REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Populiarus intelektualas ir vienas paskutiniųjų amerikiečių literatūros klasikų Johnas Updike'as buvo ir karštas popierinės knygos gynėjas. 76 metų rašytojas mirė po kovos su plaučių vėžiu.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis amerikiečių sunkiai įsivaizduoja gyvenimą be J. Updike'o knygų, su kuriomis jie užaugo nuo pat paauglystės. Per daugiau kaip pusę amžiaus trukusią karjerą šis poetiško, bet daugeliui prieinamo stiliaus rašytojas išleido daugiau kaip 10 novelių rinkinių ir 25 romanus. Savo kūryboje jis gilinosi į sekso, meilės ir religijos temas, rašė ir poeziją, literatūros kritikos esė bei recenzijas. J. Updike'as dukart pelnė Pulitzerio premiją ir du Nacionalinius knygos apdovanojimus. „Jis buvo vienas didžiausių mūsų rašytojų“, - sakė apie šio autoriaus mirtį paskelbusios leidyklos „Knopf“ atstovas.



Šokiruojantis priemiesčių dainius

REKLAMA

Vaikystėje, kurią praleido ūkyje Pensilvanijoje, J. Updike'as buvo labai pasiligojęs. Jis sirgo žvyneline, mikčiojo, todėl jautė atskirtį nuo kitų vaikų, o paguodą rasdavo rašydamas. Laimėjęs Harvardo stipendiją, šiame universitete J. Updike'as redagavo garsųjį humoro žurnalą „Lampoon“. Vėliau jis dar studijavo tapybą, o paskui gavo darbą žurnale „The New Yorker“.

„Mano motina svajojo būti rašytoja. Matydavau ją spausdinančią mašinėle svetainėje. Kai sirgdavau, sėdėdavau ten ir žiūrėdavau į ją“, - yra sakęs J. Updike'as.

REKLAMA
REKLAMA

Po gerai įvertinto pirmojo romano „Šventė prieglaudoje“ („The Poorhouse Fair“) J. Updike'as parašė romaną „Triuši, bėk“ („Rabbit, Run“). Jo pagrindinio veikėjo Hario „Triušio“ Angstromo seksualinės išdaigos buvo šokiruojančios, bet po tam tikrų teksto pataisymų J. Updike'as pelnė didelį pripažinimą. Vėlesniuose „Triuši, bėk“ leidimuose buvo atkurtas pirminis teksto variantas.

J. Updike'o senelis buvo presbiterijonų pastorius, rašytojas turėjo tvirtus religinius įsitikinimus, bet kalbėjo ir apie savo abejones. Jo knygų herojai gyvena daugiausia mažuose miesteliuose, bet jų gyvenimas susijęs su filosofiniais klausimais. Kartą rašytojas sakė, kad trys didžiosios žmogaus egzistencijos paslaptys yra seksas, menas ir religija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Knyga turi išlikti

J. Updike'as laikomas intelektualiu rašytoju, tačiau daugelis jo knygų tapo bestseleriais, tarp jų ir „Istviko raganos“. Pagal šią knygą sukurtas populiarus filmas su Jacku Nicholsonu, Susan Sarandon, Michelle Pfeifer ir popdainininke Cher.

Kai kurie literatūros kritikai puolė J. Updike'ą, kad jis yra autorius, kurį mėgsta nieko apie literatūrą neišmanantys skaitytojai. Pernai Didžiosios Britanijos kritikai, skiriantys specialų prizą už prasčiausią sekso aprašymą literatūroje, šioje kategorijoje apdovanojo J.Updike'ą „už viso gyvenimo nuopelnus“.

J. Updike'as buvo karštas „popieriuje parašyto žodžio“ gynėjas. 2006 metais Amerikos leidėjams ir rašytojams jis kalbėjo, kad tik popierinė knyga yra „dviejų protų susilietimas tyloje“, o skaitmeninę ateitį paniekinamai vadino „šiurpiu scenarijumi“. Jis ragino knygų pardavėjus „ginti savo vienišas tvirtoves, nes kai kuriems mūsų knygos yra neatskiriama tapatybės dalis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų