REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitu kampu: įsipareigojimai vaikams

Vienas pagrindinių tėvų įsipareigojimų vaikams – besąlygiška meilė. Tačiau su sunkumais susiduriama tuomet, kai iškyla klausimų, kaip deramai ją atskleisti, kaip mažuosius auklėti ir su jais bendrauti.

Vienas pagrindinių tėvų įsipareigojimų vaikams – besąlygiška meilė. Tačiau su sunkumais susiduriama tuomet, kai iškyla klausimų, kaip deramai ją atskleisti, kaip mažuosius auklėti ir su jais bendrauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Meilė – ne tik jausmas, bet ir darbas. Vaikai meilę turi matyti iš tėvų veiksmų. Paprastai meilę vaikams esame linkę atskleisti tokiu pat būdu, kaip buvome mylėti ir auklėti savų tėvų. Tačiau atžaloms esame skolingi tik gera, o šios žmonijos tikslas – su kiekviena karta tapti geresniems. Puikiai žinome, kad meilė – ne visada „gera“ ir kalba „švelniu balsu“, bet taip pat žinome, kad ji – besąlygiška, todėl pasekmės turi būti teigiamos. Yra daugybė skirtingų meilės išraiškų būdų. Vieni mums labiau priimtini nei kiti, tačiau net ir tų, nemėgstamųjų, reikėtų paisyti. Pateikiame keletą prioritetų, kuriais naudinga remtis auklėjant ir parodant meilę atžaloms.

REKLAMA

Atsidavimas

Kai tampame tėvais, pirmiausia atsižvelgiame į vaikų, o tik po to į savo poreikius. Tai – savaime suprantamas dalykas. Vaikai pasidaro mūsų išlaikytiniai – juk žinome, kad jiems mūsų gali prireikti kiekvieną minutę. Nuo pirmos vaiko gimimo dienos nebeskaičiuojame bemiegių naktų ir nesirūpiname, kad vairuojame „Kia“, o ne, pavyzdžiui, BMW. Vaikai turi žinoti, kad vietoj to, kad lepintume save, didžiąją dalį kapitalo investuojame į jų ateitį. Be to, mūsų atsakomybė – atverti jiems kuo daugiau durų.

REKLAMA
REKLAMA

Pagarba

Savo atžaloms esame ir turime būti autoritetai. Niekada vaikams nedera elgtis su tėvais taip pat, kaip su savo draugais ar bendraamžiais. Svarbiausia išmokyti juos gerbti tėvus ir paklusti vyresniesiems (žinoma, nuosaikiai). Vaikai – žmonės, todėl taip pat nusipelno būti gerbiami. Jie turi žinoti, kad jų nuomonė, jausmai ir problemos šeimoje svarbūs. Gerbkite vaikus ir kiekviename amžiaus tarpsnyje supažindinkite su gyvenimo tiesomis. Tai laiku sukels svarbių ir konstruktyvių diskusijų.

Disciplina

Vaikams reikia ir jie net nori tam tikrų „sienų“, ribų. Tėvai atsakingi už vaiko auklėjimą, paruošimą gyventi ir priimti įvairius sprendimus. Gyvenime kiekvienas prastas pasirinkimas, kurio derėtų vengti, turi pasekmių, o vaikams būtina tai išmokti. Tėvams svarbu sukurti drausmės sistemą, kuria būtų pabrėžiamas gebėjimas priimti teisingus sprendimus. Deja, kas tinka vienam vaikui, nebūtinai tiks kitam. Todėl kiekviena sistema turėtų būti pritaikyta individualiai. Savimi pasitikintis ir praktiškas vaikas gali reikalauti kur kas daugiau tėvų pastangų nei jautrus ar kuklus, kuris paklūsta kiekvienam griežtesniam žvilgsniui. Kai skiriate laiko vaiko drausmės poreikiams apmąstyti, jam tampa aiškiau, kad tai darote todėl, jog jis nepapultų į bėdą, o ne dėl to, kad pakito jūsų nuotaika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastovumas

Kad ir ką darytumėte, turite išlikti pastovūs ir nuoseklūs. Vaikams patinka gerai pažįstami dalykai ir žinoti, kas vyks toliau. Tai puiki auklėjimo priemonė. Galite vaikams suteikti malonų laukimo džiaugsmą, jei jie žinos, kad kiekvieną sekmadienį valgys blynelius su mėlynių uogiene. Tai neturi būti sudėtinga – kas rytą galite vaiką į mokyklą žadinti žodžiais „myliu tave“. Nesvarbu, kas vyksta jūsų darbe, šeimoje ar kokia jūsų finansinė padėtis – visada stenkitės išlikti tokie pat nuoseklūs tėvai, kad mažieji būtų apsaugoti nuo suaugusiųjų gyvenimo problemų.

REKLAMA

Stabilumas

Kalbant apie vaikų aprūpinimą, t. y. būstą, drabužius, batus ar maistą, svarbiausia – kad dėl šių dalykų jiems nekiltų nė menkiausio nerimo. Namai juk yra ta vieta, kur vaikas gali augti ir džiaugtis vaikyste, kur gali grįžti iš mokyklos ir nesusidurti su jokiais rūpesčiais. Tai ypač svarbu tiems vaikams, kurie turi dvejus namus – tėčio ir mamos. Taigi išsiskyrusios poros kaip įmanydamos turėtų stengtis sukurti vientisumą bei stabilumą šeimoje ir namuose.

Pasitikėjimas

Leiskite vaikui suprasti, kad jis jums rūpi. Parodykite, kad jo reikalai jums – prioritetas. Vadinasi, turite kaskart laiku nuvežti jį į treniruotę, padėti suprasti namų darbus ir išklausyti problemų. Vaikas turi suvokti, kad mama – tas vienintelis žmogus pasaulyje, kuris padės ir bus šalia bet kurią jo gyvenimo akimirką – ne tada, kai turite tam laiko, bet tada, kai jam jūsų reikia.

REKLAMA

Paguoda

Vaikui labai svarbus kiekvienas jūsų bučinys ar apkabinimas, nes tokie veiksmai leidžia jam jaustis saugiam ir mylimam. Prieraišumą svarbu rodyti ne tik veiksmais, bet ir žodžiais. Nuolat kartokite, kaip karštai mylite

ir mėgstate juo rūpintis. Kai vaikas verkia ar dėl ko nors nerimauja, privalote jį išklausyti, suprasti ir paguosti. Mažyliui pargriuvus, paguoskite ir apkabinkite. Jei nubaudėte vaiką dėl netinkamo elgesio, turite tiksliai paaiškinti, kodėl jam skirta bausmė ir kad tai nereiškia, jog nuo šiol jį mylite mažiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laikas

Vaikui, labiau nei kam kitam, reikia jūsų laiko, kurį skirsite bendrauti ir auklėti. Net labai užimtą dieną raskite bent 30 minučių savo vaikui (nepaisant nuvežimo į mokyklą ar būrelius). Pabūkite kartu peržiūrėdami namų darbus, spalvindami knygeles, tiesiog bendraukite. Laikas praleistas su vaiku turėtų būti turiningas, toks, kad vaikas suvoktų, koks svarbus ir mylimas yra, bei suprastų, kad norite prisidėti prie jo sėkmės.

Aprūpinimas

Suteikti vaikui viską, ko jam reikia mokykloje ir už jos ribų, turėtų būtų prioritetas. Veskitės jį į biblioteką, skatinkite domėtis įvairiomis veiklomis, įsitraukite į aukštojo mokslo ar stipendijų galimybių paieškas,

kartu ieškokite įperkamų rakečių, jei jis domisi tenisu, ir panašiai. Galbūt jūsų vaikas svajoja apie kokią nors aktyvią veiklą ar užsiėmimą? Leiskite jam realizuoti save, suteikite vaikui viską, kas vėliau padės savarankiškai pereiti į kitą „lygį“.

REKLAMA

Padrąsinimas

Savo vaikui turite būti ramstis, todėl prireikus remkite ir drąsinkite jį. Tėvų parama suteikia atžalai pasitikėjimo savimi, užtikrintumo ir saugumo jausmą. Jeigu vaikas žinos, kad visada juo tikite, nebijos rizikuoti ir kiekvieną nesėkmę priimti kaip iššūkį.

Nėra idealaus auklėjimo ir tobulo gyvenimo būdo. Visi tėvai daro klaidų. Vis dėlto turime siekti priartėti kuo arčiau tobulybės ir vaikui tapti pačiais geriausiais tėvais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų