REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki birželio pabaigos gyventojai dar turi galimybę nuspręsti, kaip pensiją kaups likusį gyvenimą, ar išmokas gaus tik iš „Sodros“, ar ir kitų šaltinių. Daugelis neapsisprendusių iki pensijos gaus mažesnį atlyginimą.

Iki birželio pabaigos gyventojai dar turi galimybę nuspręsti, kaip pensiją kaups likusį gyvenimą, ar išmokas gaus tik iš „Sodros“, ar ir kitų šaltinių. Daugelis neapsisprendusių iki pensijos gaus mažesnį atlyginimą.

REKLAMA

Šiemet įsigaliojo įstatymas, pagal kurį visi nauji pilnamečiai darbuotojai iki 40 metų į pensijų kaupimą antrojoje pakopoje įtraukiami automatiškai. „Sodra“ tokiems darbuotojams parenka fondą ir informuoja apie kaupimo pradžią.

Pensiją kaupiantys darbuotojai būsimai tam paprastai skiria iki 3 proc. savo darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių. Pvz., jei jūsų alga 1 tūkst. eurų, tai per mėnesį iš jos atimama 30 eurų. Per 35 metus, kokios trukmės yra būtinasis pensijų stažas, iš viso susidarytų 12,6 tūkst. eurų.

Be to, už kaupiančius gyventojus pensijų įmokos mokamos ir iš valstybės biudžeto. Jų dydis yra 1,5 proc. užpraeitų metų Lietuvos vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio vidurkio (t. y. ne konkretaus darbuotojo vidutinės algos). Dabar tai būtų 16,4 euro per mėnesį arba 6,8 tūkst. eurų per 35 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Nusprendusiems pensiją kaupti papildomai daryti nieko nereikia. Nebent iki šių metų pradžios kaupėte minimaliai ir norite, kad dabar iš karto tam būtų skiriama 3 proc. atlyginimo. Tam reikalingas gyventojo prašymas kaupimo bendrovei. Jei prašymo kaupti maksimaliai nebus, darbuotojo įmoka iki 3 proc. didės palaipsniui iki 2022 metų pabaigos.

REKLAMA

Už pinigus, kurie pervedami į pensijų fondus, žmogui atitenka fondo dalis, skaičiuojama vienetais. Patys pinigai išleidžiami pirkti vertybinius popierius. Pasiekus pensinį amžių gyventojo sukaupti vienetai keičiami atgal į pinigus. Jei susidaro nedidelė suma, visa ji išmokama iš karto. Sukaupus 10 tūkst eurų ir daugiau, gyventojas turės pirkti anuitetą – teisę į mėnesinę piniginę išmoką.

REKLAMA
REKLAMA

Jei darbuotojas nenori kaupti pensijos papildomai, iki birželio pabaigos jis turi pasirinkti iš dviejų alternatyvų – kaupimą nutraukti arba sustabdyti.

Kaupimo nutraukimas

Kad nutrauktų kaupimą, gyventojas turi pateikti prašymą pensijų fondo valdymo bendrovei. Tai padarius, pensijos sąskaitoje sukauptos lėšos pervedamos į „Sodros“ biudžetą. Sąskaitoje esantys pensijų fondo vienetai konvertuojami į pinigines lėšas.

Už dalyvavimo pensijų kaupime iki 2018 m. gruodžio 31 d. laikotarpius tokiems asmenims pensijų įstatymo nustatytas senatvės pensijų mažinimas netaikomas. Kitaip tariant, jeigu žmogus kaupimo nenutrauks, jam mokama „Sodros“ pensija bus kiek mažesnė nei ta, kurią jis gautų kaupimą nutraukę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tiksliai atrodytų prognozuojama senatvės pensija kaupimą nutraukus, sustabdžius ar tebekaupiant, sužinoti galima prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros.

Po liepos 1 d. nutraukti pensijų kaupimo nebus galima, nebent teisės aktai vėl būtų keičiami.

„Sodros“ duomenimis, nuo šių metų pradžios pensijų kaupimą nutraukė 21 tūkst. gyventojų. Per 4 mėnesius už juos į „Soros“ biudžetą pervesta apie 45 mln. eurų. Dar 25 tūkst. yra pranešę, kad pensijos kaupti nepradės.

Kaupimo sustabdymas

Norint sustabdyti pensijų kaupimą, pensijų fondo bendrovei taip pat privalu pateikti atitinkamą prašymą. Pateikus prašymą, gyventojų sukauptos lėšos lieka jų pensijos sąskaitoje iki tol, kol jų pensijų kaupimas pasibaigia numirus arba sulaukus pensinio amžiaus ir sukauptų pinigų.

REKLAMA

Tačiau net vieną kartą ir sustabdžius kaupimą, šiems asmenims, neatsižvelgiant į jų amžių, ne daugiau kaip 3 kartus taikoma automatinio įtraukimo į kaupimą procedūra.

Jeigu įtraukimo į pensijų kaupimą procedūros metu žmogus nepareiškia noro atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, pensijų įmokų pervedimas į šio pensijų fondo dalyvio pensijos sąskaitą atnaujinamas.

REKLAMA

Sustabdę įmokų pervedimą asmenys bet kuriuo metu gali savo iniciatyva pateikti pensijų kaupimo bendrovei prašymą atnaujinti pensijų kaupimo įmokų pervedimą. Nepareiškę noro atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime arba savo iniciatyva pateikę prašymą atnaujinti pensijų kaupimo įmokų pervedimą asmenys tęsia dalyvavimą pensijų kaupime.

Kaupimą sustabdžius „Sodros“ pensija už kaupimo metus neatstatoma.

„Sodros“ duomenimis, nuo metų pradžios pensijų kaupimą sustabdė 80 tūkst. gyventojų.

Būsimos išmokos priklausys nuo turto

Jeigu žmogus numirs iki to laiko, kol išeis į pensiją, fonde sukauptą jo turto dalį galės paveldėti paveldėtojai. Jeigu pensinio amžiaus jis sulauks ir jam jau bus paskirta išmoka, tai dėl mirties neišmokėta jos dalis nebus paveldima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Fonde sukaupęs turto už daugiau kaip 10 tūkst. eurų gyventojas privalės rinktis atidėtąjį arba standartinį pensijų anuitetą, t. y. „Sodros“ mokamą priedą prie įprastinės pensijos.

Atidėtasis anuitetas, kuris bus perkamas tik už dalį sukaupto turto, bus pradedamas mokėti sukakus 85 metų amžių ir bus mokamas iki gyvos galvos. Atidėtasis pensijų anuitetas nepaveldimas, tačiau likusi dalis turto bus mokama kaip periodinė išmoka, kuri yra paveldima.

Standartinis pensijų anuitetas yra iki gyvos galvos periodiškai moka vienodo dydžio pensijų išmokas, kurių mokėjimas nutrūksta pensijų anuitetą įsigijusiam dalyviui mirus. Standartinis pensijų anuitetas nepaveldimas.

REKLAMA

Vienkartinė pensijų išmoka išmokama tuo atveju, jeigu žmogus sukaupia mažiau nei 3 tūkst. eurų. Periodinė išmoka mokama sukaupus 3–10 tūkst. eurų. Vienkartinės ir periodinės išmokos yra paveldimos.

Kas žinotina apie paveldėjimą

Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija informavo, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, pensijų kaupimas baigiasi, kai dalyviui sukanka senatvės pensijos amžius ir pagal pensijos išmokos sutartį jam išmokama visa pensijų išmoka, arba kai dalyvis miršta.

„Jeigu pensijų fonde kaupiančių asmenų paveldėtojai nėra kreipęsi į bendrovę ir informavę apie kaupiančiojo mirtį ir pateikę prašymo dėl sukauptų lėšų išmokėjimo, mirusiam dalyviui priklausantys fondo vienetai toliau būna laikomi pensijų sąskaitoje ir lėšos yra investuojamos“, – nurodoma asociacijos atsiųstame komentare.

REKLAMA

Po dalyvio mirties jam priklausanti pensijų turto dalis, išreikšta pensijų fondo vienetais, paveldima Civilinio kodekso nustatyta tvarka. Pensijų kaupimo bendrovė, gavusi paveldėjimo faktą patvirtinančius dokumentus, ne vėliau kaip kitą darbo dieną dalyvio pensijų sąskaitoje įrašytus pensijų fondo vienetus konvertuoja į pinigus tos dienos pensijų fondo vienetų verte ir ne vėliau kaip per 7 darbo dienas juos išmoka įpėdiniams.

Pensijų kaupimo bendrovė pensijų turtą valdo turto patikėjimo teisės pagrindais, todėl kaupiančiajam mirus, net jei žmogus neturi giminaičių ar artimųjų, jo sukauptas turtas jokiais atvejais negali būti perduodamas, nukreipiamas ar perleidžiamas jį valdančiai valdymo įmonei. Be to, esą pasitaiko tokių atvejų, kai įpėdiniai kreipiasi ne iš karto, būna, kad net po metų ar kelerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mirusių dalyvių pensijų turtas, kol jis nėra paveldėtas, perkeliamas į Turto išsaugojimo fondą penktą darbo dieną po informacijos apie dalyvių mirtį gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos. Kai pensijų kaupimas baigiasi dėl dalyvio mirties, mirusio dalyvio pensijų turtas perkeliamas į turto išsaugojimo pensijų fondą nedarant jokių atskaitymų iš pensijų turto“, – informavo asociacija.

Sužinojusi apie pensijų išmokų gavėjo mirtį „Sodra“ su pensijų kaupimo bendrovėmis suderinta informacijos pateikimo tvarka ne vėliau kaip per 30 dienų nuo informacijos apie pensijų išmokų gavėjo mirtį gavimo apie tai praneša pensijų kaupimo bendrovei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų