REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šv. Kalėdos – didžiausia ir labiausiai laukiama metų šventė katalikiškoms valstybėms. Bet Anglijoje nėra nieko šventesnio už futbolą.

Šv. Kalėdos – didžiausia ir labiausiai laukiama metų šventė katalikiškoms valstybėms. Bet Anglijoje nėra nieko šventesnio už futbolą.

REKLAMA

Daugelio profesionalių sporto klubų kontraktai su samdomais sportininkais dėliojami taip, kad atletams būtų numatoma trumpų atostogų galimybė šv. Kalėdų laikotarpiu. Tačiau Anglijoje futbolo rungtynės antrąją Kalėdų dieną – nuo seno paplitęs paprotys, tapęs socialiniu ir kultūriniu reiškiniu.

Anglams tai tokia pati tradicija, kaip šventinė eglutė namuose ar keitimasis dovanomis.

„Boxing day“

Kalėdų laikotarpiu vykstantis „Premier“ lygos turas reikalauja didelės ištvermės ir puikios sportinės formos, nes komandoms per šventinį laikotarpį tenka sužaisti po 2 ar 3, o kartais ir 4 rungtynes.

Visgi Gruodžio 26-oji, Anglijoje vadinama „Boxing day“, yra išskirtinė.

Kodėl „Boxing day“? Tai terminas, kiekvienam anglų futbolo gerbėjui žinomas nuo ankstyvos vaikystės, bet sunkiau įkandamas kitų tautybių piliečiams. Jis tiesiog reiškia futbolo rungtynės antrąją Kalėdų dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Ši neįprasta tradicija gimė dar karalienės Viktorijos laikais XIX amžiaus pabaigoje.

Iki šeštojo praėjusio amžiaus dešimtmečio anglai futbolą žaisdavo ir pirmąją šv. Kalėdų dieną, bet vėliau šios tradicijos buvo atsisakyta, varžyboms pasirenkant gruodžio 26-ąją. Škotai prie vadinamosios „Boxing day“ perėjo septintajame dešimtmetyje.

REKLAMA

Šiuolaikinė „Boxing day“ idėja vis dažniau kritikuojama „Premier“ lygos trenerių. Jie skundžiasi perkrautais varžybų tvarkaraščiais ir padidėjusia traumų rizika futbolininkams.

Treneriai ragina atsisakyti kalėdinio futbolo, bet tam įnirtingai priešinasi angliškosios futbolo kultūros šalininkai.

Reikia pastebėti, kad prie elitinių „Premier“ lygos klubų vairo stovi užsienio specialistai. Ir ne kiekvienam užsieniečiui lengva perprasti konservatyviųjų anglų kultūrą, kuriems didelė pramoga pasisotinus kalakutienos kitą dieną pakilti nuo Kalėdų stalo ir su šeima pasimėgauti gero lygio futbolo rungtynėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Kol futbolas nebuvo toks šiuolaikiškas, britai kamuolį atsiraitoję rankoves gainiojo ir nuo žiemiško įšalo sukaustytose futbolo aikštėse.

Religiniai skirtumai

Europa ir Šiaurės Amerika pirmąją Kalėdų dieną laiko šventa ir profesionalų futbolo rungtynių nerengia. Skirtingai nei šalyse, praktikuojančiose kitokią religiją bei papročius.

Šiandien, 2021-ųjų gruodžio 25-ąją, futbolo rungtynės suplanuotos Turkijoje, Egipte, Kinijoje, Alžyre, Irane, Izraelyje, Katare ir Saudo Arabijoje – praneša goal.com.

Kaip jau supratote, pirmąją Kalėdų dieną nuo futbolo renginių susilaiko katalikiškos valstybės. Bet prieš dvejus metus katalikiškoji Bolivija padarė išimtį. Politiniai protestai šalies futbolo kalendorių sujaukė taip, kad planuota sezono pabaiga iš gruodžio 11-osios nusikėlė į gruodžio 28-ąją„ o atidėtas rungtynes paskubomis teko žaisti ir gruodžio 25-ąją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anglai pirmosios Kalėdų dienos futbolo tradicijos atsisakė 1959 m. Tą dieną vykęs susitikimas tarp „Coventry“ ir „Wrexham“ (5:3) turi savitą istoriją.

Šildomos grindys ir balti chalatai

Arfonas Griffithsas laikomas geriausiu visų laiku „Wrexham“ futbolininku. Per 1959-ųjų Kalėdas A. Griffithsui buvo vos 17-a, bet jis pelnė vieną komandos įvartį pralaimėtose rungtynėse su „Coventry“.

Prabėgus pusei amžiaus A. Griffithsas leidiniui „the Leader“ papasakojo savo įspūdžius apie tų laikų futbolą.

„Žaidėme prieš „Coventry“ per Kalėdas. Tiksliai savo įvarčio nepamenu, bet tos Kalėdos buvo beprotiškos, nes kitą dieną žaidėme atsakomąsias rungtynes. Tas pats buvo ir per šv. Velykas. Tais laikais mes žaisdavome penktadienį, šeštadienį ir pirmadienį. Aikštės buvo labai prastos kokybės. Antradienį aš negalėdavau pakilti iš lovos. Gaudavau 5 svarų savaitės atlygį, o jei žaisdavau pagrindinėje komandoje, man mokėjo 12 svarų. Namo vykdavau dviračiu, retkarčiais autobusu, nes norėjau sutaupyti maistui“, – atskleidė A. Griffithsas.

REKLAMA

Po kurio laiko jį pastebėjo Londono „Arsenal“ ir už futbolininką sumokėjo tais laikais rekordinę 15,5 tūkst. svarų išpirką.

„Man labai patiko „Arsenal“ klube praleistas laikas. Jų persirengimo kambaryje buvo šildomos grindys, visi turėjome savo baltus chalatus“, – prisiminimais dalinosi A. Griffithsas.

Kartais „Boxing day“ metu pasitaikydavo keistų rezultatu. 1963 m. Anglijos aukščiausiame divizione per 10 rungtynių pelnyti net 66 įvarčiai. Tada „Man United“ 1:6 neatsilaikė prieš „Burnley“, „Fulham„10:1 sudorojo „Ipswich“ komandą, o „West Ham“ 2:8 pralaimėjo „Blackburn“.

Dabar tokie rezultatai sunkiai įmanomi. Nes šiuolaikinės „Premier“ lygos žvaigždės uždirba daugiau nei 12 svarų į savaitę ir į treniruotes keliauja ne dviračiu ar autobusu.

Sekmadienį, gruodžio 26-ąją Anglijos „Premier“ lygoje numatytos šešerios rungtynės.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų