REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos pradžioje į nuolatinę savo stovėjimo vietą atplukdytas ir muziejumi parverstas senas karinis laivas „Sūduvis“ Klaipėdoje kelia audras. Juo piktinasi šalia gyvenantys žmonės, esą laivas užstoja jiems gražų vaizdą, o anonimai net renka parašus peticijai, kad „Sūduvis“ būtų patrauktas. 

Liepos pradžioje į nuolatinę savo stovėjimo vietą atplukdytas ir muziejumi parverstas senas karinis laivas „Sūduvis“ Klaipėdoje kelia audras. Juo piktinasi šalia gyvenantys žmonės, esą laivas užstoja jiems gražų vaizdą, o anonimai net renka parašus peticijai, kad „Sūduvis“ būtų patrauktas. 

REKLAMA

Laivo administratoriai užtikrina – bent artimiausius dvejus metus veteranas iš savo vietos nepajudės.

Pas klaipėdietę Joaną atvykę meistrai ar svečiai visų pirma bėgdavo į balkoną fotografuotis. Mat ten atsiverdavo pasakiškas vaizdas į Klaipėdos senamiestį ir Danės upę. Tačiau, anot moters, tokios dienos baigėsi, kai prieš jos langus buvo prišvartuotas karinis laivas „Sūduvis“.

„Aš nieko nebematau. Nei vandens, nei ančiukų, nei žąsiukų. Tik tą vėliavą. Dieną naktį. Tikrai man kaip tokiam senam žmogui jau yra va tie laivai. Aš gimusi Palangoje. Prie tų laivų pripratusi, bet šito laivo nepakenčiu. Antroj pusėj reikėjo pastatyti, tada nebūtų užstoję žmonėms vaizdo, ar ne taip?“, – kalba klaipėdietė Joana.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tokių kaip Joana, besipiktinančių nauju laivu-muziejumi, ne vienas. Nuo pat jo prišvartavimo ten prieš kelias savaites, uostamiestyje netyla diskusija, ar tinkamai parinkta jam vieta. Į ginčą įsitraukia ir miesto svečiai, o anonimai net peticiją skatina pasirašyti ir informaciją apie ją kabina laiptinėse. Parašus jau sudėjo keli šimtai žmonių.

REKLAMA

Ką apie tai mano pakalbinti klaipėdiečiai? Štai, ką jie sako:

„Mano nuomone, geriau bus ten Smiltynėje.“

„Man atrodo, kad gerai. Vis tiek tai praeinama vieta yra. O jei bus kur toli, kiti ir nežino tos Klaipėdos, o atvažiuoja tik.“

„Nepatinka man. Todėl, kad visas grožis uždarytas ir nieko gero. Tikrai. Buvo taip smagu – išeini ir visas grožis. O dabar va stovi.“

„Gal kariniam laivui reiktų kur nors ten toliau. Į aną pusę tilto, taip galvoju. Nes vis tiek daugiau tokie, pramoginiai.“

Tačiau anot Lietuvos jūrų muziejaus, kuris ir priglaudė šį karo tarnybai nebetinkamą laivą, vadovė sako, kad ši vieta tinkamiausia dėl gamtinių sąlygų.

REKLAMA
REKLAMA

„Žinom Klaipėdos bėdą. Esant didžiuliam vėjui susidaro tas traukūnas, kuris kelia grėsmę laivams. Gali kilti pavojus nutraukti laivo galus, nunešti jį, išmesti netgi į krantą. Tai yra saugiausia vieta“, – tikina Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Lietuvos jūrų muziejus už 150 000 eurų pritaikė stovėjimui tinkamą krantinę bei nutiesė nuotekų tinklus ir elektrą, o dar už 90 000 perdarė karinį laivą į muziejų, tad nieko jau pakeisti nebegalima, sako muziejaus atstovai. Vyko ir miestiečių apklausa dėl laivo vietos. Joje dauguma buvo už dabartinę jo poziciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra sutartis sudaryta su savivaldybe. Sutartis sudaryta dvejiems metams dabar. Po dvejų metų žiūrėsim, kaip savivaldybė spręs šio laivo stovėjimo klausimą. Be tiek, kad yra įsipareigojimas mums įrengti kitą vietą. Surasti ir įrengti. Jau tikrai muziejus pakartotinai savo lėšų nedės“, – tvirtina O. Žalienė.

Prieš 64-erius metus „Sūduvį“ pastatė vokiečiai, 1999-aisiais perdavė Lietuvai. Visas jis iš medžio, net viduje metalo nėra – tik žalvaris, varis ir aliuminis. Visą tai, kad prie jo neprikibtų magnetinės minos. Apie tai daugiau galės sužinoti ir muziejaus lankytojai. Jie taip pat išvys, kaip gyveno bei tarnavo karo jūrininkai.

REKLAMA

„Esam laivo tiltelyje, vairinėje. Tai pagrindinė vieta, iš kurios buvo valdomas laivas. Čia lankytojas turės galimybę viską liesti, rankenėles sukioti, vairą paliesti, pasukti“, – pasakoja laivybos istorikas Edvinas Ubis.

Tokių laivų kaip „Sūduvis“ vokiečiai pastatė vos kelias dešimtis. Išliko tik trys – vienas Vokietijoje, vienas Latvijoje ir šis, stovintis Klaipėdoje. „Sūduvis“ į dabartinę vietą atplukdytas liepos pradžioje. Jau šį penktadienį, per Jūros šventę, muziejus lankytojams pirmą kartą nuleis trapą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų