Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Straipsnio autore matyt neissilavinusi. Lietuviu kalboje kai kurie zodziai gali reiksti ir moteru ir vyru dalyvavima (pvz konkurse). Pavyzdys: "jie svarste" reiskia kad svarste kartu vyrai ir moterys. "Suvaziavo imoniu vadovai" -reiskia kad suvaziavo vadovai vyrai ir vadoves moterys. Taigi skelbimas kad ieskomas vadovas arba direktorius kaip tik ir reiskia kad ieskoma abieju lyciu atstovu. Dalyvaujantys konkurse jie ir jos bendrai tikrai bus vadinami kandidatais o ne kandidatemis. Tyciotis is lietuviu kalbos ir rasyti zodzius su dviem galunemis? Basanavicius gali karste apsiversti...
Kodėl darbo skelbimuose visada ieškomas „direktorius“, o ne „direktorė“?

Atsakymas: todėl KAD LIETUVIŲ KALBOJE NURODANT ABI LYTIS DAŽNIAUSIAI YRA NAUDOJAMAS VYRIŠKOS GYMINĖS ŽODIS. Jau visiškai nesamones pradeda... Jau nekalbant apie tuos skiedalus, kad panacėja nuo visko yra moterys ir visko blogis yra vyrai. Lygtais nėr Lietuvai pakankamai pridirbusių moterų.
Užtenka bobų, nepamirškime pareigų, jau ir taip pasaulyje nesamonės dedasi kai norime sumaišyti kiekvieno prigimtį. Vyram ir tik vyrams pirmumas.
Ištekėtų, pagimdytų vaikų, kitaip pragystų.
Na nieko sau. Taigi feministės gal prieš 15 metų kovojo, kad skelbimuose būtų panaikintas nurodymas ieškoti sekretorės, buhalterės ir t. t., esą visiems lygios galimybės. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tą ir padarė (yra internete 1999 m. ir kt. jų ataskaitos): „vykdant Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo 8 str. reikalavimą, draudžiantį suteikti pirmenybę vienai iš lyčių, ir vadovaujantis šiuo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimu, skelbimuose, kuriuose siūlomas darbas arba kviečiama mokytis, privaloma rašyti: reikalingas sekretorius, siuvėjas, administratorius ir pan.“ Nes vyriškoji giminė turi ir abiem giminėm bendrą reikšmę. Tai dabar jau vėl nebegerai?
Jau tos feministes visiskai neturi ka veikti. Ka, gal siulys ivesti bevarde gimine? Ieskome direktoroa?
Matyt docentė bus kiek susipainiojusi. Būtų klaida, jeigu prie moters pavardė pareigas rašytume vyr. giminės forma Direktorius Jonaitienė). Skelbimuose rašoma apibendrintai, neskirstant jokių pareigų vyrams ar moterims, todėl vartojamos vyr. giminės formos.
tas kas turejo direktore nors karta, supranta.
moteris psichiskai reguliariai negali priimineti logisku sprendimu ir absoliuciai priklauso nuo jos emocines busenos.

ir tada issilieja ant aplinkiniu.

as kai ieskau darbo klausiu pasidomiu ar kale ar direktorius imonei vadovajau
Matyt docentė šiek tiek bus apsirikusi dėl vyr. giminės formos. Būtų klaida, jeigu prie moters pavardės rašytume pareigas kitos giminės formos (direktorius Jonaitienė). Skelbimuose pareigos nurodomos ne konkrečios lyties asmeniui, o apibendrintai. Tokiu atveju lietuvių kalboje tinka vyriškoji giminė.
Niekas nieko nedikriminuoja, tokia skelbimų rašymo tvarka.
Dar 1999 m. lapkričio 4 d. Valstybinė lietuvių kalbos komisija kontrolierės prašymu svarstė šią problemą ir priėmė nutarimą, nurodantį, kaip teisingai rašyti pareigybes. Šiame nutarime Nr. 5 (74) "Dėl pareigų, profesijų, mokslo laipsnių ir panašių pavadinimų" sakoma, kad "pareigų, profesijų, teisinio statuso, rangų, titulų, mokslo laipsnių, pedagoginių mokslo vardų, kvalifikacinių laipsnių ir panašūs pavadinimai apibendrintai reiškiami vyriškos giminės daiktavardžiais. Moterims apibūdinti pagal pareigas, profesiją, teisinį statusą, rangą, titulą, mokslo laipsnį, pedagoginį mokslo vardą, kvalifikacinį laipsnį ir pan. vartojami moteriškos giminės daiktavardžiai".
Vykdant Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo 8 str. reikalavimą, draudžiantį suteikti pirmenybę vienai iš lyčių, ir vadovaujantis šiuo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimu, skelbimuose, kuriuose siūlomas darbas arba kviečiama mokytis, privaloma rašyti: reikalingas sekretorius, siuvėjas, administratorius ir pan.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų