• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus universitetas ir Fizikos institutas pranešė steigiantys naują lazerinio makroapdirbimo laboratoriją. Laboratorijoje bus sukurtos sąlygos šalies įmonėms išbandyti lazerių technologijas ir kartu su mokslininkais ieškoti sprendimų, kaip šias technologijas diegti gamyboje, teigiama pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

„Iki šiol tokios laboratorijos Lietuvoje neturėjome. Į naująją laboratoriją kviesime pramonės atstovus ir kartu spręsime praktinius gamybos modernizavimo klausimus. Mūsų tikslas – aktyvus mokslo ir verslo bendradarbiavimas, diegiant inovacijas ir taip didinant šalies apdirbamosios pramonės našumą“, – sakė Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto profesorius Algis Piskarskas.

REKLAMA

Planuojama, kad laboratorija užims 200 kv. m. plotą, bus įsigyta 3,8 mln. litų vertės nauja įranga. Laboratorijos kūrimą numatyta finansuoti iš Europos Sąjungos lėšų, skirtų „Saulėtekio slėnio“ programai. Dalį įrangos jau 2010 m. ketinama įdiegti Savanorių prospekte esančiame Fizikos instituto korpuse, kitą įrangą – Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centre.

„Negalime laukti, kol po 4 metų bus pastatyti nauji „Saulėtekio slėnio“ pastatai. Jeigu norime, kad šalies pramonė būtų konkurencinga, taikomuosius mokslinius tyrimus turime pradėti nedelsiant“, – pranešime cituojamas Fizikos instituto direktorius  profesorius Vidmantas Remeikis.

REKLAMA
REKLAMA

Laboratorija įsigis jau visiškai veikiančias pramonines lazerines medžiagų makroapdirbimo sistemas. Fizikos institute bus įdiegtos dvi unikalios lazerinės sistemos: pirmoji, naudojanti galingą šviesolaidinį lazerį, bus skirta medžiagų trimačiui pjovimui ir virinimui, antroji, lazerinio kietinimo sistema, leis kurti sudėtingas detales iš plastiko miltelių. Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centre planuojama įrengti daugiafunkcį lazerinio apdirbimo įrenginį, skirtą ženklinti, graviruoti ir ploniems lakštams lazeriu pjaustyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lazerinio makroapdirbimo laboratorija bus bendros prieigos centras. Jame tyrimus galės atlikti visi šioje srityje dirbantys šalies mokslininkai ir tyrėjai. Pasitelkus naujas medžiagų apdirbimo sistemas, bus atliekami taikomieji tyrimai, kartu su pramonės atstovais išbandomos naujosios technologijos.

Laboratorijoje taip pat ketinama ruošti lazerinio apdirbimo specialistus, vykdyti doktorantūros studijas. Pasak profesoriaus A. Piskarsko, tik pradėjus sistemingai ruošti lazerinio apdirbimo specialistus galima tikėtis, kad inovacijų apdirbamojoje pramonėje diegimas bus sklandus.

REKLAMA

Lietuvos pramonėje daugėja sričių, kuriose lazerių technologijos taikomos ir diegiamos. Šalyje veikia apie 30 metalo lakštams pjauti skirtų lazerinių sistemų, plačiai naudojamas taškinis suvirinimas impulsiniais kietojo kūno lazeriais. Iki šiol Lietuvos lazerių klasteriui atstovaujančios mokslo institucijos ir įmonės rengdavo seminarus, skirtus pramonės atstovams, kurie gamyboje naudoja ar potencialiai gali naudoti lazerių technologijas.

Lazerinio makroapdirbimo laboratorija priklausys „Saulėtekio slėnyje“ kuriamam Fizinių ir technologijos mokslų centrui. Iš viso šiame centre veiks keturi nauji lazerių ir šviesos technologijas plėtojantys padaliniai. Siekiant laiku panaudoti Europos Sąjungos paramą, centro Technologinės plėtros baras bus kuriamas Savanorių prospekte esančiame Fizikos institute, kuriame ES struktūrinių fondų lėšomis 2004–2006 m. buvo įrengtas laboratorinis korpusas, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų