• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus Savicko paveikslų galerijos direktorius Raimondas Savickas pristatė trisdešimtąją kūrybinio gyvenimo sukaktį mininčio dailininko... Raimondo Savicko parodą „30 metų vakarykščio pasaulio“. Pavadinęs jį žymiu Lietuvos menininku, galerijos šeimininkas ilgai negaišęs suteikė žodį gražios sukakties ištiktam jubiliatui.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano kūrybinis kelias prasidėjo keistomis aplinkybėmis“, - sakė dailininkas R.Savickas. Jaunystėje jam neteko mokytis nei specializuotoje pradinėje, nei vidurinėje dailės mokykloje, meninių įgūdžių jo niekas nemokė ir aukštojoje. 1979-ųjų pavasarį R.Savickas baigė Vilniaus universiteto Istorijos fakultetą ir gavo bibliotekininko diplomą. „Mus mokė itin įdomūs dėstytojai. Tačiau, reikia pripažinti, - dailės ten nedėstė niekas“, - laidė sąmojų kūrybinis sukaktuvininkas.

REKLAMA

Nevertė sekti paskui.

Dailininko kelią, kaip sako pats R.Savickas, jis greičiausiai pasirinkęs tėvo, tapybos klasiko Augustino Savicko dėka. Būta stiprios jo talento įtakos, nors A.Savickas sūnaus nėmaž nevertęs sekti iš paskos. Raimondas LŽ pasakojo visą vaikystę praleidęs tėvo studijoje, žaidęs ten ir taškęsis jo dažais. Tačiau paauglystės metais užmetė savanoriškus piešimo užsiėmimus ir daugiau laiko skyrė knygoms, poezijos, prozos kūrybai. „Esu rimtai svarstęs, ar nevertėtų studijuoti literatūros. Mano senelis (Jurgis Savickis - aut.) buvo rašytojas, ir aš savy atradau tokių polinkių“, - sakė R.Savickas.

REKLAMA
REKLAMA

Liga paskatino kurti

Baigęs universitetą, R.Savickas nusprendė palikti sostinę ir įsidarbinti kur nors provincijoje. Apsigyveno Šilalėje. „Galėjau likti Vilniuje, bet buvo įdomu, kaip tas Lietuvos kraštas iš arčiau atrodo“, - sakė pašnekovas. Po ilgų ir neramių studentiško gyvenimo metų R.Savickui tais metais buvo sutrikusi sveikata. Lankomas minčių apie gyvybės trapumą ir laikinumą, jis artėjo prie išvados, kad reikia kaip nors įprasminti savo buvimą šioje žemėje. Savickai šalia Vilniaus turėjo gerai mamos prižiūrėtą, gėlėse skęstantį sodą. Vasarą apsilankęs jame, Raimondas paprašė tėvo aliejinių dažų, kartono, teptukų ir... trumpo pradžiamokslio. „Taip atsirado mano pirmieji etiudai“, - prisiminė R.Savickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1980 metais jis dalyvavo pirmoje grupinėje parodoje, o 1981-aisiais surengė asmeninę parodą. Nors ji sulaukė įžymių tapytojų Algimanto Švėgždos, Arvydo Šaltenio, Leopoldo Surgailio, Aloyzo Stasiulevičiaus dėmesio ir palaikymo, parodų salės jam čia pat ir užsivėrė. Priežasties būta itin paprastos, „politiškai nekorektiškos“ - į profesionalios dailės pasaulį R.Savickas brovėsi neperpratęs „socialistinio realizmo tapybos pagrindų“, neturėdamas jokio dailės mokslo diplomo. „Tuometinė dailininkų sąjungos vadovybė ideologinio darbo baruose triūsė itin uoliai“, - juokėsi menininkas. Tik Atgimimo laikais, 1988-aisiais jis buvo „amnestuotas“, priimtas į Dailininkų sąjungą ir parodines erdves.

REKLAMA

Tapymai pro spragas

Pirmuosius paveikslus dailininkas kūręs „iš natūros“. Ieškoti gražių gamtos motyvų Šilalės apylinkėse dangindavęsis net autobusu. „Daug pradedančiųjų daro šią klaidą. Vėliau tuos motyvus radau vos išėjęs pro bibliotekos duris“, - juokėsi dailininkas. R.Savickas tada jautė turįs akademinių spragų, tad natūros „studijos“ jam labai pravertė. Jis kūrė peizažus, natiurmortus, portretus, vėliau vaizdavo aktus. Ragavo ir profesionalios mokyklos - lankė Petro Repšio piešimo kursus Justino Vienožinskio keturmetėje. Tik vėliau jaunuolis išdrįso imtis kompozicijų.

REKLAMA

Su raide S

R.Savickas mini ne tik kūrybinio darbo sukaktį. Penkiolika metų tęsiasi Savickų šeimos galerinė veikla, prasidėjusi nuo parodos „A.Savickas ir jo mokiniai“ privačioje galerijoje P.Klimo gatvėje. Šiame „versle“ vyrams talkininkavo ir talkininkauja Raimondo žmona Birutė bei duktė Ramunė, virtusios talentingomis dailės ekspertėmis. 2000-aisiais galerija buvo atnaujinta, metams bėgant pagrečiui įsteigti jos filialai Palangoje ir Nidoje. Šeima įsteigė Savicko suaugusiųjų dailės mokyklą. Šios įstaigos įstatymai leido verstis parodine, leidybine veikla. „Taip pat ir edukacine, tačiau skliausteliuose buvo pažymėta - tik suaugusiesiems. Mat neturiu licencijos mokyti vaikus. Pamaniau, kodėl gi minuso nepavertus pliusu? Gerai, tebus suaugusiųjų mokykla. Tai juk pranašumas, kaip suaugusiesiems skirti filmai“, - juokėsi R.Savickas. Beje, Savickų veiklas viešoje erdvėje puošia logotipas su raide S.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jubiliejinėje kūrybos parodoje, trijose Savicko paveikslų galerijos salėse, eksponuojama apie trisdešimt R.Savicko kūrinių. „Šie paveikslai ir piešiniai, įveikę labai griežtą atranką, bando iliustruoti visa, ką geriausio sukūriau per trisdešimties metų laikotarpį“, - teigė dailininkas.

Mindaugas Klusas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų