REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl Vilniuje nėra  paminklo partizanams?

Pirmąją straipsniodalį šia tema baigdamas, pažadėjau atsakyti į šį dvidešimtmečio jaunuolio klausimą savo tėvui, kuris atsakymo nežinojo.

REKLAMA
REKLAMA

Kažin ar pasiseks ir man? Sutinku su jaunuolio tėvu, kad atsakymo dalis - pralaimėto partizanų  karo paseka, tačiau juk jau baigėsi net septyniolikti Lietuvos nepriklausomybės metai, per kuriuos šiems, dėl jos kovojusiems, didvyriams paminklais galėjo būti nužymėta visa mūsų Tėvynės žemė. Kodėl taip nėra?

REKLAMA

Atsakymo ieškau  Bernardo Gailiaus knygoje  „Partizanai tada ir šiandien“:

„Partizanų karas – tai lemtingiausias ir iškilmingiausias XXa. Lietuvos  istorijos momentas. Tai viso amžiaus kulminacija ir kartu skaudžiausias Lietuvos pralaimėjimas. Kas dėl  to kaltas – visiškai nesvarbu. Svarbios jo pasekmės. Partizanų karas surijo viską: visą tautinį švietimą ir patriotinį auklėjimą, visus Skautus, Ateitininkus, Jaunuosius ūkininkus, visus seserų ir brolių padrąsinimus – viską.“ (Psl.169). „Lietuvos politinė tauta buvo visiškai sunaikinta  ir pagimdytas tarybinis žmogus…“ (Psl 199 ). „Tarpukario Lietuva ne šiaip pralaimėjo karą, kapituliavo  ir  buvo prisijungta”. (Prie Sovietų sąjungos, b.n). „Tarpukario Lietuva buvo nužudyta”. (Psl. 170). Visi, kurie Partizanų  kare  nedalyvavo, buvo pasmerkti gėdos jausmui, moralinėms dvejonėms ir  „socialinių realybių konflikto“ išgyvenimui. O ateinančioms kartoms, vieno iš partizanų vadų Liongino Baliukevičiaus “Dzūko” žodžiais  tariant, liko „tik molis“ …”  (Psl. 169)

REKLAMA
REKLAMA

Sakyčiau – kalnai jo.. Bjauraus  ir klampaus. Po jį Lietuva maknojo nuo 1953 metų, nuo Lietuvos karo prieš Sovietų sąjungą  – tai, kaip jau šio straipsnio  pirmojoje dalyje  minėjau, Bernardas Gailius savo knygoje įrodė - pabaigos iki 1990 metų Kovo Vienuoliktąją paskelbtos Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžios, ir tik apgailestauti tenka, kad net iki šiol iš jo neišbrido. Ir matyt  tai supratęs, Bernardas Gailius dėl to  šiandien galėjo tvirtai rėžti: „Partizanų karas yra tas momentas, į kurį privalome atsigręžti, jeigu iš tikrųjų norime pagaliau sukurti normalią valstybę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet, deja, Lietuva neatsigręžė. Ne tik neatsigręžė, bet, atrodo, ji pasuko priešinga kryptimi. Nuo partizanų ji net nusigręžė. Nusigręžė taip, kad, jų iškovota laisve džiaugdamasi, kovotojų  net prisiminti nenori. Ir dėl to nepaprastai skaudu.Tad kas čia pasidarė? Bet atidžiau  įsigilinus  į partizanų kovų bei tų kovų padarinių laikotarpį tąjį,  “kas čia pasidarė” suvokti per daug sunku nebūtų. Ypač panagrinėjus Bernardo Gailiaus knygoje duotą pavyzdį –  tūlos Sigitos Kraniauskienės daktaro disertaciją apie  nepriklausomybės ir okupacijos laikotarpiuose vykusį kartų keitimąsi. Tame laikmetyje autorė, kaip būdingą lietuvių tautos kaitos veiksnį, išskiria tris kartas: 1910 – 1922 m. gimimo, 1923 – 1944 m. gimimo ir 1945 -1957 m. gimimo. Dėl vietos stokos nesigilindamas į autorės jų kaitą ryškinančius vyksmus buitinio, socialinio bei kultūrinio gyvenimo srityse, bet perkėlęs  juos į politinę plotmę, kurios, deja, ji neliečia, kartų  kaitas aptarčiau taip:

REKLAMA

pirmosios kartos branda – lietuviai patriotai, tautinės valstybės puoselėtojai bei dėl jos kovotojai, taigi partizanai, jų rėmėjai, palaikytojai, tylesni pritarėjai;

antrosios augintiniai - laisvos valstybės dvasios ragavę, bet jau dviejų skirtingų okupacijų  paliesti  dėl to ir šiek tiek sužaloti, tačiau nepriklausomybės praradimo jausmo sukrėsti, partizanų kovas visgi rėmė, palaikė, vildamiesi pagalbos  iš Vakarų;

trečiosios auklėtiniai nuolatinio sofistikuoto smegenų plovimo būdu jau persunkti „homo sovieticus“ dvasia, kuriems net ir pirmųjų dviejų gimimo laikotarpių lietuviai buvo daugiau naciai ir fašistai, o partizanai, jų palaikytojai arba jų idėjas ginantieji – irgi tokie  pat, arba tik nusikaltėliai, banditai, nekaltų žmonių žudikai, buvę žydų  šaudytojai.

REKLAMA

Šio trečiojo gimimo karta, praėjusio šimtmečio pabaigoje perėmusi dar okupuotos, taigi – pagal Maskvos nurodymus, Lietuvos vairavimą, jį įtaigoja ir dabar.

Vos ne pusšimtį metų  okupanto pieštas paveikslas, į daugelio  Lietuvos gyventojų, ypač kitataučių, galvas įrėžęs partizano kaip bandito įvaizdį, liko iki šios dienos. Tokio įvaizdžio puoselėtojų pavyzdys – jau pirmojoje straipsnio dalyje minėtas Liudas Truska, ir, kaip prieš trejetą savaičių  “Veide” (2007 2 15) išspausdintas pokalbis byloja, vargu ar Bernardas Gailius, visu šimtu nuošimčiu kitokio, nors ir įrodyto tikroviško, įvaizdžio liudytojas jį kaip nors  galėtų paveikti. Blogiausia  čia, sako pokalbyje dalyvavęs Miško brolių bendrijos vadovas buvęs partizanas Albinas Kentra,  kad šiandieniai istorikai nežino istorijos. O aš  pridėčiau – dar blogiau, nors ir ne visi, bet dar  labai daug jų tos istorijos ir nenori žinoti…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kodėl  Lietuva jau penkiolika (dabar jau septyniolika, b.n.) metų  būdama nepriklausoma  valstybė, vis dar laikosi įsikibusi sovietinių įpročių, kurių, regis, turėtų visokeriopai kratytis… Juk visa tai neabejotinai lemia ne  išskirtinis partizanų žiaurumas, kliudantis doriems  žmonėms su jais tapatintis…  Partizanai  nepadarė nieko,  kas jų laikų karuose nebuvo įprasta… Kodėl pagaliau filmą “Niekas nenorėjo mirti” daugelis iš mūsų vis dar laiko tobuliausiu  meniniu partizanų istorijos atvaizdu, nors jis yra akivaizdžiausia sovietų  propaganda?…“ - klausia Gailius (psl. 148).

REKLAMA

Vėl atsakymas: kad ji nenori tų įpročių  kratytis. Iš tikrųjų - linkusi net juos palaikyti, puoselėti, per mokyklas brukti pačioms vėliausioms kartoms. Tokią  įtaigą perša net išeivių lietuviškoms mokykloms iš Lietuvos  atsiunčiama kai kuria medžiaga. Čia atsiradusi  2001 m. „Alma litera“ išleista „Enciklopedija vaikams apie Lietuvą“ irgi  liaupsina šį filmą ir jos kūrėją Vytautą Žalakevičių. Ši enciklopedija apskritai ne vienoje vietoje sovietine dvasia pakvėpuoja.

Nors savo šauniu darbu 1981 m. gimimo Bernardas Gailius, taigi 26 metų mokslininkas, tikrai šviesiai sužiba, tačiau  kiek tokių  jaunuolių Lietuvoje yra? Ar jo gimimo laikotarpio augintinius jau galima vertinti kaip naują posūkį, atsveriantį  Liudo Truskos bendrininkų  sovietinio palikimo bjaurastį? Greičiausiai – dar ne. Dėl to ir čia minėto  “Veido” surengto pokalbio  dalyvių, kuriame šalia jau minėtų buvo ir kelių knygų apie partizanus autorius dr. Kęstutis Girnius, ir LGGRTC direktorė istorikė Dalia Kuodytė, bendra išvada: Vilniuje partizanams paminklo pastatyti šiandien dar neįmanoma. O visgi, manau, prasminga būtų kur nors Valdovų rūmų aplinkoje, ryškiai matomoje vietoje, sakykim, prie pagrindinio įėjimo - o jis turbūt yra - kartu su valdovų rūmų  pašventinimu, minint tūkstantmetį nuo lietuvių tautos vardo viešo paminėjimo, kartu būtų šventinamas ir paminklas  partizanams. Ir  trenkia galvom mintis – kodėl ne?

REKLAMA

Jeigu taip padaryti negali Lietuva, gal gali išeivija? Pvz, Amerikoje gyvenantys lietuviai, nors dabar ir kažkokio nesusipratimo nupilietinti? Vieni, arba talkon pasikvietę kaimynus iš Kanados? Ar Vilnius išdrįstų tokiam užmojui pasipriešinti? Ar savivaldybė išdrįstų neduoti žemės? O jeigu ji plotelį žemės skirtų, kiek dar pinigų reiktų sumanymui įvykdyti? Ar už milijoną litų paminklą pastatyti būtų galima? Žinoma, tik visapusiškai  tinkamą: gerą, būdingą, menišką, įspūdingą. Spėčiau, gal per daug ir ne pro šalį, kad  galima. Doleriais tai būtų  apie 375 – 400 tūkstančių. Daug? Niekai. 400 savanorių, viengungių ar šeimų, po tūkstantį, ir pinigai yra. Tokiu atveju ir jų vardai galėtų būti  įkalti, tarkim, kur nors paminklo „nugaroje“. Po 500 – jau reikėtų 800 aukotojų, o po porą tūkstančių – užtektų ir dviejų šimtų. Ar tai neįmanoma? Jeigu ne, tai galima ir kitaip: aukoti po mažiau, kas kiek nori, aukotojų vardus istorijos knygon įrašant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Belieka surasti tik gerą  organizatorių, žinoma, ne vieną, bet kelis  ir, aiškų, kurią nors organizaciją  atramai. Kaip, pvz., Čikagoje veikiančios  partizanų globos grupę, o dar geriau – JAV ir Kanados Lietuvių ; Bendruomenes.O gal tiktų ir visiškai naujas darinys, tik šiam  tikslui sutelktas? Kiekvienu  atveju prie tokio užmojo prisidėčiau ir aš. Ar kas nors norėtų į tokį, sakykim, kol kas tik “šūvį į orą” atsiliepti? Nors ir neigiamai.

www.alietuvis.com

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų