REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tyrimai rodo, kad nemažai lietuvių odontologo kabinetą vis dar sieja su skausmu, o ne su sveikais dantimis ir galimybe drąsiai šypsotis. Pavyzdžiui, pirmoji mintis, pagalvojus apie odontologo kabinetą, kylanti 41 proc. lietuvių, yra skausmas. Tai parodė neseniai tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta apklausa.

REKLAMA
REKLAMA

Kol vyresniųjų sąmonėje nedyla prisiminimai apie sovietinius „kankinimo aparatus“ primenančias kėdes ir grąžtus, specialistai pastebi vis dar nepakankamą lietuvių dėmesį dantims.

REKLAMA

Ne itin noriai kalbama ir apie dantų protezavimą, kurio prireikia ne tik vyresnio, bet ir visai jauno amžiaus žmonėms. Ši procedūra būtina netekus danties, tačiau ne visi jai iš karto ryžtasi, bijodami skausmo ar abejodami jos patikimumu.

Tarpelis tarp dantų – gražu, kai visi dantys vietoje

Žavimės plačiomis Vakarų pasaulio įžymybių ar Holivudo aktorių šypsenomis, tačiau retas kuris prisimena, jog jomis rūpinasi visa specialistų komanda ir toli gražu ne visada šios šypsenos – natūralios. Štai aktorių Beno Afflecko, George Clooney, Tomo Cruise ar dizainerės Victorios Beckham dantys koreguoti taikant implantavimo procedūras. Tačiau graži, sveika šypsena svarbi ne tik žmogaus išvaizdai ir psichologiniam komfortui – trūkstami dantys gali lemti ir sveikatos problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Vilniaus odontologijos klinikos „Denticija“ burnos chirurgo Andriaus Petrausko, dantų implantacija būtina tuomet, kai prarandamas dantis – dėl traumos, karieso, periodontito ar kt.: „Tuščias tarpelis burnoje nėra tik estetinis trūkumas: netekus net ir vieno danties pradeda keistis sąkandis, trūkstamo danties pusėje kiti dantys sukrypsta – taip organizmas bando kompensuoti tuščią vietą burnoje, žemėja sąkandis, o, pradėjus daugiau kramtyti viena puse, kita pusė ima greičiau dilti, padidėja karieso tikimybė“.

Šiandien protezavimo dantų implantais technologijos yra smarkiai ištobulintos. Gyd. A. Petrauskas teigia, kad Lietuva šiuo požiūriu neatsilieka nuo Vakarų pasaulio valstybių: „Šiuo metu beveik nebeliko skirtumo tarp Lietuvos ir bet kurios kitos Vakarų Europos valstybės ar JAV. Tiek vienur, tiek kitur egzistuoja visiškai tos pačios dantų gydymo metodikos, skiriasi tik gydymo greitis – JAV viskas daroma greičiau ir drąsiau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas sieja dantis ir „McDonald's“?

Norint turėti gerus ir patikimus implantus, visiškai nereikia keliauti iš Lietuvos ar skristi į JAV. „Protezavimo dantų implantais būdai visame pasaulyje yra vienodi, todėl tikrai nėra taip, kad lietuviai – labiau atsilikę ar labiau pažengę. Tačiau jei procedūra daroma tradiciniu būdu, visas gydymas užtrunka 4–5 mėnesius, bet šis būdas laikomas patikimesniu ir saugesniu. Greitasis, vadinamasis „Dantų per valandą“ (angl. „Teeth in an hour“) arba „McDonald‘s“ , implantavimo būdas, plačiai taikomas JAV, garantuoja dantis per valandą, tačiau rizika, kad implantas neprigis ir pan. – žymiai didesnė“, – perspėja gyd. A. Petrauskas.

REKLAMA

Lietuvoje, pasak burnos chirurgo, galima rinktis abu dantų implantavimo metodus, vis dėlto pastebima, kad lietuviai labiau linkę investuoti į savo šypseną rinkdamiesi ilgesnį, tačiau patikimesnį būdą.

„Panaši tendencija vyrauja ir visoje Europoje, ypač Vokietijoje ar Šveicarijoje, kur implantuojant dantis visuomet didesnis dėmesys būdavo skiriamas tinkamam sugijimui ir ilgalaikiškumo garantijai“, – sako A. Petrauskas.

Beje, nors greitasis dantų implantavimo metodas užima gerokai mažiau laiko, vis dėlto šio ir tradicinio implantavimo kainos smarkiai nesiskiria.

REKLAMA

Saugoti turimus dantis

Kažkada dantų implantų prigijimo žmogaus burnoje statistika tesiekė 60 proc., šiandien ji išaugo iki 99,8 proc. Šiuolaikinėje odontologijoje – protezuojant dantų implantais naudojamos ir žymiai geriau biologiškai su žmogaus organizmu derančios medžiagos, pavyzdžiui, cirkonis. Jos leidžia išvengti alerginių reakcijų, tokių kaip dantenų paburkimas, be to, natūralius dantis pakeičia ir estetiniu požiūriu – atrodo taip pat, kaip tikri dantys. Tad auksiniai ir sidabriniai dantys vis labiau grimzta į praeitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, pasak burnos chirurgo A. Petrausko, visų pirma reikėtų rūpintis turimais dantimis – naudoti ne tik dantų šepetėlį ir pastą, bet ir tarpdančių siūlą, reguliariai tikrintis pas odontologą ir atlikti profesionalią burnos higieną. Taip natūralius dantis išlaikyti pavyks žymiai ilgiau. Tačiau netekus danties nederėtų delsti. Beje, tinkamai prižiūrimi ir prigiję implantai gali tarnauti ir visą gyvenimą, tad gražia visų dantų šypsena netrukdo šypsotis net ir amžius.

Gydytojas prisimena pacientę, kuriai po ilgo laiko buvo implantuotas trūkstamas dantis – moteris prisipažino negalėjusi patikėti, kiek daug reikšmės patogumo pojūčiui turi net vienas dantis, ir stebėjosi, kaip galėjo be jo gyventi.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų