REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalėdos – jaukus ir šiltas metas, kuomet širdis užpildo gražiausi jausmai, o eglutės puošimas tampa labiausiai laukiama šeimos tradicija. O kur dar gyvos eglutės kvapas užpildantis namus. Tačiau vilnietei Dianai eglutės puošimas tapo tikru košmaru – iš įsigyto medžio ėmė lįsti vabalai.

Kalėdos – jaukus ir šiltas metas, kuomet širdis užpildo gražiausi jausmai, o eglutės puošimas tampa labiausiai laukiama šeimos tradicija. O kur dar gyvos eglutės kvapas užpildantis namus. Tačiau vilnietei Dianai eglutės puošimas tapo tikru košmaru – iš įsigyto medžio ėmė lįsti vabalai.

REKLAMA

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Diana ir pasidalino savo nesėkme, kurią patyrė įsigijus gyvą kėnį. Moteris pasakoja, kad medelį užsisakė internetu, su pristatymo į namus paslauga. Visgi pirmą medelį Dianai teko grąžinti, nes jo šakelės buvo aplipusios purvu:

„Mums atvežė sidabrinį kėnį su vazonu. Eglutė buvo suvyniota į tinklą ir nuėmus tinklą pamačiau, kad medis apkibęs purvais ir žemėmis. Paprašiau, kad atvežtų naują, nes savomis jėgomis jo nuvalyti nepavyktų. Medį pakeitė į švarų tokį patį. Naują medį išpakavome, atsinešėme į svetainę, papuošėme girliandomis ir žaisliukais, viskas buvo tikrai puiku“, – pasakoja ji.

Ant grindų pamatė vabalus

Visgi tą šventinė idilė buvo sutrikdyta jau kitą rytą, kuomet atėjusi įjungti šventinių lempučių po medeliu rado nemalonią staigmeną.

REKLAMA
REKLAMA

„Ryte atsikėlusi atėjau į svetainę, ten dar buvo prieblanda. Įsijungiau šviesą ir eidama uždegti lempučių ant kėnio, pamačiau, kad kažkokie juodi taškai juda ant grindų. Pagalvojau, kad galbūt nematau dar gerai prieblandoje, o gal man vaidenasi, bet įsijungiau šviesą ir pamačiau, kad ten ne taškai, o vabalai – nemaži ir tamsiai pilki. Jie buvo ant grindų ir medžio šakų. Mes su vyru pradėjome juos rinkti ir žiūrėti, kas čia tokie.

REKLAMA

Man jie buvo labai panašūs į erkes, tik buvo labai dideli. Man pasidarė neramu ar tie vabalai neišplito ir nepalindo po baldais, bet, panašu, kad jie nespėjo to padaryti. Tų gyvių buvo ir vazone, ir šakelių sudūrimuose.

Paskui su vyru pradėjome googlinti ir radome informacijos apie uosines erkes. Su vyru nusprendėme, kad tikriausiai čia jos ir bus. Buvo parašyta, kad jos mėgsta žiemoti medžių pumpuruose. Matyt, kad medelis pabuvo šilumoje ir vabalai nubudo. Aišku, tiksliai pasakyti, ar tai buvo uosinės erkės negaliu. Mes išsiaiškinome, kad tas medelis į mūsų namus atvyko iš Olandijos, tad visą kelią į mūsų namus jie puikiai slėpėsi ir miegojo.

REKLAMA
REKLAMA

Aišku, kad mes nurinkome visus žaisliukus ir išnešėme medelį į lauką, kad sunaikintume tuos vabalus. Įmonė, iš kurios pirkome medelį, jį pasiėmė, bet trečio medelio jau nebenorėjome imti ir rizikuoti. Tokia mūsų šeimos patirtis su gyva egle“, – savo patirtimi dalijasi vilnietė Diana.

Baimintis nereikia

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su VDU Botanikos sodo Dendrologijos ir fitopatologijos mokslo sektoriaus mokslo darbuotoju Dr. Vytautu Tamučiu. Jis tikina, kad dėl tokių vabalų jaudintis nereikėtų.

„Dėl šių vabzdžių baimintis nereikia, nes ant įsigyto kėnio apsigyveno (išsirito iš kiaušinėlių) amarai. Jie minta kėnių sultimis. Norint jų atsikratyti, pakanka kėnį išnešt į lauką (balkoną, terasą) ir palaikyti šaltyje bent porą naktų. Amarai turėtų žūti“, – tikina jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dr. V. Tamutis priduria, kad šie amarai būdingi spygliuočiams. Natūraliai Lietuvoje kėniai neaugau, todėl tokie amarai sutinkami rečiau, tačiau panašių galima aptikti ir pas mus augančiose pušyse ir eglėse.

„Jie rudenį sudeda kiaušinėlius ant šakučių, o pavasarį išsiritę maitinasi jomis ir kenkia spygliuočiams. Panašu, kad nusipirkus kėnį ir parsinešus į namus, kiaušinėliai sušilo ir išsirito. Geriau apžiūrėjus turėjo jų rasti ir daug daugiau.

Parsinešę į namus gyvą lietuvišką eglutę galite rasti boružėlių, musyčių, voriukų – įvairiausių žiemojančių vabalų, kurie ieškojo užuovėjos. Vieni vabalai žiemoja kiaušinėlių tarpsnyje, kiti suaugę ir susigūžę, o sušilę išlenda. Bet gamtos bijoti nereikėtų“, – sako jis.

Specialistas priduria, kad amarą atpažinti galima iš to, kad jis turi 3 poras kojų ir yra labai gležni – palietus pirštu kaipmat subliūkš.

Parsinešė mano namus į savo namus ir nustebo, kad juose kažkas gyvena :) Gal miesto ponia galvojo, kad eglutes fabrike gamina???
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų