REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turėti gražią bronzinę odą – ne vieno svajonė, tačiau gyvename šalyje, kur saulės spindulių per mažai, kad visus metus galėtume džiaugtis įdegusia oda. Tuomet nusprendžiama lankytis soliariumuose, tačiau Vilniaus lazerinės dermatologijos centro dermatologas, medicinos mokslų daktaras Viktoras Sidorovas įspėja, kad tiek per ilgas buvimas saulėje, tiek apsilankymai soliariumuose daro daugiau žalos nei teikia naudos.

Turėti gražią bronzinę odą – ne vieno svajonė, tačiau gyvename šalyje, kur saulės spindulių per mažai, kad visus metus galėtume džiaugtis įdegusia oda. Tuomet nusprendžiama lankytis soliariumuose, tačiau Vilniaus lazerinės dermatologijos centro dermatologas, medicinos mokslų daktaras Viktoras Sidorovas įspėja, kad tiek per ilgas buvimas saulėje, tiek apsilankymai soliariumuose daro daugiau žalos nei teikia naudos.

REKLAMA

Nors saulės vonios ar apsilankymai soliariume gali turėti ir naudos, nes ultravioletiniai (UV) spinduliai skatina vitamino D gamybą ir turi kitokių naudų, svarbu įvertinti žalą, nes ilgalaikėje perspektyvoje gresia ne tik ankstyvas senėjimas, bet ir odos vėžys.

Atskleidė UV spindulių naudą

V. Sidorovas pažymi, kad nedidelės ultravioletinių spindulių dozės gali būti naudingos organizmui, nes, visų pirma, aktyvina vitamino D gamybą, o šis reikalingas tam, kad pasisavintume kalcį ir fosforą, kurie atsakingi už raumenų ir kaulų stiprinimą, žaizdų gijimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Europos Komisijos gairėse dėl soliariumų yra pažymima, jog minimalus ultravioletinių spindulių kiekis, užtikrinantis gerą asmens savijautą –  15 minučių saulėje 2-3 kartus per savaitę šviesios odos suaugusiam žmogui užtenka pakankamai vitamino D gamybai“, –  aiškino pašnekovas.

REKLAMA

Vis tik, nors kalbama apie UV naudą aktyvinant vitamino D gamybą, vis dar vyrauja neteisingas mąstymas.

„Bet kuriuo atveju, deginimusi ilgesnį laiką asmuo nepasieks didesnio vitamino D kiekio įsisavinimo ir organizmas jo tiesiog nebekaups, nes organizmas, gavęs daugiau nei sveiką normą, daugiau nebepriima“, – priduria jis.

UV spinduliai taip pat aktyvina daugelį organizme vykstančių procesų – kvėpavimą, medžiagų apytaką, kraujotaką, skatina endokrininės sistemos aktyvumą.

„Žiemą ir vasarą, kai organizmo imuninė sistema yra susilpnėjusi, ultravioletiniai spinduliai padeda kovoti su peršalimu, ultravioletiniai spinduliai taip pat teigiamai veikia įvairių odos ligų, pavyzdžiui, egzemos, psoriazės, spuogų ir kitų gydymą.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia neužsiiminėti saviveikla ir neiti į soliariumą prieš tai nepasitarus su gydytoju“, –  sako dermatologas.

Spinduliai naudingi ir psichinei sveikatai – padeda kovoje su stresu, gerina nuotaiką.

Saulėje deginkitės saikingai

Vis dėlto, tam, kad pajustumėte visas aukščiau minėtas naudas, nebūtina lankytis soliariume – pakanka išeiti į lauką ir pasimėgauti saulės spinduliais. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad nesaikingas buvimas saulėje taip pat gali būti kenksmingas.

V. Sidorovas pažymi, kad net 90 proc. mus pasiekiančių UV spindulių sudaro ultravioletiniai spinduliai A (UVA), kurie kenkia odai. Be to, UVA spinduliavimas aptinkamas daugumoje soliariumuose naudojamų lempų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„UVA sukelia priešlaikinį odos senėjimą, alergiją saulės spinduliams, imuninės sistemos nusilpimą bei regėjimo pablogėjimą“, – UVA spindulių daromą žalą vardina dermatologas.

Ultravioletiniai spinduliai C (UVC) sugeriami atmosferos ozono sluoksnyje, tad tiesioginės žalos organizmui nesukelia, tačiau ultravioletiniai spinduliai B (UVB), nors sudaro tik dešimtadalį mus pasiekiančių UV spindulių, laikomi pačiais kenksmingiausiais.

„Dėl ultravioletinio spinduliavimo UVB spinduliai laikomi labiausiai kenksmingais akims bei odai. Nors didžiąją šios energijos dalį sugeria atmosfera, vis dėlto ji sukelia nudegimus nuo saulės bei sąlygoja kitus biologinius efektus.“

REKLAMA

Nors dažnai kalbama apie besaikio mėgavimosi saulės voniomis žalą, vertėtų nepamiršti, kad soliariumai – ne ką saugesnis malonumas.

„Atminkite, jei soliariumuose naudojami UVA spinduliai vietoj ar šalia UVB, tai nedaro jų saugiais. Tiesą pasakius, UVA spinduliai labiau nei UVB daro žalą imuninei sistemai ir priešlaikiniam odos senėjimui“, – aiškino Vilniaus lazerinės dermatologijos centro specialistas.

Soliariumų mėgėjams – įspėjimas

Soliariumuose naudojami tie patys UV spinduliai, tad dažni bei nesaikingi apsilankymai soliariumuose ne tik paskatina odos senėjimą ar kitus procesus, bet ir gali tapti odos vėžio išsivystymo ateityje priežastimi.

REKLAMA

„Soliariumai didina riziką susirgti odos vėžiu mažiausiai du kartus. Kuo jaunesnis žmogus pradeda eiti į soliariumą, tuo didesnė rizika susirgti melanoma, – įspėja V. Sidorovas. – Ilgalaikės žalos odai poveikis nesaikingai deginantis soliariume – pirmalaikiai odos senėjimo požymiai, oda raukšlėjasi, tampa šiurkšti, neelastinga, dėmėta jau jauname amžiuje.“

Soliariumuose nedėvint apsauginių akinių, didėja rizika susirgti ir akių katarakta – akies lęšiuko drumstimi.

Asmenims iki 18 metų lankytis soliariumuose draudžiama, o kai kurioms asmenų grupėms deginimosi po lempomis būtina vengti, nes jų daroma žala dar intensyvesnė.

„Atminkite: deginimosi žala jums yra didesnė ir todėl jūs turėtumėte vengti degintis soliariume, jei turite šviesią arba strazdanotą odą, greitai nudegate, turite netipinių ir/arba daug apgamų, sirgote odos vėžio, dėl darbo ar hobio daug laiko praleidžiate lauke ir ypač daug gaunate UV spindulių, vartojate vaistus, kurie padidina jautrumą UV spinduliams“, – vardija dermatologas.

Įsivertinti riziką lankytis soliariumuose turite jūs patys, tačiau daugelis dirbtinių saulės spindulių mėgėjų daro didelę klaidą – naudoja įdegį skatinančias priemones. V. Sidorovas sako, kad jų bet kokiu atveju reikia atsisakyti, nes taip daroma dar didesnė žala.

Smegenu is pradziu reik turet kaitintis ant saules. O tada kaltint kazka. Jus bukagalviai visada puolat kaltint kazka isskyrus save. O skiepu pasekmes zinot? Aisku ne. Nes tuscios galvos.
Reikia turėti saika ir bus gerai
Ačiū,nereikia man saulės,nes žinau pasiekmes gerai.Prieš daugeli metų dar tarybiniais laikais vos nenumiriau nuo tos saulės Tai buvo pavasaris pagulėjau gera val.Paskui pasidarė labai blogai.Galvojau kad numirsiu ir man viskas.Kankinausi keturias dienas ir vos isikapščiau.Daugiau niekada nebesideginau net budama prie jūros.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų