REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dvylika kartų per metus pasikartoja situacija, kurios įkaite yra tapusi visa Lietuva. Dešimtąją mėnesio dieną prie pašto skyrių išsirikiuoja minia pašalpų laukiančių žmonių. Nors tarp jų yra tikrai vargo prispaustų asmenų, dauguma valstybės skiriamą paramą išleidžia svaigalams. Kad yra būtent taip, įsitikino ir „Klaipėdos“ žurnalistai.

REKLAMA
REKLAMA

Į eilę – su buteliais

Spalio 10-osios rytą Liepų gatvėje prie centrinio pašto rikiavosi 30 žmonių eilė.

Nors pinigus mokėti pradedama 9 valandą, kieme pašalpų gavėjai pradėjo rinktis gerokai anksčiau. Didžioji dauguma laukiančiųjų – vyrai. Dalis jų buvo akivaizdžiai kamuojami abstinencijos. Kai kurie dar stovėdami eilėje srėbė vyną ar alų.

REKLAMA

Dauguma laukiančiųjų bent iš matymo vieni kitus pažįsta, nes ne tik sveikinosi, bet ir dalijosi gėrimais bei rūkalais. Tik retas stoviniavęs prie pašto nepešė dūmo.

Laukimas prailgo ne visiems, nes daugelis jau aptarinėjo, kokį gėrimą pirks, kur ir su kuo gers, bei dalijosi prisiminimais apie tai, kokių nuotykių patyrė prieš mėnesį.

Pašto kieme atokiau nuo eilės stoviniavo keli jauni vyrai, atėję iš pašalpų gavėjų atsiimti skolų. Ne vienas nuo langelio pasitraukęs asmuo dalį pinigų čia pat kieme atiduodavo skolintojui, o kai kurie derėjosi grąžinti tik dalį pasiskolintos sumos.

REKLAMA
REKLAMA

Pašalpų dieną – nuolaida vynui

Iš pašto ne vienas pašalpų gavėjas pasuko į Socialinės paramos skyrių, kur rašė prašymus pratęsti pašalpos mokėjimą arba aiškinosi, kodėl visai negavo ar gavo per mažai pinigų.

Kiti grupelėmis tiesiu taikymu traukė į artimiausią parduotuvę.

Klaipėdos miesto 2-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Albinas Misevičius pasakojo, kad dabar 10-ąją mėnesio dieną girtuokliai nebesirikiuoja prie naminės degtinės „taškų“, nes tokių jau lyg ir nebėra arba likę vos keli.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašu, kad pigų vyną gaminanti įmonė Klaipėdoje natūraliai nukonkuravo naminės degtinės pardavėjus. Dabar populiariausias gėrimas – spirituotas vynas, kurio etiketė skelbia, kad jis pagamintas pagal specialią technologiją.

Apie 10 val. ryto prekybos centruose alkoholinių gėrimų skyriuose buteliai rikiavosi lygiomis eilėmis. Tik pigiausių vynų, kuriems būtent šią savaitę taikoma nuolaida, akivaizdžiai buvo gerokai mažiau.

Ištuštėjusios lentynos pašalpų dieną bylojo apie ypatingą paklausą 15 ir 18 laipsnių stiprumo vynų, už kurių butelį tądien tereikėjo sumokėti 3,79 ir 4,99 lito.

REKLAMA

Naikupės gatvėje prie anksčiau „Juodkrante“ vadintos parduotuvės plušantiems čigonams pirmoji trečiadienio pusė buvo karštas darbymetis. Dažnas iš netoliese esančio pašto skyriaus išėjęs pašalpos gavėjas skubėjo pas juos įsigyti didesnį kiekį rūkalų.

Darbo buvo tiek daug, kad vyresnio amžiaus čigonas nuskubėjo į parduotuvę pirkti mineralinio vandens, kuriuo pagyvenusi jo tautietė su muilu nusiplovė rankas.

Žvejybos uosto rajone esančiame pašte pašalpų gavėjų eilutėje valstybės paramos laukė ne vienas čigonas.

REKLAMA

Geria penkias paras

Policijos apylinkių inspektorių patirtis byloja, kad socialines pašalpas gavę žmonės pirmąjį butelį nusiperka artimiausioje parduotuvėje, o išmaukia užsukę į gretimą kiemą. Apie tai sprendžiama iš gyventojų skundų.

Vasarą linksmybės tęsiamos apleistuose namuose bei atokesnėse nuo daugiabučių namų vietose.

Šios vasaros pabaigoje tokių ne vieną dieną užtrukusių linksmybių metu kilo muštynės, po kurių rastas nužudytas jaunas vyras. Tąkart pašalpų gavėjas susimušė su sugėrovais dėl savo draugės, kuri gavusi išmoką naktį praleido ne namie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atšalus orams, orgijos dar priešpiet prasideda Minijos gatvės 129, 147, Sulupės gatvės 11 ir 13, Debreceno gatvės 7 ir 9 namų landynėmis paverstuose butuose.

Tomis dienomis kaimynai nesitveria nuo iš varguolių butų sklindančio triukšmo. O apgirtusių sugėrovų konfliktus narpliojantys pareigūnai dažniausiai negali suprasti jų esmės.

Apie pietus uostamiesčio policijos ir greitosios pagalbos budėtojai jau vos spėja atsiliepti telefonu.

„Kai pašalpas moka, iškvietimų žymiai padaugėja, tai jau yra dėsnis. Mes vargstam, vežame girtus, gulinčius lauke bei traumas patyrusius į ligoninių priėmimo skyrius. Ligoninių medikai po valandos juos paleidžia, po kelių valandų praeiviai vėl pamato tą patį asmenį ir skambina į greitąją pagalbą. Kasdienybe tapo po tris ar keturis kartus per dieną vežti tuos pačius žmones į ligoninę. Jiems tai pramoga, o mums – tikras vargas, – pasakojo Klaipėdos greitosios pagalbos stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis. – Vasarą dažniausiai jie mūsų pagalbos atsisako, o žiemą turi tikslą patekti į ligoninės priėmimo skyrių ir praleisti ten naktį. Toks girtavimas paprastai užtrunka apie penkias dienas.“

REKLAMA

Po išmokų neturi kada vogti

Paštuose pašalpas gauna tie, kam dėl skolų antstoliai yra areštavę sąskaitas, bei tie, kurie gauna socialines išmokas ar invalidumo šalpą ir nenori mokėti pinigų išgryninimo mokesčio bankams.

„Vadinamojo pirmojo langelio darbuotojoms niekada netrūksta darbo. Bet 10-ąją dieną interesantų dar labiau padaugėja, nes ne vienas būna pamiršęs prasitęsti pašalpos gavimo laikotarpį. Socialinė pašalpa suteikiama trims mėnesiams. Kai praeina šis terminas, jie turi iš naujo pristatyti dokumentus, įrodančius jų pajamas, tada vėl įgyja galimybę tris mėnesius gauti paramą“, – aiškino Klaipėdos Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė.

REKLAMA

Policijos patruliai mėnesio dešimtosios dienos laukia su siaubu. Klaipėdiečiai skambina į policiją pranešdami apie viešose vietose ant žemės gulinčius žmones. Tie, kuriuos prašoma gelbėti, pareigūnus koneveikia, neretai sudrasko uniformą, sutepa tarnybinius automobilius.

Pašalpų mokėjimo dieną būna kur kas daugiau pranešimų apie triukšmą kaimynystėje. Sumenkusios pareigūnų pajėgos yra nepakankamos tramdyti triukšmadarius, nes porai patrulių ekipažų mieste tenka per daug darbo.

Kita vertus, pastebėta, kad kelias dienas po pašalpų mokėjimo žymiai sumažėja vagysčių skaičius. Po penkių ar daugiau dienų šių nusikaltimų kreivė vėl kyla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavardės skelbti nenorėjęs pareigūnas teigė, kad valstybės mokamos išmokos yra savotiška visuomenės išpirka už sąlyginį kriminalinių nusikaltimų sumažėjimą pašalpų mokėjimo metu.

Pareigūnai ir medikai sutartinai kartoja: Seimas turėtų keisti pašalpų skyrimo tvarką – jeigu gavęs pašalpą girtas pakliuvo policijai ar buvo sužalotas ir dėl to gydomas, socialines išmokas jam tam tikram laikui būtina nutraukti.

Skaičiai ir statistika

Socialinės pašalpos gavėjų spalį Klaipėdoje – 6 281.

Jiems išmokėta 1 402 250 Lt.

Iš jų 1 242 asmenys pašalpas gauna pašto skyriuose.

Jiems išmokėta 371 817 Lt.

2012 m. spalio 10 d. uostamiesčio policija dėl girtų gatvėje gulinčių asmenų kviesta 11 kartų.

REKLAMA

Greitosios pagalbos medikai dėl tos pačios priežasties kviesti 16 kartų (mėnesio pradžioje panašių iškvietimų būna du per parą).

Net 6 asmenų medikai nerado, nes jie atsikėlė ir nuėjo dar iki atvykstant greitajai pagalbai.

5 asmenys gulėjo arba sėdėjo ant žemės, 2 iš jų nugabenti į ligoninę, kiti pagalbos atsisakė.

4 buvo girti ir traumuoti.

1 jauną klaipėdietį dėl ilgalaikio girtavimo ištiko psichozė.

Vienas greitosios pagalbos medikų išvykimas vidutiniškai vertinamas 200 Lt.

Daiva JANAUSKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų