REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekologiški popieriniai šiaudeliai gėrimams tapo populiarūs daugelyje šalių, kai buvo uždrausta pardavinėti vienkartinius plastikinius šiaudelius. Tačiau atlikus tyrimus paaiškėjo nemaloni tiesa – popieriniuose šiaudeliuose aptiktos kenksmingos medžiagos.

Ekologiški popieriniai šiaudeliai gėrimams tapo populiarūs daugelyje šalių, kai buvo uždrausta pardavinėti vienkartinius plastikinius šiaudelius. Tačiau atlikus tyrimus paaiškėjo nemaloni tiesa – popieriniuose šiaudeliuose aptiktos kenksmingos medžiagos.

REKLAMA

Nauju tyrimu nustatyta, kad popieriniuose šiaudeliuose yra kenksmingų „amžinų cheminių medžiagų“, kurios gali būti toksiškos žmonėms ir aplinkai, rašo mirror.co.uk. 

Belgijos tyrėjai atskleidė, kad 18 iš 20 jų tirtų popierinių šiaudelių gamintojų rado perfluoroalkilinių medžiagų (PFAS). PFAS cheminių medžiagų, kurios yra ilgalaikės ir ilgainiui gali pakenkti žmonių sveikatai, buvo rasta daugumoje tirtų šiaudelių, o labiausiai jos buvo paplitusios pagamintuose iš popieriaus ir bambuko.

Liūdnos žinios naudojantiems popierinius šiaudelius

Tyrimo, paskelbto žurnale „Food Additives and Contaminants“, metu mokslininkai ištyrė 39 prekės ženklų šiaudelius, pagamintus iš popieriaus, bambuko, stiklo, nerūdijančio plieno ir plastiko. 

REKLAMA
REKLAMA

Net 69 proc. šiaudelių, parduodamų prekybos centruose ir greitojo maisto restoranuose, buvo PFAS – iš viso aptikta 18 skirtingų PFAS.  

REKLAMA

Popieriniuose šiaudeliuose nuodingų medžiagų buvo aptikta daugiausiai – net 90 proc. tirtų prekių ženklų šiaudeliuose buvo rasta šių žalingų cheminių medžiagų.

PFAS aptikta keturiuose iš penkių tirtų bambukinių šiaudelių, trijuose iš keturių plastikinių šiaudelių ir dviejuose iš penkių stiklinių šiaudelių. Plieniniuose šiaudeliuose jų nerasta. 

Tyrėjai padarė išvadą, kad tikėtina, jog PFAS kai kuriais atvejais naudojamos kaip vandenį atstumianti popierinių šiaudelių danga. Tyrime nebuvo nagrinėjama, ar PFAS iš šiaudelių išsiplauna į skysčius.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai aptinkama PFAS – perfluoroktano rūgštis (PFOA) – nuo 2020 m. jį uždrausta naudoti visame pasaulyje. Taip pat aptikta trifluoroacto rūgšties (TFA) ir trifluormetano-sulfonrūgšties (TFMS) – „itin trumpos grandinės“ PFAS, kurios gerai tirpsta vandenyje, todėl, pasak ataskaitos, gali išsiplauti iš šiaudelių į gėrimus. 

Tyrėjai teigė, kad rizika žmonių sveikatai yra nedidelė, atsižvelgiant į tai, kad cheminių medžiagų koncentracija yra maža ir kad dauguma žmonių šiaudelius naudoja tik retkarčiais. Tačiau dėl jų ilgalaikio naudojimo kenksmingos medžiagos organizme gali kauptis daugelį metų, įspėjo tyrėjai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PFAS naudojamos kasdieniniams gaminiams – nuo lauko drabužių iki nelimpančių keptuvių – suteikti atsparumą vandeniui, karščiui ir dėmėms. Laikui bėgant jos suyra labai lėtai ir aplinkoje gali išlikti tūkstančius metų, todėl jos vadinamos amžinomis cheminėmis medžiagomis.

Jos siejamos su daugeliu sveikatos problemų, įskaitant mažesnį atsaką į vakcinas, mažesnį naujagimių svorį, skydliaukės ligas, padidėjusį cholesterolio kiekį, kepenų pažeidimus, inkstų ir sėklidžių vėžį. 

„Nedideli PFAS kiekiai, nors patys savaime nėra kenksmingi, gali padidinti organizme jau esančių cheminių medžiagų kiekį, – sakė gydytojas Groffenas. – Nerūdijančio plieno šiaudeliuose PFAS neaptikome, todėl patarčiau vartotojams naudoti būtent šio tipo šiaudelius arba apskritai jų nenaudoti.

Iš augalinių medžiagų, pavyzdžiui, popieriaus ir bambuko, pagaminti šiaudeliai dažnai reklamuojami kaip tvaresni ir draugiškesni aplinkai nei pagaminti iš plastiko. Tačiau juose aptiktos PFAS šį mitą paneigia.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų