Trečiadienio vakarą po ilgo laiko Kauno „Žalgiris“ pradėjo kovas Eurolygos atkrintamosiose varžybose. Deja, Kazio Maksvyčio auklėtiniams nepavyko serijos pradėti pergale prieš „Barcelona“ ekipą. Pirmose serijos rungtynėse iki 3 pergalių 69:91 (13:25, 18:23, 22:18, 16:25) Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai sutriuškino buvusį stratego klubą.

„Barcelona“ rungtynių eigą kontroliavo praktiškai visas 40 minučių, o „Žalgirio“ žaidime nuo pat pradžių matėsi neužtikrintumas. Jau pirmajame kėlinyje Š. Jasikevičiaus kariauna išsiveržė į priekį dviženkliu pranašumu, o antrajame ketvirtyje žaidimo dinamika nesikeitė.

Po didžiosios pertraukos „Žalgiris“ sugebėjo varžovams pasiūlyti aukštesnį fiziškumo lygį ir priartėti prie varžovų, tačiau kataloniečiai greitai prigesino šį spurtą ir daugiau K. Maksvyčio auklėtiniams neleido priartėti iki vienženklės ribos.

Skaudų kauniečių pralaimėjimą stebėjęs krepšinio ekspertas Tomas Purlys pasidalijo, kas lėmė, tokią rungtynių baigtį bei įvardijo pagrindines žalgiriečių klaidas.

„Vienareikšmiškai visas žaidimas pirmiausia prasideda nuo gynybos. Natūralu, kad „Barcelona“, kuri yra viena iš geriausiai Eurolygoje besiginančių komandų, tuo pasinaudojo. Todėl žalgiriečiai negalėjo susikurti sau progų metimams.

Taip gavosi, nes pastarąjį mėnesį Barselonos komanda žaidė daugiau prieš stiprias Eurolygos komandas ir užsigrūdino, o „Žalgiris“ buvo seniai tokio kontakto ir meistriškumo nejutę. Tikrai galima teigti, jog viskas prasidėjo nuo labai geros „Barcelonos“ gynybos, o žalgiriečiams kažkiek atsakyti pavyko tik trečiame kėlinyje“, – teigė ekspertas.

Akivaizdu, kad K. Maksvyčio auklėtiniams šiose rungtynėse trūko koncentracijos, o dėl šios priežastys kilo įvairūs nesusikalbėjimai tarpusavyje ir nereikalingos klaidos. Nors abi komandos klydo panašiai, „Žalgiris“ 13 kartų, o „Barcelona“ 12 kartų, tačiau aikštės šeimininkai išnaudojo beveik visas kauniečių klaidas juos nubausdami taikliais metimais.

„Norint laimėti prieš šią komandą neužtenka tik žaisti gerai, žinoma, jog reikia ir šiek tiek sėkmės. Reikia, kad pati „Barcelona“ žaistų ne tokias geras rungtynes, kaip matėme vakar.

Taip pat vakar matėsi, kad žalgiriečiams tikrai trūko koncentracijos. Pačioje rungtynių pradžioje iš karto buvo neatsakyta į fiziškumą ir matėsi nemažai koncentracijos klaidų tiek puolime, tiek gynyboje.

Problema buvo atkovoti kamuoliai, nes kiekvieną kartą po nepataikyto metimo „Barcelona“ susikurdavo dar bent po vieną šansą. Tai labai sunku psichologiškai, nes tau jau atrodo, kad apsigynei, darbą atlikai, tačiau tada suteiki varžovams papildomą šansą, kurį kaip matėme jie tikrai išnaudoja.

O vėliau viena iš pagrindinių priežasčių buvo tai, kad psichologiškai ir emociškai ketvirtfinalio įtampa labiau jautėsi žalgiriečių žaidime, nes daugumą jų atkrintamosiose dalyvauja pirmą kartą. Tuo tarpu „Barcelona“ puikiai žino kaip reikia žaisti atkrintamosiose, tačiau manau, kad kitose rungtynėse vaizdas bus jau geresnis“, – sakė T. Purlys.

Tai buvo jau antrosios rungtynės prieš katalonus, kai „Žalgiris“ pasižymi mažiausiu tritaškių pataikymu sezone. Šį kartą žalgiriečiams pavyko pataikyti 2 tolimus metimus iš 13 bandymų, o tai yra 15,4 proc. taiklumas. Tuo tarpu Š. Jasikevičiaus auklėtiniai pelnė 14 tritaškių iš 26 bandymų, kas yra 53,8 proc. taiklumas.

„Aišku, kad įmanoma šią problemą sutvarkyti ir tai žalgiriečiai įrodė pirmose šio sezono tarpusavio rungtynėse su „Barcelona“. Tose rungtynėse „Žalgiris“ pataikė gal net kažkiek kosmiškus metimus, tačiau dabar yra visai kita istorija. Puikiai žinome, kad Š. Jasikevičiaus komandos dažnai pradeda geriau žaisti antroje sezono pusėje, o taip pat pirmose rungtynėse jie dar neturėjo N. Mirotičiaus, kuris yra brangiausias ir geriausias žaidėjas.

„Barcelona“ duoda labai stiprų fiziškumą, tačiau ši situacija kažkiek priklauso ir nuo jų puolimo. Jeigu „Barcelona“ pramestų kelis metimus, o mes atsikovotume kamuolį ir galėtume surengti vieną kita greitą ataką būtų lengviau susikurti tų metimų.

Kitas dalykas, kai varžovai išsiveržia į priekį jie žaidžia labiau atsipalaidavusį žaidimą be įtampos. Jei žalgiriečiai gautų kažkiek lengvų, greitų metimų ir neatsiliktų nuo pat pradžių jiems patiems būtų lengviau psichologiškai. O jeigu pavyktų išlaikyti panašų tempą iki 4 kėlinio didesnę įtampą pradėtų jausti priešininkai“, – pasakojo krepšinio ekspertas.

Taip pat įdomus momentas „Žalgirio“ žaidime buvo vėlai atsiradę rezultatyvūs perdavimai. Kauniečiai pirmąjį rezultatyvų perdavimą atliko tik 18-tą rungtynių minutę, o per visas rungtynes jų surinko vos 6. Tuo tarpu aikštės šeimininkai surinko 17 rezultatyvių perdavimų.

„Barcelona“ tikrai labai gerai gynėsi be kamuolio, todėl tiek įžaidėjai, tiek kiti ant kurių buvo daromas derinys negalėjo gauti laisvai kamuolio. Iš jų pusės buvo pademonstruotas labai didelis kontaktas, o žalgiriečių pusėje dažnai buvo noras atlikti derinį kažkokiam konkrečiam žaidėjui, todėl jie vargdavo 10-12 sek., kad paduotų tą perdavimą. Tokiu atveju nebelikdavo laiko atlikti dar kažkokį derinį ir tekdavo žaisti vienas prieš vieną.

Žaidžiant vienas prieš vieną taip pat buvo labai didelis kontaktas ir „Žalgirio“ žaidėjai tiesiog negalėdavo nieko sukurti, apeiti varžovų. Kai nieko negali sukurti ir apeiti varžovo, tampa natūralu, kad ir rezultatyvių perdavimų būna mažai.

Man krito į akį tai, kad galbūt reikėjo pradėti ne su gynybiniu penketu. Nors pats būčiau pasielgęs lygiai taip pat kaip buvo, tačiau kitoms rungtynėms reikėtų pamąstyti apie tai, kad galima pradėti su žaidėjais, kurie galėtų pakovoti vienas prieš vieną. Vakar su gynybiniu penketu gavosi taip, kad nei apsigynėme, nei užpuolėme, dėl didelio varžovų talento“, – teigė T. Purlys.

Didžioji „Žalgirio“ viltis ir lyderis Rolands Šmits įmetė tik du taškus ir galiausiai surinko minusinį naudingumo balų skaičių. Nepaisant to, kad latvis prastai atrodė puolime, jam nepavyko surinkti kamuolių ir po varžovų krepšiu.

T. Purlys pabrėžia, jog norint nugalėti tokią komandą kaip „Barcelona“, lyderių indėlis ypač svarbus, o tokį R. Šmito perdegimą greičiausiai nulėmė psichologniai veiksniai.

„Kalbant apie Rolandą Šmitą, manau, kad susidėjo keli faktoriai. Pirmas dalykas, Šaras ir Mirotičius tikrai puikiai žino kaip reikia žaisti prieš jį, nes jis ne vienus metus žaidė „Barcelonoje“. Tikrai R. Šmitas buvo dengiamas labai gerai, kita vertus, vakar jis neišnaudojo progų, kai metė laisvas.

Manau, jog čia galėjo būti ir kažkokia psichologinė įtampa, dėl per didelio noro įrodyti priešininkų komandai. Tačiau tai yra natūralu, nes R. Šmitas žaidžia tikrai labai gerą sezoną ir juo domisi jau ne vienas Eurolygos klubas. Todėl, galbūt, bandė pasirodyti prieš tą žaidėją, kurio buvo šešėlyje, kai žaidė vienoje komandoje. Būtent dėl to manau, kad tai buvo daugiau psichologinis dalykas ir jis tiesiog perdegė. Tačiau kitose rungtynėse situacija turėtų būti pagerėjusi“, – sakė ekspertas.

Po ilgosios pertraukos K. Maksvyčio auklėtiniai sugrįžo labiau motyvuoti ir energingi, o trečiąjį kėlinį jiems pavyko laimėti (22:18). Kas lėmė šį atgijimą ir tai, kad ketvirtajame ketvirtyje to pakartoti nebepavyko?

„Pirmiausia, jie pradėjo demonstruoti fiziškesnę gynybą, buvo perimtų kamuolių ir pats kamuolys puolime vaikščiojo greičiau. Kažkiek pavyko gauti lengvų taškų puolime, nes jie tikrai rodė daugiau energijos. Taip pat įtampą buvo kažkiek atslūgusi, nes po dviejų kėlinių atsilikinėjant 17 taškų, natūralu, kad turi kažko griebtis.

Energija trečiame kėlinyje buvo tikrai gera ir manau, kad trenerių štabas bei pats K. Maksvytis tikrai labai gerai užvedė komandą. Tačiau „Barcelona“ yra tokia komanda, kad po kiekvienos minutės pertraukėlės labai greitai sureaguoja ir tuos minimalius spurtus prigesina“, – pasakojo T. Purlys.

Eurolygos atkrintamosiose varžybose komandos kovoja iki trijų pergalių, todėl vienas pralaimėjimas dar neuždaro visų durų. Visgi pirmajame susitikime „Žalgiris“ atrodė labai blankiai, todėl didžiausiu klausimu išlieka tai, ar per 48 val. įmanoma susitvarkyti su visomis problemomis ir penktadienį į aikštę žengti atrodant kardinaliai kitaip.

Krepšinio ekspertas T. Purlys mano, kad nusišypsojus sėkmei gali būti visokių variantų.

„Reikia duoti kovą nuo pat pradžių. Su šia komanda negalima pradėti su keliais taškais per pusę kėlinio. Natūralu, kad reikėtų pabandyti pradėti nuo puoliminio penketo, nes kaip matėme taktika su gynybiniu nesuveikė.

Na ir kitas dalykas – atsakyti jiems tokiu pat fiziškumu. Jeigu jiems taip gerai nekris tritaškiai ir „Žalgiriui“ nusišypsos sėkmė, tada tikrai galima gerą kovą turėti. O jei pavyks turėti kovą iki paskutinių minučių, tuomet visokių variantų gali būti. Taigi, žalgiriečiams svarbiausia pradėti nuo gynybos ir atkovoti kamuolius bei duoti daugiau agresijos puolime“, – teigė ekspertas.

Atrodo, jog trečiadienio rungtynėse K. Maksvytis panaudojo visus savo ginklus. Buvo ir netikėtumų, pavyzdžiui, karjeros rungtynes Eurolygoje sužaidęs Dovydas Giedraitis, kuris aikštėje praleido 14 min., o per jas pelnė 10 taškų. Tačiau kokių dar rezervų turi „Žalgiris“?

„I.Tayloras, kuris vakar žaidė tik 5 minutes. Labai svarbu R. Šmito rezultatyvus žaidimas. Taip pat I. Brazdeikis, kuris vakar žaidė rezultatyviai, tačiau jo tikrai daugiau reikėtų. Tai čia sakyčiau yra tokie rezervai. Tačiau svarbiausia žalgiriečiams turėti gerą rungtynių pradžią ir koncentraciją, nes „Barcelona“ už kiekvieną klaidą labai smarkiai baudžia“, – sakė T. Purlys.

Antrosios serijos rungtynės jau penktadienį vėl vyks Barselonoje, todėl nuo pirmojo susitikimo komandos turi tik 48 valandas pailsėti bei sukurti naujas taktikas. Krepšinio ekspertas pabrėžia, jog geriausia šį laiką išnaudoti pasitikėjimo atstatymui.

„Reikia atstatyti savo psichologinę pusiausvyrą ir galvoti, jog tai yra tik rezultatas 0:1, kad žaidėjai neprarastų pasitikėjimo. Normalu, jog yra labai sunku, kai žaidi prieš komandą, kuri yra čempionato favoritė. Tačiau žaidėjams reikia nusiraminti ir padaryti išvadas bei visiškai pasitikėti savo jėgomis. Manau, kad pagrindinis momentas čia yra psichologija“, – pabrėžė ekspertas.