peru įkliuvo 19-metė

Neseniai sostinės meras Artūras Zuokas viešai išplatino istoriją apie dvi jaunas merginas, užkibusias ant prekeivių narkotikais jauko: „Į mane kreipėsi buvęs savivaldybės darbuotojas, kurio dukra su drauge (19 metų) prieš kelias dienas buvo sulaikytos Peru Cuzco miesto oro uoste su narkotinėmis medžiagomis. Kaip ten jos atsirado – neaišku, bet bausmė už tai – kokie trys metai kalėjimo. Ir be jokių galimybių ankščiau laiko sugrįžti į Europą. Važiavo, berods, į Londoną, o atsirado Pietų Amerikoje. Ir tokių lietuvių, pasirodo, ne vienas Pietų Amerikos kalėjimuose. Svarbiausia nesusivilioti jokiais pinigingais pasiūlymais, nes dažnai tik tokiais lengvatikiais pasinaudojama“, – socialiniame tinkle rašė meras.

REKLAMA

Naujienų portalo Balsas.lt žiniomis, kai vienos merginos tėvas sužinojo apie tai, kas nutiko dukrai, jam rimtai sušlubavo sveikata.

Sulaikytųjų kalėjimo sąlygos – geros

Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vadovas Mindaugas Lašas apie esamą situaciją sakė: „Turimomis žiniomis, vasario 9 d. sulaikytos dvi Lietuvos pilietės, kurios esą ruošėsi išskristi iš Kusko oro uosto su daugiau nei kilogramu kokaino lagaminuose. Lietuvos ambasada Argentinoje susisiekė su vietos policija, kuri patvirtino sulaikymo faktą. Šiuo metu aiškinamasi, į kurį kalėjimą merginos bus perkeltos iš areštinės, kur dabar yra laikomos. Kol kas jų laikymo sąlygos pakankamai geros – jos yra dviese areštinėje, turi televizorių, joms galima paskambinti, artimieji skambina kasdien. Bylą taip pat seka ir su sulaikytųjų šeimos nariais bendrauja Lietuvos garbės konsulas Peru Eduardo Paškevičius Velarde.“

REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, ar dažni tokie atvejai, kai lietuviai sulaikomi gabenantys narkotines medžiagas, pašnekovas sakė: „Tokie atvejai yra dažni. Beveik kas savaitę gaunama informacija apie sulaikytus įvairiose Lotynų Amerikos šalyse lietuvius, įkliuvusius gabenant narkotikus. Visi žinomi lietuviai (neoficialiais duomenimis, apie 80-100 asmenų), kalintys Lotynų Amerikos kalėjimuose (išskyrus 1 atvejį), sulaikyti už narkotikų kontrabandą. Jų visų istorijos yra panašios – dažniausiai tai jauni žmonės, užverbuoti prekiautojų narkotikais, gabenantys savo lagaminuose, dažniausiai pirmą kartą, narkotines medžiagas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pusė sulaikytųjų atsisako informuoti artimuosius

M. Lašo teigimu, informacija apie sulaikymus gaunama įvairiai. Dažniausiai apie įvykį sužinoma iš garbės konsulų atitinkamose šalyse, iš giminių, kartais iš pačių sulaikytųjų ar žiniasklaidos. Ambasada Buenos Airėse oficialių įstaigų pranešimus apie sulaikytus gauna retai.

Apie tai, kokių veiksmų imasi teisėsaugos pareigūnai įkliuvusiųjų su narkotikais atžvilgiu, pašnekovas sakė: „Sulaikytiems už narkotinių medžiagų gabenimą gresia ne deportavimas, o laisvės atėmimas. Nuteistųjų perdavimo klausimais informaciją galėtų suteikti Teisingumo ministerija. Bausmės laikas priklauso nuo vežamo narkotikų kiekio. Bausmės didelės, bylos nagrinėjamos ilgai. Kai kuriose valstybėse (Argentinoje, Brazilijoje) užsieniečiams, kurie gerai elgiasi kalėjime, bausmė gali būti sutrumpinta per pusę. Ją išbuvęs asmuo deportuojamas (Argentinos atveju). Kartais asmuo paleidžiamas lygtinai be teisės išvykti iš šalies, kol praeis visas bausmės laikas. Maždaug pusė sulaikytųjų nenori apie tai informuoti artimųjų.“

REKLAMA

Verbuojamos moterys su mažamečiais vaikais

Kalbėdamas apie narkotikų gabenimą ir kurjerių verbavimą M. Lašas sakė: „Svarbiausia yra kuo aiškiau įspėti Lietuvos piliečius (ypač jaunesnio amžiaus), kad būtų atsargūs su atsitiktinais „draugais“ iš Lotynų Amerikos arba net ir Europos, siūlančiais nemokamas atostogas ar keliones į Lotynų Ameriką, už ką paprašoma parvežti lagaminą, paimti paketą.

Anot pašnekovo, daugeliu atveju smulkūs narkotikų gabentojai verbuojami organizatoriams jau iš anksto nusprendus, kad jie bus sulaikyti, idant atitrauktų muitinės pareigūnų akis nuo svarbesnių krovinių. „Vietos policija deda dideles pastangas kovai su narkotikų platinimu, keliaujančių asmenų bagažas tikrinamas itin kruopščiai. Net išskrendant neįkliuvę asmenys gali būti policijos patikrinti Europos oro uoste. Beje, pastaruoju metu narkotikų gabentojomis tampa vis daugiau moterų – jaunų, turinčių mažamečių vaikų“, – kalbėjo M. Lašas.

REKLAMA

Iki teismo nuosprendžio – keleri metai

Anot specialisto, piliečiai turėtų atminti, kad realiomis laisvės atėmimo bausmėmis Pietų Amerikoje yra baudžiami ne tik narkotikų gabentojai, bet ir kartu su jais keliavę asmenys. „Daugelyje Lotynų Amerikos šalių iki teismo nuosprendžio praeina net keleri metai, nekalbantiems ispaniškai gauti prisiekusį vertėją yra sudėtinga. Kalėjimuose laukia prastos sąlygos – jie perpildyti, kaliniai reketuojami, galimybės susitikti su artimaisiais ar gauti siuntinius – menkos. Lietuvos ambasada visoje Pietų Amerikoje yra viena – Buenos Airėse, bet nei ji, nei artimųjų ar įtakingų asmenų laiškai, nei tvirtinimai, kad buvo apgauti, neleis išvengti vietos įstatymuose numatytos bausmės“, – teigė pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų