• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Argentinos laukia nauji sukrėtimai – šalies prezidentu išrinktas vienas keisčiausių dabartinės kartos politikų, save anarchokapitalistu vadinantis Javieras Milei’us, pravarde „El Loco“ („Pamišėlis“). Jis jau žadėjo, kad atsisakys nacionalinės valiutos ir įves dolerį, panaikins daugumą ministerijų ir Centrinį banką, bei nutrauks ekonominius ryšius su Brazilija, Kinija ir Rusija.

Argentinos laukia nauji sukrėtimai – šalies prezidentu išrinktas vienas keisčiausių dabartinės kartos politikų, save anarchokapitalistu vadinantis Javieras Milei’us, pravarde „El Loco“ („Pamišėlis“). Jis jau žadėjo, kad atsisakys nacionalinės valiutos ir įves dolerį, panaikins daugumą ministerijų ir Centrinį banką, bei nutrauks ekonominius ryšius su Brazilija, Kinija ir Rusija.

REKLAMA

Net ir įspūdingų politinių skandalų nuolat virpinamai Argentinai J. Milei’us yra išskirtinė asmenybė. Į politiką jis atėjo vos 2019-aisiais, kuomet pradėjo vadovauti iki šiol vietos politikos paraštėse esančiai „Laisvė ateina“ partijai. 2021-aisiais jis tapo parlamentaru, tačiau greitai išgarsėjo savo kategoriškais ir bekompromisiais pareiškimais bei ekstravagantišku elgesiu.

„Ekonomistas su benzininiu pjūklu“

Bene labiausiai jis išgarsėjo rinkiminės kampanijos pradžioje susitikimo su jį palaikančiais asmenimis metu pasirodęs rankose laikydamas veikiantį benzininį pjūklą. Tokiu būdu jis daugeliui potencialių rinkėjų įsirėžė į atmintį, kaip kovos su dabartine korupcija ir valdžios bejėgiškumu simbolis.

REKLAMA
REKLAMA

Charizmatiškas politikas turi ekonomikos profesoriaus mokslinį laipsnį, daugelį metų dirbo ekonomikos dėstytoju. Tuo pat metu jis dirbo ir privačiame sektoriuje, prieš pasukdamas į politiką net 15 metų dirbo vienoje didžiausių Argentinos bendrovių „Corporacion America“.

REKLAMA

Ekonomistas pasižymi keistais pareiškimais, tokiais kaip tai, kad politines jo ambicijas paskatino mirusio augintinio mastifo Konano vėlė. Tariamai per veterinarą-mediumą šis jam pareiškė, kad Javiero misija – tapti Argentinos prezidentu.

J. Milei’us panaudojo Konano DNR, kad klonuotų savo augintinį šunį. Dabar jų turi penkis, vieną iš jų pavadino Konanu ir kalba apie jį, kaip apie „sūnų“, o kitus – žymių ekonomistų vardais ir vadina juos savo „anūkais“.

REKLAMA
REKLAMA

J. Milei politinė programa ne mažiau įspūdinga – atsisakyti nacionalinės valiutos peso ir įvesti šalyje JAV dolerį, maksimaliai suartėti su JAV bei Izraeliu. O taip pat jis norėtų pasitraukti iš BRICS ir nutraukti santykius su įvairiais „leftistais“, pirmiausiai su Brazilija bei Kinija – kurios dabar yra pagrindinės ekonominės Argentinos partnerės.

Argentiniečių nuovargio vaisius

Turės pasikeisti ir Argentinos vidaus politika: išrinktasis prezidentas žadėjo mažinti socialines išlaidas, likviduoti Centrinį banką (kuris tariamai vagia iš sąžiningų argentiniečių“), surengti referendumą dėl abortų draudimo ir laisvo ginklų įsigijimo. Tačiau jis pasisako už tos pačios lyties asmenų santuokas. Vienas iš kardinaliausių jo siūlymų – legalizuoti prekybą žmogaus organais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anarchokapitalistas Milei’us žada likviduoti mažiausiai keturias ministerijas: švietimo, sveikatos apsaugos, socialinių reikalų ir moterų teisių. Jis apskritai laikosi nuomonės, kad valstybė turi užtikrinti tik kariuomenę, policijos ir teismų paslaugas, o visa kita turėtų užsidirbti patys žmonės.

Argentinoje vyraujant absoliučiam nusivylimui daugelį dešimtmečių trunkantiems korupcijų skandalams, o taip pat siaučiant milžiniškai, net 143 proc. siekiančiai infliacijai, toks radikalus požiūris į valstybės valdymą sulaukė daug šalininkų tarp žmonių, kurie balsuoja už bet kokias permainas.

REKLAMA

Pavargę nuo nuolatinės ekonominės krizės šalyje argentiniečiai, nepaisant to, kokios jų politinės pažiūros, susibūrė aplink J. Milei’ų, kuris žada jiems „laisvą, klestinčią ir stiprią šalį“. Už ką tik į politiką įžengusį politiką savo balsus atidavė net 56 proc. šalies rinkėjų.

Kas palaiko Milei’ų ir kokie iššūkiai laukia

J. Milei’ų Argentinoje palaiko daugiausiai vidurinis visuomenės sluoksnis, kuris pastaruoju metu buvo itin engiamas ir šalies jaunimas.

REKLAMA

Tarptautinėje arenoje jis jau sulaukė JAV respublikonų kandidato į šalies prezidentus D. Trumpo sveikinimo, kuriame buvo skelbiama „Make Argentina great again“.

Didžioji problema, kuri laukia J. Milei’aus – jis turi žmonių palaikymą, tačiau ne valdžią. Jo atstovai Senate turės tik 7 vietas iš 72 ir tik 38 iš 257 parlamente.

Politikos analitikai pažymi, kad J. Milei’ui teks išmokti politikos žaidimų, norint bent pabandyti įgyvendinti savo iškeltas šalies atgaivinimo idėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprogimus Argentinos politinėje erdvėje tv3.lt tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptarė žurnalistai Vilmantas Venckūnas ir Andrius Jakimčuk.

„Kaip jam seksis? Čia yra klausimas. Vienas iš dalykų, ką kalbėjau, tai jam patinka Amerika ir Trumpas. Jeigu Trumpas ateitų į valdžią, tai jam būtų labai gerai. Geras pavyzdys yra Bolsonaro Brazilijoje, kuris Trumpo valdymo laikotarpiu buvo išpūtęs krūtinę – tarptautiniuose santykiuose galėjo elgtis pagal savo naratyvą, nes jo naratyvas sutapo su Trumpo naratyvu. O kadangi Amerika vis dar yra pasaulio policininkas, tai toks Bolsonaro galėjo šakotis. Tai ir Javieras Milei’us, jeigu Trumpas ateis į valdžią, kadangi jie dabar jau labai bičiuliai, tai jis irgi tarptautinėje politikoje galės garsiau reikštis. Jeigu liks tas pats Bidenas, tai jam reikės šiek tiek prigesinti savo ambicijas“, – tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aiškino V. Venckūnas.

Plačiau apie tai – vaizdo ištraukoje, kurią rasite teksto viršuje. O dar daugiau diskusijų apie įvykius ir politinius procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:

ARBA čia:

Antikomunistas iki kaulu čiulpų. Konservoms ir ju rėmėjams labai nepatiks. Na bet nei Delpi, nei LTV tai nerašo, taip kad jie dar to nežino.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų