REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV įsiliepsnojo eilinis šnipų skandalas. Vienuolika Rusijos piliečių įtariami neteisėtu aukštųjų technologijų mikroelektronikos eksportu. Valstybės kaltintojai padarė prielaidą, kad tokiu būdu „šnipai“ mėgino kompensuoti analogiškos produkcijos gamybos nebuvimą Rusijoje ir tuo pačiu dirbo tėvynės karinės pramonės labui.

JAV įsiliepsnojo eilinis šnipų skandalas. Vienuolika Rusijos piliečių įtariami neteisėtu aukštųjų technologijų mikroelektronikos eksportu. Valstybės kaltintojai padarė prielaidą, kad tokiu būdu „šnipai“ mėgino kompensuoti analogiškos produkcijos gamybos nebuvimą Rusijoje ir tuo pačiu dirbo tėvynės karinės pramonės labui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bruklino prokuroras trečiadienį pateikė kaltinimus vienuolikai tariamų Rusijos šnipų, kurie įtariami neteisėtu karinių technologijų eksportu į Rusiją. Kaip praneša oficialus FTB tinklalapis, tarp kaltinamųjų – 46 metų Aleksandras Fišenka, 34 metų Šavkatas Abdulajevas, 58 metų Liudmila Bagdikian, 38 metų Anastasija Diatlova, 37 metų Viktorija Klebanova, 44 metų Sergejus Klinovas, 58 metų Aleksandras Posobilovas, 36 metų Jurijus Savinas, Dmitrijus Šegurovas (jo amžius nežinomas), 32 metų Sevinji Tagijeva ir 31 metų Svetalina Zagon. Be to, Niujorko Rytų apygardos teismas  įtaria eksporto kompaniją „Arc Electronics“, įsikūrusią Teksase, ir Maskvos firmą „Arech System“ nelegaliu aukštųjų technologijų mikroelektroninės produkcijos eksportu iš JAV į Rusijos žvalgybos tarnybas.

REKLAMA

Aleksandras Fišenka – abiejų kompanijų savininkas ir vykdomasis direktorius. Valstybės kaltintojai – apygardos teismo prokurorė Loretta E. Lynch , generalinio prokuroro padėjėja nacionalinio saugumo klausimams Lisa Monaco, FTB specialusis agentas Stivenas Morisas, prekybos ministro pavaduotojas Ericas Hirschhornas ir specialusis agentas Timati Rivzas yra įsitikinę, kad būtent jis vadovavo griežtai valstybės kontroliuojamos mikroelektronikos siuntimui į Rusiją. Tokia produkcija paprastai naudojama kariniams tikslams, tarp kitų, radarams ir saugos sistemoms, ginklų automatinio nutaikymo sistemoms ir sprogdinimo įrenginių paleidimo įtaisams.

REKLAMA
REKLAMA

Visi tariami šnipai buvo sulaikyti antradienį, o šiandien stojo prieš teismą.

Posėdžio metu teisėjas išdavė orderius septyniems butams ir įstaigoms, kur gyvena arba dirba kaltinamieji, apieškoti. Taip pat areštuotos penkios A. Fišenkos ir jo kompanijų banko sąskaitos. Be pačių kaltinamųjų teisme ryšium su tariama šnipinėjimo veikla buvo minimi dar 165 užsieniečiai ir kompanijos, vienaip ar kitaip padėję eksportuoti mikroelektroniką.

Kaltintojai padarė prielaidą, kad maždaug 2008 metų spalį A. Fišenka ir jo bendrininkai reguliariai tiekė aukštųjų technologijų produkciją į Rusiją, vengdami būtinos licencijavimo procedūros. Iš esmės jie užsiėmė sukčiavimu, pateikdami melagingą informaciją apie aukštųjų technologijų produkcijos kilmę ir jos išvežimo į Rusiją tikslą. Teisme buvo prieita išvados, kad tokio „verslo“ atsiradimo priežastis yra ta, jog Rusijoje tokia mikroelektronika negaminama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl visų Rusijos piliečiams metamų kaltinimų jiems gali grėsti po 45 metus kalėjimo. O A. Fišenkai valstybės kaltintojai prašo skirti papildomai 20 metų už pinigų plovimą ir 10 metų už šnipinėjimą Rusijai.

Paskutinysis skandalas su Rusijos šnipais kilo 2010 metų birželį. Tuomet FTB pareiškė, kad sulaikė 10 nelegalų Jungtinėse Valstijose, kurie Teisingumo ministerijos nuomone „medžiojo“ branduolines paslaptis.Vėliau paaiškėjo, kad dar vienas įtariamasis buvo sulaikytas Kipre – jis buvo paleistas už užstatą ir pabėgo. Amerikos žiniasklaida rašė, kad šie žmonės daugiau kaip dešimt metų gyveno šalies miestuose ir priemiesčiuose, nuo Sietlo iki Vašingtono. „Jie atrodė kaip eilinės sutuoktinių poros, ėjusios į paprasčiausią darbą. Jie bendravo su kaimynais, šnekėdamiesi apie vaikų mokslus ir prašė atleisti, kad paaugliai per daug triukšmauja“, – rašė „The New York Times“.

REKLAMA

Specialiosios tarnybos sekė šnipus septynerius metus. FTB duomenimis, be kita ko, jie stengėsi gauti duomenų apie JAV branduolinę ginkluotę, apie JAV politiką  Irano atvilgiu, apie CŽV vadovus, kongresmenus. 2009 metais FTB perėmė pranešimą iš Rusijos: „Jūs išsiųsti į JAV į ilgalaikę komandiruotę. Jūsų išsilavinimas, banko sąskaitos, mašinos, namai – viskas turi būti panaudojama pagrindiniam tikslui vykdyti: ieškoti ir megzti ryšius JAV politiniuose sluoksniuose ir siųsti informaciją (į Maskvą)“.

Po skandalo plačiai tapo žinoma Anos Čapman, kuri buvo tarp sulaikytųjų, pavardė.

Į Jungtines Valstijas ji persikėlė 2010 metų vasarį. Tų pačių metų birželį jai paskambino vyras, pasivadinęs Romanu, ir pareiškė, kad yra jos kuratorius. Pasirodė, kad tai buvo JAV specialiųjų tarnybų agentas. Susitikimo metu jis pavedė jai perduoti suklastotą pasą „Rusijos nelegalui“. A. Čapman užduotis pasirodė keista, pasą ji nunešė į Niujorko policiją ir buvo areštuota.

Visi dešimt šnipų prisipažino vykdę žvalgybinę veiklą ir buvo išsiųsti į Rusiją – išmainyti į keturis Rusijos piliečius, įvairiu laiku nuteistus už šnipinėjimą JAV ir Didžiajai Britanijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų