REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalindamasis seroepidemiologinių studijų apžvalga VU Medicinos fakulteto profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius įvardijo, kodėl svarbu suvokti, kad persirgusiųjų Covid-19 galime turėti kur kas daugiau, nei rodo oficiali statistika. 

Dalindamasis seroepidemiologinių studijų apžvalga VU Medicinos fakulteto profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius įvardijo, kodėl svarbu suvokti, kad persirgusiųjų Covid-19 galime turėti kur kas daugiau, nei rodo oficiali statistika. 

REKLAMA

Anot gydytojo, geros kokybės JAV seroepidemiologinių studijų apžvalga parodė, kad 2020 metų lapkričio 15 dieną antikūnai prieš SARS-CoV-2 buvo nustatyti vidutiniškai 14 proc. tiriamųjų pacientų. 

„Perskaičiavus į JAV gyventojų skaičių tai būtų beveik 47 milijonai žmonių. Tačiau 2020 metų lapkričio 15  dieną kumuliacinis nustatytų Covid-19 atvejų skaičius buvo gerokai mažesnis – vos 11 milijonų susirgimų. Labai tikėtina, kad realiai persirgusių Covid-19 infekciją yra iki keturių kartų daugiau. 

Ar JAV duomenys tinka Lietuvai? Vasarą LSMU kartu su VU bei šešiomis gydymo įstaigomis panaudojant greituosius antikūnų testus, atliko daugiau kaip 3 tūkstančių asmenų tyrimą, kuriam vadovavo profesorius Mindaugas Stankūnas. Tyrimo rezultatai parodė daug didesnį (nuo 1,3 iki 2,8 proc.) persirgusių gyventojų skaičių, negu tuomet buvo nustatyta atliekant PGR tyrimus“, – rašė jis socialinio tinklo paskyroje.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl tai svarbu Lietuvai? Profesorius įvardijo 2 prielaidas.

„Pirmiausia todėl, kad jeigu realybėje Covid-19 persirgusių asmenų skaičius yra ne 150 tūkstančių, o beveik pusė milijono, tuomet antikūnų testas prieš skiepą būtų labai racionalus sprendimas įvertinant skiepijamų asmenų prioritetus. Skiepas persirgusiam asmeniui nepakenks, tačiau galbūt pirmiausia reikėtų skiepyti dar nesirgusius, o persirgusius paskiepyti vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje prieš naują susirgimų piką vėlyvo rudens ar žiemos mėnesiais, priklausomai koks sezoniškumas Covid-19 infekcijai nusistovės Šiaurės platumose“, – aiškino jis.

REKLAMA

Atsitraukus Covid-19 perteklinių mirčių sumažėja

Anot V. Kasiulevičiaus, antroji prielaida verčia mus įvertinti netiesiogiai su Covid-19 infekcija susijusias mirtis. 

„Jau mano minėta JAV publikacija atkreipė dėmesį į Covid-19 nepriskirtas mirtis. Tikėtina, kad Lietuvoje kilęs triukšmas dėl rudeninio perteklinio mirčių šuolio „vairuojamas“ neteisinga linkme teigiant, kad tai karantino sukeltų apribojimų pasekmė. Aš neneigiu karantino pasekmių, tačiau mažai tikėtina, kad jos pasireikš taip anksti ir taip sinchroniškai su antrąja banga. 

REKLAMA
REKLAMA

Jau rašiau FB, kad ne tik Lietuva patiria perteklinių mirčių šuolį, bet ir kitos Centrinės, Rytų ir Vakarų Europos šalys, kuriose didelis Covid-19 susirgimų skaičius. Jeigu pažvelgsime į šalis, kuriuose nustatytų Covid-19 atvejų skaičius panašus, pamatysime panašų vaizdą. Dar daugiau – atsitraukus Covid-19 infekcijai perteklinių mirčių sumažėja. Palyginimui pasirinkau tik vieną 65–75 amžiaus grupę.

Kodėl į palyginimą įtraukiau Lenkiją ir kodėl perteklinių mirčių šuolis tenai toks didelis, o oficialus susirgimų skaičius beveik dvigubai mažesnis negu Lietuvoje? Todėl, kad Lenkijoje kas antras PGR testas teigiamas. Lietuvoje teigiamų testų dalis buvo pasiekusi 30 procentų, bet šiuo metu vėl mažėja. Taigi šalis gali per mažai testuoti, tačiau Covid-19 neapgausi, infekcija pasiima savo dalį perteklinėmis mirtimis. Kita vertus, Lenkijoje mažėjantys perteklinių mirčių skaičiai patikimai atspindi mažėjančius susirgimų skaičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi perteklinių mirčių pikas keletu savaičių vėlesnis negu susirgimų pikas, Lietuvos rodikliai dar išlieka blogi, tačiau tikėtina, kad jie ims mažėti. Jeigu greičiau plintančios viruso atmainos nepadarys mums įtakos“, – dėstė profesorius.

Geros kokybės JAV seroepidemiologinių studijų apžvalga parodė, kad 2020 metų lapkričio 15 dieną antikūnai prieš...

Posted by Vytautas Kasiulevicius on 2021 m. sausio 9 d., šeštadienis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų