REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atšilus orams, atbunda gamta, o kartu su ja ir gamtos gyventojai. Kad ir kaip mylėtume gamtą, nė vienas namuose nenori susidurti su įvairiais atklydusiais gyviais. Nors kai kurie jų visai nekalti ir nepavojingi, kiti, pavyzdžiui, graužikai, gali būti ligų užkrato nešiotojai, kiti maitinasi žmogaus krauju ir sukelia nemalonius pojūčius.

Atšilus orams, atbunda gamta, o kartu su ja ir gamtos gyventojai. Kad ir kaip mylėtume gamtą, nė vienas namuose nenori susidurti su įvairiais atklydusiais gyviais. Nors kai kurie jų visai nekalti ir nepavojingi, kiti, pavyzdžiui, graužikai, gali būti ligų užkrato nešiotojai, kiti maitinasi žmogaus krauju ir sukelia nemalonius pojūčius.

REKLAMA

Kokie pirmieji kenkėjai atšilus orams pasirodo namuose bei kaip kovoti su tarakonais, graužikais, maistinėmis kandimis ir patalynės blakėmis, naujienų portalui tv3.lt pasakojo „Dezinfa“ kenkėjų kontrolės ekspertas, biologas Liutauras Grigaliūnas.

Pirmosios užpuola skruzdės

Atšilus orams ir vis dažiau šildant saulei, kone pirmosios pabunda juodosios skruzdėlės. Visą žiemos sezoną nebuvusios aktyvios, išlindę iš įvairiausių tarpelių jos ieško maisto. Lengvas taikinys – žmogaus namai, į kuriuos skruzdės geba patekti per menkiausius tarpelius.

„Kadangi dažnai jų kolonijos būna arti namų, po trinkelėmis, kartais ir po pamatais, žinoma, jos atsibudusius pirmu taikymu veržiasi pas žmogų ieškoti maisto“, – sako kenkėjų kontrolės ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

Apsisaugoti nuo skruzdėlių nelengvas darbas – teks ieškoti net mažiausių plyšelių, per kuriuos jos gali patekti, ir juos užsandarinti. Jei skruzdžių itin daug, greičiausiai, teks imtis cheminių priemonių ir naikinti visą koloniją.

REKLAMA

„Jeigu išėję iš namų matome jas vaikščiojančias ant trinkelių, sienų, einančias link lango ir lendančias į vidų, tuomet vienareikšmiškai reikia imtis cheminių priemonių, naikinti esamą koloniją, kuri gali būti įsikūrusi šalia išorinės sienos, po pamatais ar trinkelėmis“, – kada imtis cheminių priemonių pataria specialistas, tačiau pabrėžia, kad cheminių priemonių rerikia imtis tik tuomet, kai vabzdžiai jau veržiasi į namus.

Kai kurie nusprendžia išbandyti liaudiškas priemones, pavyzdžiui, druską ar sodą ir tai, pasak L. Grigaliūno, gali padėti atbaidyti skruzdėles, tačiau tokie būdai suveikia ne visiems. Kiti pasidaro tirpalą su pelenais ir jo papila ten, kur veda skruzdžių keliai – tai gali padėti sulaikyti jas nuo veržimosi į namus ir priversti ieškoti naujų kelių maisto paieškai.

REKLAMA
REKLAMA

Po žiemos, atšilus orams patalpose gali atsirasti ir įvairios musės bei auksaakės – greičiausiai, jei namuose matote būrius šių vabzdžių, jie žiemojo įvairiuose namų plyšeliuose, o pavasario saulei pakaitinus patalpas, šie vabzdžiai masiškai puola ant langų ir prašosi išleidžiami į lauką.

Nemaloniausias svečias – tarakonai

Vieni nemaloniausių kenkėjų, galinčių užsiveisti namuose – tarakonai. Dažniausiai šie vabzdžiai įsiveisia virtuvėje, tai yra, vietoje, kur didžiausia tikimybė rasti maisto. Tarakonai – patalpų gyventojai, tad dažniausiai į namus įlenda per nesandarias angas iš bendro naudojimo patalpų, kanalizacijos vamzdžių, komunikacijų. Bėda gali būti ir kaimynai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tarakonai vienareikšmiškai yra žmogaus patalpų gyventojai, jie iš lauko neateina. Faktas, tai daugiau yra daugiabučių problema, žmogus iš kažkur tarakonų užsineša arba jie komunikacijų, kanalizacijos vamzdynais ateina iš pagalbinių patalpų ir prasideda jų plitimas į kitas patalpas. Tarakonai veisiasi greitai ir jeigu jų nekontroliuoji, problema gali išplisti visame daugiabutyje“, – aiškina biologas.

Geriausias būdas saugotis nuo tarakonų yra prižiūrėti tvarką namuose, ypač virtuvėje – nuvalyti trupinius, juos sušluoti. Taip kenkėjams neliks maisto šaltinio ir jie neturės tikslo pas jus gyventi:

„Jeigu žmogus labai švariai po savęs išsišluoja, išsivalo, tarakonas nelįs į šaldytuvą ieškoti maisto – tokiu atveju tarakonai nelabai įsiveistų. Švaros palaikymas padeda, taip pat ir visų patekimų iš kitų patalpų – kaimynų, bendrų komunikacijų, vamzdynų, šildymo vamzdžių –sandarinimas, kad nebūtų jokių plyšių sienose.“

REKLAMA

Pavienius tarakonus galima sutraiškyti arba išnaikinti su cheminėmis priemonėmis, tačiau jei problema yra kaimynas, pas kurį užsiveisė tarakonai ir dėl to nieko nedaroma, yra didelė tikimybė, kad kenkėjai sugrįš.

„Jeigu kažkur už sienos egzistuoja įsisenėjęs židinys ir ten gyvena žmogus, kuriam nelabai rūpi tarakonai, užkrėtimas pastoviai atsinaujins. Jeigu kaimynas irgi imasi priemonių, išnaikina, tada, greičiausiai, bus ramu“, – sako J. Grigaliūnas.

Maistinių kandžių naikinimas

Virtuvėje gali užsiveisti ir maistinės kandys – dažniausiai jos į mūsų namus patenka su užterštais produktais iš prekybos vietų:

„Dažniausiai žmogus nusiperka užterštą produkciją – ar tai būtų kruopos, ar saldainių dėžutė, džiovinti vaisiai, riešutai, netgi arbatos pakeliai gali būti užteršti.

REKLAMA

Vasaros metu, kai ypatingai šilti orai, kandžių gali įskristi iš lauko per atdarus langus, jeigu jaučia, kad yra produktų, kur gali sudėti kiaušinėlius.“

Kandžių išvengti gali nepavykti, tačiau jas išnaikinti nėra sunku ir tai galite padaryti savo jėgomis be specialistų pagalbos. Pirma, peržvelkite visus produktus, tokius kaip kruopos, miltai, riešutai, džiovinti vaisiai ar šokoladas – čia kandims palankiausia vieta veistis. 

„Suaugusioms kandims kotroliuoti pardavime būna nemažai visokiausių gaudyklių, kurias žmogus gali pasikabinti ar pakabinti virtuvėje ir  sėkmingai sugauti kandis“, – pataria biologas ir priduria, kad geriausia iš parduotuves parsineštus produktus išimti iš kartoninių pakuočių ir laikyti sandariuose stikliniuose induose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Peržiūrėję turimus produktus ir išmetę tuos, kurie gali būti užkrato šaltiniu, išvalykite stalčius ir spinteles – tam pakaks šilto vandens. Taip pat galite valyti su acto tirpalu, jei kyla abejonių, ar neliko kandžių kiaušinėlių.

Pasakė, ar žiurkių nuodai veiksmingi

Į namus gali užklysti ir graužikai – žiurkės ar pelės. Dažniausiai, kaip pastebi L. Grigaliūnas, tai yra iš išorės atsirandanti problema, nes graužikai itin retais atvejais pastoviai gyvena žmogaus namuose:

„Jeigu tai yra daugiabutis, graužikas pas žmogų namuose negyvens, bet jis po grindimis esančiomis ertmėmis, komunikacijos kanalų nesandariomis vietomis gali atkeliauti iš bendro naudojimo patalpų, kaip rūsys, ieškodami maisto, bet pati jų buveinė greičiausiai bus ne žmogaus gyvenamose, o pagalbinėse, ūkinėse patalpose.“

REKLAMA

Yra daugybė graužikų naikinimui skirtų priemonių. Jeigu namuose apsigyveno viena pelytė, specialistas siūlo padėti spąstelius ir humaniškiau sugauti nekviestą svečią. Jei problema didesnė, naudokite graužikų nuodus. Itin svarbu nepalikti plyšių, per kuriuos graužikai galėtų patekti į namus.

Prekybos centruose parduodami žiurkių nuodai veiksmingi, patikina L. Grigaliūnas, tačiau jų veikimas yra ilgesnis, todėl nesitikėkite greito rezultato. Be to, itin svarbu tokias priemones naudoti atsakingai, atsargiai, tiksliai vadovaujantis etiketės nurodymais,, padėti vaikams ir naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.

Gyvenantiems individualiuose namuose, o ne daugiabutyje, specialistas turi dar vieną patarimą, kaip išvengti į namus užsukančių graužikų: 

REKLAMA

„Yra specialios dėžutės su paruoštu jauku, kuriomis žmogus gali apsidėlioti savo teritoriją palei tvorą iš vidaus arba palei pastatą, kad graužikas, atėjęs į žmogaus teritoriją, toje dėžutėje pasimaitintų ir jam nebūtų didelio noro ieškoti patekimo į patalpų vidų.“

Patalynės blakės slepiasi po lova

Kenkėjai užklumpa ne tik virtuves – jų pasitaiko ir miegamajame. Vienas jų yra patalynės blakės, kurias dažniausiai žmonės parsiveža keliaudami įvairiose šalyse ir apsilankę užkrėstose vietose.

Pavienes patalynės blakes galite išnaikinti patys. Jos dažniausiai mėgsta slėptis po lova, tad, užtikę jas, galite sutraiškyti mechaniškai. Jei problema išplitusi ir blakių užsiveisę daug, kvieskite specialistus – jie žino, kur šie kraujasiurbiai mėgsta slėptis ir randa geriausią būdą jų atsikratyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmogus gali siurbtis, tvarkytis, prižiūrėti savo namus, bet jeigu jų atsiveža, tada reikia valyti artimą lovos aplinką. Dažniausiai pirmosios blakės apsigyvena lovos apatinėje dalyje, kilimai, grindys gali būti išvalytos, bet blakė, gyvenanti lovos konstrukcijoje, naktį sėkmingai kanda žmogų“, – sako L. Grigaliūnas.

Jei nenorite miegamajame naudoti chemijos, galite bandyti apeiti visus lovos, čiužinio kampelius su karštų garų prietaisu – tai turėtų nužudyti blakes. Vis dėlto, jei problema itin išplitusi, šis būdas gali būti ne 100 proc. veiksmingas, tačiau pabandyti juk niekas nedraudžia. 

Niekinis straipsnis buvom parsitempe kandziu is parduotuves ir metus laiko naikinom niekaip isnaikint nejo nepadejo nei priduktu metimas lauk nei valymas nei acto naudojimas nei uzdari stikliniai indai dauginosi visur vienoi vietoi sutvarkai atsiranda kitoi taip kad galit rasyt nerase savo pievas cia tas pats kas ziurkes naikint jas seriant duona.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų