REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maskva gali sutikti su ekonominėmis nuolaidomis, jei Minskas pasiūlys politinių: mainais į mažesnę dujų kainą ir kreditą Kremlius reikalauja, kad Baltarusija pripažintų Pietų Osetiją ir Abchaziją.

REKLAMA
REKLAMA

Ar išsaugos Aleksandras Lukašenka dabartines kainas už Rusijos dujas? Ar gaus Minskas 100 mlrd. rublių kreditą? Tai priklausys nuo to, ar Baltarusijos prezidentas pripažins Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę ir ar perleis koncernui „Gazprom“ kontrolinį „Beltransgaz“ akcijų paketą. Būtent tokius reikalavimus per vakar Maskvoje prasidėjusias prezidento Dmitrijaus Medvedevo ir A.Lukašenkos derybas iškėlė Rusija.

REKLAMA

Baltarusiai yra ne vokiečiai

Vizito į Maskvą atvykęs A.Lukašenka nusiteikęs įtikinti Rusiją, kad ši nekeltų dujų kainos, kuri dabar yra 128 JAV doleriai už 1000 kubinių metrų. Daugiausia, kiek sutinka mokėti Minskas, - 140 dolerių. Apie tai praėjusią savaitę paskelbė Baltarusijos vicepremjeras Vladimiras Semaško. Rusija norėtų kelti kainą iki 200 dolerių ir daugiau.

Dujų kaina, kaip ir anksčiau, stipriai veikia Baltarusijos ekonomiką. Dėl padidėjusių energijos išlaidų brangsta baltarusiškos prekės, o tai atsiliepia jų konkurencingumui užsienio rinkose. Dėl pasaulinės finansų krizės baltarusiškos produkcijos perkama vis mažiau. Vyriausybės duomenimis, metų pabaigoje užsienio prekybos deficitas pasieks 5,3 mlrd. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

A.Lukašenka siūlo, kad dujų kaina baltarusiams būtų ne tokia pati kaip vokiečiams. „Vokiečiai už dujas moka 240 dolerių, ir dar reikia įveikti 3 tūkst. kilometrų. Ir mums 240 dolerių? Apskritai, kaip tai atrodys, kai naftos kaina nukrito 3 kartus? Natūralu, kad turi mažėti ir dujų kaina“, - kalbėjo Baltarusijos vadovas. Jis pabrėžė, kad tokios kainos Minskas negali priimti - tiesiog nepajėgs sumokėti.

Tiekimų apimtys - 22,1 mlrd. kubinių metrų - ginčų nesukelia. Pagal 2006 metais pasirašytą „Gazprom“ ir „Beltransgaz“ sutartį, dujų kaina Baltarusijai palaipsniui didinama ir nuo 2011 metų turi pasiekti Europos lygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juk ne už dyką - atidirbsim!

Be to, A.Lukašenka nori gauti iš Rusijos papildomą 100 mlrd. rublių kreditą. Spalį Maskva jau sutiko suteikti Minskui 2 mlrd. dolerių stabilizavimo kreditą, iš jų 1 mlrd. jau gautas. Praėjusią savaitę duodamas interviu A.Lukašenka prasitarė, kad jo šalis jau prašė JAV paskolinti 5 mlrd. dolerių, bet amerikiečių atsakymo dar nėra.

Pastaruosius mėnesius Rusijos ir Baltarusijos santykiai klostėsi nelengvai. Kai A.Lukašenka ir D.Medvedevas buvo susitikę spalio 25 dieną, nė viena šalis nepaskelbė, kad dėl ko nors iš esmės sutarė. Gruodžio 1 dieną žlugo Rusijos ir Baltarusijos tarybos posėdis. Dėl šio skandalo diplomatai kaltino vieni kitus.

REKLAMA

Kremlius jau nuo rugpjūčio reikalauja, kad Baltarusija pripažintų nuo Gruzijos atskilusias Pietų Osetiją ir Abchaziją. Iki šiol jų nepriklausomybės nepripažino nė viena valstybė, išskyrus Rusiją ir Nikaragvą. A.Lukašenka atranda vis naujų dingsčių šiam sprendimui atidėti.

Jo žodžiais, Rusija turi įvairių interesų Baltarusijoje, pradedant gynyba ir baigiant ekonomika. „Juk tai taip pat turi savo kainą, argi ne? - klausė A.Lukašenka. - Tikimės, kad Baltarusija galės atsiremti į Rusijos petį. Be to, juk ne už dyką - atidirbsim“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų