REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Vaiko ir motinos globos namuose „Užuovėja“ glaudžiasi tėvų ar jų globos netekusios ir savo vaikučio susilaukusios nepilnametės. Įstaigos direktorė Žana Aleksienė portalui balsas.lt pasakojo, kad jaunoms mamoms likimo siųsti išbandymai yra itin sunkiai pakeliami. Todėl pagalba iš šalies yra reikalingai kaip oras.

Vaiko ir motinos globos namuose „Užuovėja“ glaudžiasi tėvų ar jų globos netekusios ir savo vaikučio susilaukusios nepilnametės. Įstaigos direktorė Žana Aleksienė portalui balsas.lt pasakojo, kad jaunoms mamoms likimo siųsti išbandymai yra itin sunkiai pakeliami. Todėl pagalba iš šalies yra reikalingai kaip oras.

REKLAMA

„Net sulaukus 18 metų tokioms merginoms patekti į gyvenimo realybę būtų itin nesaugu. Todėl buvo priimtas sprendimas, kad jaunoms merginoms būtų sudarytos visos galimybės likti „Užuovėjoje“ iki 21 metų.

Jos neturi nei tėvų, nei giminaičių, kurie galėtų suteikti stogą virš galvos. Būtų neteisinga tokias jaunas merginas su mažais vaikučiais „išmesti“ į gatvę. Suprantama, visiškai kita situacija būtų, jeigu jos neturėtų vaikučio. Tokiu atveju galėtų apsigyventi bendrabutyje arba išvykti dirbti į užsienį. Tačiau su vaikeliu tokių galimybių nėra“, – pasakojo Ž. Aleksienė.

Globos namų direktorė pridūrė, kad visos „Užuovėjoje“ gyvenančios merginos stengiasi mokytis: „Joms tai yra motyvacija likti globos namuose. Sulaukus 21-erių irgi nėra paprasta pradėti savarankišką gyvenimą. Dėl geros politinės valios atsirado galimybė suremontuoti pirmąjį aukštą. Netrukus duris atvers savarankiško gyvenimo namai. 21 m. sulaukusi mama galės pradėti savarankišką gyvenimą. Ji turės atskirą kambarį ir pas mus su vaikučiu galės glaustis iki tol, kol sulauks 24 metų.“

REKLAMA
REKLAMA

Ž. Aleksienė pasakojo, kad mergaitės į globos namus atvyksta būdamos 15–16 metų, todėl manoma, kad per 6–9 metus jos sugebės įgyti tinkamus savarankiškam gyvenimui socialinius įgūdžius. „Kiekvienu atveju, kai tik jaunai mamai sueis 21 metai spręsime, ką daryti toliau. Jeigu matysime, kad mergina nėra pasirengusi gyventi viena su vaiku, tada jai siūlysime likti čia dar trejus metus“, - pabrėžė globos namų „Užuovėja“ direktorė.

REKLAMA

Balsas.lt pašnekovė džiaugėsi, kad valstybės požiūris šiuo atveju tikrai yra itin palankus tokioms likimo nuskriaustoms merginoms, kurioms dar paauglystėje teko susilaukti vaikelio: „Yra sudarytos visos sąlygos, kad jaunos mamos būtų paruoštos gyvenimui ir sutvirtėtų. Merginos gauna pakankamą finansavimą, kad galėtų gyventi tinkamomis sąlygomis.“

Tačiau įvairių problemų pasitaiko ir gyvenant tokioje nedidelėje bendruomenėje. Tačiau, anot Ž. Aleksienės, problemų juk būna ir gyvenant įprastoje šeimoje: „Globaliai žiūrint į situaciją, matome didelį žingsnį į priekį. Svarbiausia, kad vaikai nėra atskiriami nuo motinų. Maža to, sudarytos visos galimybės padėti mamai ir suteikti joms galimybę kabintis į gyvenimą.“

REKLAMA
REKLAMA

„Užuovėjoje“ jaunos mamos nėra suvaržytos. Jos gali kartu su vaiku išeiti iš globos namų teritorijos. „Globos namai yra pagrįsti šeimos principu. Čia nėra kalėjimas, nesurišame jų grandinėmis. Čia yra jų namai. Tokie, kokių jos greičiausia nėra turėjusios, kur yra šilta ir jauku.

Žinoma, mes su jomis visada kalbamės, aiškiname, ką daryti yra saugu, o ką nelabai. Vasarą jos turi grįžti iki 21–21.30 val. Juk visiems yra saugiau, kai vaikai grįžta dar nesutemus“, – pasakojo Ž. Aleksienė.

Globos namų direktorė pridūrė, kad visos merginos mokomos atsakomybės. Jos pačios tvarko aplinką, plauna grindis. Jos gali pasikviesti draugų, švęsti savo ir vaikų gimtadienius.

„Esu šiuose globos namuose nuo pat pradžių. Todėl jau dabar galiu palyginti 2010 m. ir 2013 m. merginų portretus. Matau, kaip jos pasikeitė, tas pokytis yra labai didelis. Atkryčių, be abejo, bus nemažai. Per trejus metus pakeisti susiformavusią asmenybę yra labai sunku“, – pokalbį užbaigė Ž. Aleksienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų