REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išmoką už vaiką pasiimi Lietuvoje, bet gyveni ir mokesčius moki užsienyje. Tokia praktika Lietuvoje – visiškai legali.

Išmoką už vaiką pasiimi Lietuvoje, bet gyveni ir mokesčius moki užsienyje. Tokia praktika Lietuvoje – visiškai legali.

REKLAMA

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Vita, kuri teigė internete pastebėjusi plintantį būdą pasipelnyti. Pasak jos, tai tikrų tikriausia afera, kurią būtina viešinti.

„Internete pastebiu vis daugiau mamų, kurios giriasi, kad gyvena ir dirba užsienyje, nemoka Lietuvoje nei cento mokesčių ir gauna vienkartines pašalpas gimus vaikui. Jas gauna atlikdamos aferą – įregistruoja gyvenamą vietą Lietuvoje, gavusios pašalpą išsiregistruoja. Tai spraga Lietuvos įstatyme, kadangi nėra atkreipiama dėmesio, kiek laiko deklaruota gyvenama vieta, ar žmogus dirba Lietuvoje ir pan. Aklai išmokami pinigai, kurie galbūt geriau būtų paskiriami senelių pensijoms ar mokytojų algoms nei pašalpoms emigrantams“, – savo pastebėjimais dalinosi moteris.

tv3.lt pasidomėję šiuo atveju sužinojo, kad tokie dalykai tikrai vyksta, be visa ko, vienkartines išmokas už gimusius vaikus gauna ir tos mamos, kurios naujagimius atiduoda į vaikų namus.

REKLAMA
REKLAMA

Institucijos paaiškino, kad niekas netikrina, kur po to išvyksta išmokas gavusieji, o nuo šių metų spalio 1 dienos į jas pretenduoti galės ir Lietuvoje gavusieji prieglobstį.

REKLAMA

Duomenų, ar išmokas gavusieji išvyksta, nerenka

Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į Kauno, Vilniaus miestų savivaldybes bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Iš visų gautas patvirtinimas, kad pirmiausia žiūrima, ar yra pagrindas gauti išmoką, o po to niekas netikrina, ar tėvai išvyksta iš šalies.

Pagal Išmokų vaikams įstatymą kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 418 Eur vienkartinė išmoka.

„Ši išmoka, nepriklausomai nuo to, kur gimė vaikas, skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko tėvų, globėjų ir vaikas yra Lietuvos Respublikos piliečiai, užsieniečiai, turintys Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimą Europos Sąjungoje ar Europos valstybės narės ar Europos ekonominei erdvei priklausančios Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybės narės piliečiai ir jų šeimos nariai, ir kurių duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčių gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena, yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl jeigu šeima, pateikusi prašymą gauti vienkartinę išmoką vaikui, atitinka minėtas sąlygas, išmoka yra išmokama, nepriklausomai nuo to, ar šeima po kurio laiko dėl tam tikrų priežasčių – darbo, studijų ir pan., išvyksta laikinai gyventi į kitą užsienio valstybę“, – komentuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės aprėpties departamento Piniginės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Aninkevičiūtė–Gorbyliovienė.

Ieva Paberžienė, Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinių išmokų skyriaus vedėja prideda, kad vienkartinė išmoka vaikui neskiriama tuomet, jei vaikas gimė negyvas, arba kreipimosi metu yra išlaikomas valstybės ar savivaldybės finansuojamoje įstaigoje. „Išmoka skiriama, jei dėl jos buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos, t. y., savivaldybės administracijai pateiktas nustatytos formos prašymas bei dokumentai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprendimas dėl vienkartinės išmokos vaikui skyrimo priimamas ir išmokos išmokamos per 10 darbo dienų nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos“, – informuoja ji.

Be to, nuo šių metų spalio 1 dienos vienkartinė išmoka vaikui bus skiriama ne tik ES valstybės narės ar Europos ekonominei erdvei priklausančios šalies piliečiams, bet ir pabėgėliams gavusiems prieglobstį Lietuvoje, netaikant reikalavimo, gavus išmoką, toliau likti gyventi Lietuvoje.

Remiantis savivaldybių administracijų pateiktais duomenimis, 2017 m. I pusm. vienkartinę išmoką vaikui gavo 14,8 tūkst. vaikų, t.y. – 6 186 400 Eur. Palyginti su 2016 m. I pusm. šios išmokos gavėjų skaičius sumažėjo 7,5 proc.

REKLAMA

„Duomenys apie išmokos gavėjus, gavusius vienkartinę išmoką vaikui ir šiuo metu išvykusius iš Lietuvos, nerenkami“, – informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 2017 m. per aštuonis mėnesius, vienkartinė išmoka gimus vaikui Vilniaus mieste buvo išmokėta 4522 asmenims. Piktnaudžiavimo atvejų, kad būtų naudojamasi valstybės teikiama parama – nenustatyta.

Kauno miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė teigimu, šiais metais iki rugsėjo 25 d. vienkartinė išmoka išmokėta už 2 299 vaikus, o tai sudaro 960 982 Eur.

Rasa Žemaitė: pagarbos gimus piliečiui išmokų varžyti nereikėtų

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė tv3.lt komentuodama ir papasakojo, kad ilgą laiką egzistuoja paradoksali situacija, jog išmoką gauna mamos, kurios naujagimius palieka vaikų namuose.

REKLAMA

Vis dėlto, ji mano, kad prieš vertinant sąžininga tai ar ne, reikėtų įsivertinti ko norime.

„Akivaizdu, kad vienkartinė išmoka skiriama naujam piliečiui, kuris ką tik valstybėje gimė. Mes nekalusiame nei kur jis po to gyvens, nei kokiomis socialinėmis sąlygomis gyvens. Vienkartinė išmoka pagal faktą mokama, kad valstybėje gimė dar vienas žmogus, dėl to neklausiama į kokią šalį išsiveš. Jei galvojame, kiek tai sąžininga, tada reikia įsivardinti ko norėtume.

Jei norėtume, kad daugiau vaikų gimtų čia, Lietuvoje, ir atsakingose save išlaikančiose šeimose, tada reikia kalbėti ne apie vienkartinę išmoką, o apie teisę į vaiko pinigus kiekvienam vaikui šalyje iki pilnametystės ir kol studijuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Arba kalbėti, kad galėtume mokesčiais dirbančius tėvus skatinti daugiau vaikų gimdyti.

Jei norėtume kad apskritai gimtų daugiau vaikų šalyje, nepriklausomai nuo socialinio sluoksnio, neužduodant jokių papildomų klausimų, tada dešimteriopai didinamos išmokos vaikams, kaip padarė lenkų politikai. Mokamos didelės išmokos iki vaiko pilnametystės ir neklausia šeimos nei kur ji leidžia pinigus, nei kaip gyvena. Tai priemonės skirtingos ir reikėtų aiškiai įsivardinti, ko norime ir tada jau kelti priekaištus, kad nesąžininga“, – komentuoja jis.

Tačiau jos nuomone, nereikėtų varžyti šeimų gaunančių „pagarbos gimus piliečiui“ išmokų.

„Nereikėtų sakyti jūs čia likite skurskite ir nevažiuokite ten, kur galite užsidirbti ir galbūt garantuoti geresnę gyvenimo kokybę“, – prideda ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų