REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Katino Leopoldo posakis „Vaikai, gyvenkime draugiškai!“, kai yra kalbama apie kaimynystėje gyvenančius žmones, lietuviškame kontekste dažnai peržengia draugiškumo ribas. Policija kaimynams yra kviečiama dėl pačių įvairiausių priežasčių. Triukšmingos meilės aistros, garsiai leidžiama muzika arba rūkymas patalpose, kur to daryti iš esmės negalima – vienos iš pagrindinių pareigūnų iškvietimo sąlygų.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo dujų ir procesoriaus skleidžiamo garso

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Vytautas Grašys pirmiausia pabrėžė, kad visiškai nesvarbu, kokio pobūdžio sulaukiama iškvietimo, policija privalo reaguoti. O čia, greičiausia, problemos ir prasideda...

REKLAMA

„Praktikoje pasitaiko visko. Kažkada sulaukėme pagyvenusio žmogaus skambučio, kuris teigė, kad už sienos gyvenančio kaimyno kompiuterio procesorius per garsiai ūžia ir trukdo miegoti. Kiti žmonės skundžiasi, kad per elektros lizdus leidžiamos specialios dujos ir taip esą jie yra nuodijami“, – kurioziškesnius pavyzdžius pateikė V. Grašys.

Žinoma, būna melagingų iškvietimų, kai pareigūnai atvyksta, o pranešimas nepasitvirtina. Gal muzika ne tokia garsi, kad jie girdėtų. Arba pamatę į kiemą įsukusį policijos ekipažą pažeidėjai tiesiog pritildo muziką.

REKLAMA
REKLAMA

„Įprasta, kad pirmiausia pažeidėjus bandoma įspėti. Jei pareigūnai mato, kad kalbama geranoriškai, tada nieko nebaudžia. Dažnai policininkai apskritai neįleidžiami, o prievarta patekti į vidų negali. Medžiaga surenkama apklausus kaimynus. Pažeidėjai dažniausia apklausiami, kai išsiblaivo“, – praktinę darbo pusę apibūdino V. Grašys.

Daugiausia policijos pagalbos prašo žmonės nuo 35 metų. Kartais į pareigūnus kreipiasi jaunos mamos, kurios dėl triukšmo negali užmigdyti savo vaikučių. O tarp triukšmadarių, žinoma, daugiausia jauni žmonės, kurie kartais nepagalvoja apie aplink gyvenančius žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penketukas problemų

Pirmoji vieta pagal iškvietimų gausą tenka pranešimams apie garsiai leidžiamą muziką. „Tokių pranešimų per vakarą sulaukiama nuo kelių iki keliasdešimties“, – pabrėžė V. Grašys.

Antra. Iš kaimynų butų sklindantys keisti garsai. „Kartais žmonės turi keistų užsiėmimų. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės dirba su staklėmis. Sugalvoja vidurnaktį kažką gręžti, kalti plaktuku“, – pasakojo V. Grašys.

Trečia – naminių gyvūnų keliamas triukšmas. „Įprasta, kad tokiais atvejais neatsakingi gyventojai palieka augintinius be priežiūros. Todėl jų keliamas triukšmas labai padidėja“, – sakė V. Grašys.

REKLAMA

Ketvirta – rūkymas gyvenamoje patalpoje. „Dažniausia kreipiamasi dėl rūkymo laiptinėse. Bet tai nėra skubūs pranešimai. Laiptinėse rūkyti negalima, tačiau jei bus rūkoma buto viduje arba balkone, tada įstatymuose baudos nenumatytos.

Penkta – smurto artimoje aplinkoje keliamas triukšmas. „Tokių atvejų pasitaiko retai, nes dažniausiai skambina pati smurto auka. Tačiau visuomenė aktyvėja. Kaimynai vis dažniau praneša apie įtemptą situaciją“, – paskutinę policijos iškvietimo priežastį įvardijo V. Grašys.

Anot Balsas.lt kalbinamo pareigūno, visuomenė galėtų aktyviau vadovautis kaimynystės principais: „Žmonės yra labiau linkę kviesti policiją nei patys pabandyti tiesiogiai kreiptis į kaimyną. Galbūt bijo kažko arba tiesiog nebendrauja su triukšmaujančiais kaimynais.“

REKLAMA

Iškvietimų netrūksta

Tuo tarpu Vilniaus miesto 1-ojo policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Gintaras Mažintas į triukšmo problemą pažvelgė šiek tiek kitu kampu. Pareigūnas pateikė tokias penkias priežastis, dėl kurių vilniečiai dažniausiai skambina policijos pareigūnams.

Pirma – kai kažkas iš kaimynų švenčia ir garsiai leidžia muziką bei triukšmauja vakarėlių metu.

Antra – kai automobilių signalizacijos įkyriai ir ilgai kaukia nakties metu.

Trečia – kai ne šventiniu metu yra sprogdinami fejerverkai.

Ketvirta – kai šalia namų yra kavinės ar pramogų ir laisvalaikio paslaugas teikiantys objektai, kurių lankytojai kelia triukšmą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penkta – bet koks triukšmavimas prie parduotuvių. Šiuo atveju įprasta, kad triukšmauja jaunuoliai, kurie dažnai vartoja ir alkoholinius gėrimus.

Tokių iškvietimų per naktį vien 1–ojo policijos komisariato teritorijoje būna apie 10, kartais 20 arba mažiau.

Mėnulio fazė

„Kaip ir įprasta, kad pasitaiko ir kuriozinių situacijų. Tarkime, sulaukėme skambučio iš vieno asmens, kuriam užkliuvo, kad daugiaaukščio kieme esančioje krepšinio aikštelėje vaikai iki 23 val. mėto kamuolį“, – pasakojo G. Mažintas.

Balsas.lt kalbinamas pareigūnas prisiminė kitą atvejį, kai vienas žmogus nuolat rašydavo skundus dėl automobilių statymo kieme tvarkos: „Nepatikdavo tam žmogui, kad stovi automobiliai ant šaligatvio arba žalio vejos.“

REKLAMA

Bet daugiausia pranešimų sulaukiama per pilnatį. „Tada pagausėja pareiškimų apie ateivius, kurie seka tą žmogų ir renka neteisėtai apie jį duomenis. Kartais nuodija kosmoso dulkėmis. Arba per rozetę leidžia narkotines medžiagas. Per pilnatį padaugėja ir smurto artimoje aplinkoje atvejų“, – pasakojo G. Mažintas.

Kitų žmonių tiesiog pasidaro gaila. Štai vienas vyras kreipėsi į pareigūnus ir pasakojo, kad į jį prieš 20 metų, kai mokėsi 11 klasėje, kažkas metė popierinį lėktuvėlį. Dabar jis prisiminė, kad patyrė didelę žalą. Ir prašė atlyginti žalą, kurią įvertino 10 tūkst. litų. Įdomiausia tai, kad tas žmogus viską tiksliai aprašė, iki menkiausių smulkmenų.

REKLAMA

Lietuviška praktika iš pirmų lūpų

Fabijoniškių mikrorajone gyvenanti vilnietė Lina Balsas.lt pasakojo, kad susidūrė su itin aktyviai meilę vienas kitam reiškiančiais kaimynais. Meilė, aišku, gražus jausmas, bet viskam turi būti ribos.

„Kūniška meile kaimynystėje gyvenanti pora užsiima kelis kartus per savaitę. Dažniausiai taip linksminamasi nuo 2 val. iki 5 val. ryto. Blogiausia, kad ta meilė dažniausia vainikuojama trankia rusiška arba sunkiojo metalo muzika“, – pasakojo Lina.

Tačiau jauna mergina pripažino, kad policijos pareigūnų iki šiol dar nekvietė: „Kai kantrybė galutinai išsenka, nueinu prie elektros skydinės ir tiesiog išjungiu jiems elektrą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai Linai teko išgirsti kuriozišką situaciją. Su draugais būdami balkone jie išgirdo, kaip kažkas kalama plaktuku: „Iš karto pagalvojome, kad tie patys kaimynai taiso sulaužytą lovą.“

Tuo tarpu Antakalnyje gyvenantis Kastytis Balsas.lt pasakojo, kad turi itin jautrios klausos kaimynę, kuri kviečia policijos pareigūnus praktiškai „nusičiaudėjus“. „Kiek kartų pareigūnai yra apsilankę mūsų nuomojamame bute, greičiausia jau nesuskaičiuosiu. Vieną kartą policija iškviesta, nes išėję į balkoną su draugais kažką balsu aptarinėjome. Vos tik sugrįžome į kambarį, po kelių minučių į duris jau beldėsi policija. Sako mums, kad triukšmavom, kaimynai skundžiasi“, – pasakojo Kastytis.

Dar juokingesnė situacija pasitaikė keliems Kastyčio draugams susirinkus pažaisti pokerio: „Suprantu, jei būtume vartoję alkoholį, tada galima kažką garsiau pasakyti. Bet toks jausmas kaimynė išgirdo kaip dalijamės žetonus ir jai tai buvo nepakeliamas triukšmas. Rezultatas – už durų stovintys pareigūnai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų