REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kepenys – vidaus organas, atliekantis daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Vis dėlto, kartais nė nesusimąstome, kad mūsų gyvenimo būdas kepenims kenkia, ko pasekmė gali būti kepenų suriebėjimas.

Kepenys – vidaus organas, atliekantis daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Vis dėlto, kartais nė nesusimąstome, kad mūsų gyvenimo būdas kepenims kenkia, ko pasekmė gali būti kepenų suriebėjimas.

REKLAMA

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja gastroenterologė doc. dr. Vitalija Petrenkienė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad kepenų suriebėjimas yra vis dažnesnė problema ir nors kepenis atstatyti įmanoma, tam reikia daug laiko ir pastangų.

Kepenų funkcijos

Kepenys sveria 1,2-1,5 kilogramo ir yra didžiausias vidaus organas. Sveikos kepenys itin svarbios, nes atlieka svarbias funkcijas bei dalyvauja daugelyje mūsų organizme vykstančių procesų.

„Kepenys atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų – dalyvauja medžiagų apykaitoje, apsaugo organizmą nuo toksinių medžiagų, dalyvauja reguliuojant cukraus kiekį kraujyje, kontroliuojant cholesterolio ir kai kurių hormonų bei fermentų kiekį, gamina ir išskiria tulžį, dalyvauja kraujo krešėjime, sintetina baltymus, vitaminus“, – kepenų funkcijas vardija gydytoja gastroenterologė.

REKLAMA
REKLAMA

Kepenų suriebėjimas skiriamas į du tipus – alkoholinį ir nealkoholinį. Kaip išduoda pavadinimas, alkoholinį kepenų suriebėjimą sukelia alkoholio vartojimas:

REKLAMA

„Gerai žinoma, kad dėl piktnaudžiavimo alkoholiu atsiranda kepenų suriebėjimas, alkoholinis kepenų uždegimas ir galiausiai – kepenų cirozė.“

Vis dažniau kalbama ir apie nealkoholinę kepenų suriebėjimo ligą, nes visose pasaulio šalyse ja serga nuo 10 iki 24 proc. žmonių. Tai Dievo rykštė už šiandieninį gyvenimo būdą – netinkamą mitybą ir mažą fizinį aktyvumą.

„Kol kas nėra žinomos specifinės nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos priežastys. Manoma, kad riebalų susikaupimą kepenų ląstelėse sąlygoja rezistentiškumas insulinui ir sutrikusi labai žemo tankio lipoproteinų gamyba“, – aiškino V. Petrenkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Simptomai pasireiškia ligai komplikuojantis

Kol aiškinamasi, kas sukelia nealkoholinį kepenų suriebėjimą, atliekami moksliniai tyrimai aiškiai rodo, kad kai kurios asmenų grupės su šia liga susiduria dažniau.

„Pastarųjų metų tyrinėjimai parodė, kad pagrindiniai nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos rizikos veiksniai yra nutukimas, diabetas, hipertenzija ir hypertriglyciridemija.

Sergantieji nealkoholine suriebėjusių kepenų liga  dažniausiai yra vidutinio amžiaus, nutukę, sergantys cukriniu diabetu asmenys. Liga dažnesnė tarp moterų“, – kalbėjo pašnekovė.

Taip pat didesnė rizika susirgti tiems, kuriems nustatomas padidėjęs riebalų kiekis kraujyje, diagnozuojama išeminė širdies liga, skydliaukės ligos ar padidėjusio kraujospūdžio liga, sako V. Petrenkienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kepenų ligos – itin apgaulingos, nes dažniausiai nesukelia nei skausmo, nei kitų simptomų. Negalavimai gali imti kamuoti ligai progresuojant ir komplikuojantis.

„Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga dažnai diagnozuojama atsitiktinai atlikus kraujo tyrimus ir radus kepenų pažeidimą atspindinčius pakitimus. Ligai progresuojant ir vystantis cirozei, ligonį gali pradėti varginti bendras silpnumas, pykinimas, odos pageltimas, pilvo apimties padidėjimas“, – sako docentė.

Nealkoholinis kepenų suriebėjimas taip pat gali būti diagnozuotas atlikus kepenų fermentų tyrimus, kurie parodo, ar nėra kepenų ląstelių uždegimo. Taip pat atliekamas pilvo organų ultragarso tyrimas, padedantis įvertinti, ar nėra kepenų suriebėjimo.

REKLAMA

Kepenų suriebėjimo komplikacijos

Kepenų cirozė – daugelio kepenis pažeidžiančių ligų komplikacija. Sergant ciroze, suirus kepenų ląstelėms vystosi jungiamasis audinys, kepenys ima randėti, sutrinka kepenų funkcija, silpnėja imunitetas:

„Kepenų cirozės požymiai yra įvairūs ir priklauso nuo kepenų cirozės stadijos. Esant kepenų cirozei gali varginti bendras silpnumas, darbingumo sumažėjimas, miego sutrikimas, pablogėjęs apetitas, pykinimas, pilvo pūtimas ir padidėjimas, odos požymiai – „voratinkliniai apgamai“, delnų ir padų paraudimas.“

Kita kepenų suriebėjimo komplikacija yra kepenų nepakankamumas. Kepenys ima nebeatlikti savo funkcijų, dėl to gali pagelsti oda, akių obuoliai, dėl susikaupusio skysčio padidėti pilvo apimtis.

REKLAMA

Atstatyti kepenis susidūrus su nealkoholine kepenų suriebėjimo liga įmanoma, tačiau tam reikia laiko ir nemažai pastangų, taip pat daug kas priklauso nuo žmogaus valios, nes stebuklingo vaisto, kuris pagydytų ligą, nėra.

„Nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos gydymas yra nukreiptas keliomis kryptimis – reikia šalinti šią ligą sukeliančias priežastis, vengti kitų faktorių, kurie greitina ligos progresavimą – gausus alkoholio vartojimas, kai kurie vaistai“, – gydymo būdus vardija V. Petrenkienė.

Svarbi sveika gyvensena

Taip pat, kadangi vienas iš rizikos veiksnių yra tokios ligos kaip nutukimas, 2 tipo cukrinis diabetas ir hiperlipidemija, jų prevencija ir gydymas yra labai svarbūs, siekiant užkirsti kelią nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos progresavimui į kepenų cirozę, sako gydytoja gastroenterologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sergantiems nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, gali būti rekomenduojamas gydymas vitaminu E, C, ursodeoxycholine rūgštimi, pentoksifilinu, sylimarinu“, – pridūrė specialistė.

Uždelsus ligos diagnozavimą ir gydymą, nealkoholinei suriebėjusių kepenų ligai progresuojant ir išsivysčius dekompensuotai kepenų cirozei, yra vienintelis gydymo metodas – reikalinga kepenų transplantacija.

Geriausia kova su liga – jos prevencija. Vienas iš kepenų suriebėjimą sukeliančių veiksnių – netinkamas, nesveikas ir nesubalansuotas gyvenimo būdas. Dėl to itin svarbu prižiūrėti, ką dedame į savo skrandį:

„Sveika, subalansuota mityba, pakankamas vaisių, daržovių, skaidulinių medžiagų kiekis maiste, fizinis aktyvumas, viršsvorio, nutukimo gydymas – tai pagrindiniai būdai, padedantys išvengti kepenų suriebėjimo.“

Mano draugei diagnozavo kepenų suriebėjimą, nors ji maitinasi labi pabrėžtinai sveikai, neturi jokio diabeto ir hipertenzijos. Deja, pilvas ryškiai padidėjęs, jei lyginsime pagal visą figūrą. Taip kad patarimus įsikiškite žinot kur. Tai, kad su amžiumi, ypač po menopauzės padidėja atsparumas insulinui, tai jokia paslaptis, iš čia moterų aptukimas, kurio jaunystėje nestebime. Tik kad niekas nežino, kaip to atsparumo išvengti.
Turiu antsvorį.O dabar sužinojau kad jį ir galima,ir reikia gydyti.Daktarai,net ir matydami tą tavo antsvorį gi nereaguoja niekaip,nepasiūlo jokio gydymo.Matyt Lietuvoj tai ne liga,arba jie nemokomi,nežino.Gyvenk sveiką gyv.būdą,sakys,neapsiryk ir mankštinkis.Nereaguoja daktaras ir pasiskundus nepraeinančiu raumenu skausmu,nei diagnozės,nei gydymo.padaro rentgeną_nieko čia jums nėra.O trys metai maudimas nepraeina.pati suradau diagnozę literatūroj_mialgija vadinasi.Nustatė ir kepenų steatozę.bet taip pat jokio dėmesio, jokių preparatų nei patarimų iš medikų...košmaras
Aš norėjau pasakyti ta pati,pas mane nėra nei diabeto,nei hipertenzijos o pilvas tikrai šiek tiek padidėjo nes dėl menopauzės sutrinka medžiagų apykaita ir ką čia rašo viską yra nesąmonė ir tikrai tegul sukisa sau į vieną vietą,Ir tikrai niekas nežino ,kaip to atsparumo išvengti, mano pilvas padidėjo prieš 2 metus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų