REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvai pasirašius stojimo į Europos Sąjungos (ES) sutartį, atsirado papildoma proga pažvelgti į Lietuvos ir Rusijos santykių ateitį, laiške Lietuvos prezidentui Rolandui Paksui rašo Rusijos vadovas Vladimiras Putinas.

REKLAMA
REKLAMA

Šį laišką prezidentui įteikė pirmadienį (04.28) Vilniuje viešėjęs Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių santykių komiteto pirmininkas Dmitrijus Rogozinas.

REKLAMA

"Dabar mums kartu reikia pagalvoti, kaip efektyviausiai išnaudoti naują Lietuvos statusą Rusijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ir geros kaimynystės stiprinimui", - sakoma V. Putino laiške.

Stojimo į ES sutartį Lietuva pasirašė balandžio 16 dieną Atėnuose, tačiau visateise ES nare Lietuva tikisi tapti kitų metų gegužę, jei narystei ES referendume pritars Lietuvos gyventojai, o Stojimo sutartis ratifikuos ES valstybių parlamentai ir Lietuvos Seimas.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos vadovo teigimu, nuo to, ar Lietuva ir Rusija sugebės išsaugoti tradicinį tranzitinį susisiekimą tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos teritorijos, priklauso, kaip Rusijos ir pasaulio visuomenė suvoks "mūsų bendradarbiavimo praktinius rezultatus, sugebėjimą ieškoti ir rasti sprendimus netgi ypač sudėtingais ir jautriais klausimais".

"Bendrai paėmus, mes patenkinti naujais Šengeno teisės reglamentais, kuriuos gali taikyti visos valstybės - ES narės", - sakoma Rusijos vadovo laiške.

Pasak prezidento V. Putino, kaip ir numatyta bendrame Briuselio viršūnių susitikimo pareiškime, Rusija baigia ruoštis Rusijos ir Lietuvos susitarimo dėl readmisijos pasirašymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos prezidentas tikisi, kad "bus sukurtas konstruktyvus fonas sėkmingai ratifikuoti mūsų Federaliniame Susirinkime Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos sutartis dėl Rusijos ir Lietuvos valstybinės sienos bei išskirtinės ekonominės zonos ir Baltijos jūros kontinentinio šelfo atskyrimo, taip pat ir susitarimą dėl readmisijos".

V. Putino teigimu, Rusijos ekspertai pasirengę svarstyti greitojo bevizio tranzitinio traukinio sukūrimo projektą.

"Reikės sukurti palankų krovinių tranzito režimą, taip pat, atsižvelgiant į mūsų abipusį suinteresuotumą, apkrauti Kaliningrado ir Klaipėdos uostus, per trumpą laiką patobulinti svarbius dvišalius susitarimus energetikos srityje", - sakoma laiške.

REKLAMA

Be to, anot V. Putino, Rusija pasisako "už Lietuvos investicijų į Kaliningrado srities ekonomiką skatinimą, tolesnę pasienio prekybos plėtrą".

Ratifikuoti Lietuvos ir Rusijos sienos sutartį ir pasirašyti susitarimą dėl readmisijos Rusija įsipareigojo pernai derėdamasi su ES dėl Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos per Lietuvos teritoriją.

1997 metais pasirašytą sutartį Lietuva ratifikavo dar 1999 metais, tačiau Rusija šį sprendimą vis atidėliodavo dėl įvairių politinių priežasčių.

D. Rogozinas pirmadienį informavo R. Paksą apie Lietuvos ir Rusijos sienos sutarties ratifikaciją Rusijos Dūmoje, kuri numatyta gegužės 21 dieną.

REKLAMA

Pernai lapkritį ES ir Rusijos vadovai sutarė, kad nuo liepos 1 dienos tranzitu per Lietuvą į ir iš Kaliningrado srities vyksiantys Rusijos piliečiai privalės turėti vadinamuosius supaprastintus kelionių dokumentus ar supaprastintus kelionių geležinkeliu dokumentus.

Balandį ES Bendrųjų reikalų taryba galutinai patvirtino Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos reglamentą. Šis dokumentas, kuris yra ES ir Šengeno teisyno dalis, suteikia Lietuvai galimybę kontroliuoti keliautojų srautus ir neįsileisti nepageidaujamų asmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo vasario 1 dienos Lietuva sugriežtino pasų režimo reikalavimus tranzitu vykstantiems piliečiams. Tokia tvarka įvesta siekiant, kad Rusijos piliečių tranzitas per Lietuvos teritoriją nesukliudytų šaliai prisijungti prie Šengeno erdvės.

Šengeno sutartis reglamentuoja laisvą judėjimą per sienas tarp jos dalyvių. Lietuva kitąmet tikisi tapti visaverte ES nare, o apie 2006-2007 metus - prisijungti prie Šengeno sutarties.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų