REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Egiptas ir Jordanija Kaire šeštadienį surengtame aukščiausiojo lygio susitikime griežtai sukritikavo Izraelį dėl jo veiksmų Gazos Ruože, o tai yra ženklas, kad dvi Vakarų sąjungininkės, prieš kelis dešimtmečius sudariusios taiką su Izraeliu, praranda kantrybę dėl jau dvi savaites vykstančio karo prieš „Hamas“.

Egiptas ir Jordanija Kaire šeštadienį surengtame aukščiausiojo lygio susitikime griežtai sukritikavo Izraelį dėl jo veiksmų Gazos Ruože, o tai yra ženklas, kad dvi Vakarų sąjungininkės, prieš kelis dešimtmečius sudariusios taiką su Izraeliu, praranda kantrybę dėl jau dvi savaites vykstančio karo prieš „Hamas“.

REKLAMA

Susitikimo šeimininkas Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi dar kartą atmetė bet kokias kalbas apie Gazos Ruože gyvenančių 2,3 mln. palestiniečių iškėlimą į Sinajaus pusiasalį ir perspėjo dėl „palestiniečių problemos likvidavimo“. 

O Jordanijos karalius Abdullah II Izraelio vykdomą Gazos Ruožo apgultį ir bombardavimą pavadino karo nusikaltimu.

Šie pareiškimai atspindėjo vis didėjantį pyktį regione, net tarp artimus ryšius su Izraeliu palaikančių ir dažnai tarpininkaujančių asmenų, nes karas, kurį sukėlė masinis „Hamas“ išpuolis, tęsiasi jau trečią savaitę, aukų daugėja, o pabaigos nematyti.

REKLAMA
REKLAMA

Egiptas yra ypač susirūpinęs dėl masinio palestiniečių antplūdžio į jo teritoriją ir šalis baiminasi, kad tai, be kita ko, labai pakenktų viltims sukurti Palestinos valstybę. 

REKLAMA

Kai kurių Izraelio politikų ir karinių pareigūnų neaiškios pastabos, kuriose žmonėms siūloma palikti Gazos Ruožą, sukėlė nerimą Izraelio kaimynams, kaip ir Izraelio įsakymai palestiniečių civiliams evakuotis į pietus, Egipto link.

Savo įžanginėje kalboje A. F. al Sisi sakė, kad Egiptas griežtai atmeta „priverstinį palestiniečių iškeldinimą ir jų perkėlimą į Egipto žemes Sinajaus pusiasalyje“.

„Noriu aiškiai ir nedviprasmiškai pareikšti pasauliui, kad palestiniečių problemos likvidavimas be teisingo sprendimo yra neįmanomas ir bet kuriuo atveju tai niekada neįvyks Egipto sąskaita, tikrai ne“, – pareiškė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Jordanijos karalius išreiškė tokią pat mintį, pareiškęs, kad nedviprasmiškai atmeta bet kokį palestiniečių perkėlimą. 

„Pagal tarptautinę teisę tai yra karo nusikaltimas ir raudona linija mums visiems“, – pažymėjo jis aukščiausiojo lygio susitikime.

Abdullah, kuris yra vienas artimiausių Vakarų sąjungininkų regione, apkaltino Izraelį vykdant „kolektyvinę bausmę apsuptai ir bejėgei tautai“. 

„Tai šiurkštus tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimas. Tai karo nusikaltimas“, – sakė jis.

Jis taip pat apkaltino tarptautinę bendruomenę ignoruojant palestiniečių kančias ir sakė, kad ji arabų pasauliui pasiuntė „garsų ir aiškų ženklą“, jog „palestiniečių gyvybės yra mažiau svarbios nei izraeliečių“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas, kuris vadovauja Palestinos savivaldai – vyriausybei, pusiau autonomiškai kontroliuojančiai okupuotą Vakarų Krantą, paragino Izraelį nutraukti agresiją Gazos Ruože, kurią jis pavadino barbariška.

Jis taip pat perspėjo dėl bandymų išstumti palestiniečius iš pakrantės teritorijos.

„Mes neišvyksime, mes neišvyksime, mes neišvyksime ir liksime savo žemėje“, – pareiškė jis aukščiausiojo lygio susitikime.

Spalio 7-ąją islamistų grupuotė „Hamas“ įsiveržė į Izraelį iš Gazos Ruožo, paėmė daugiau kaip 200 įkaitų ir nužudė mažiausiai 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Nuo to laiko Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir teigia, kad per susirėmimus žuvo apie 1,5 tūkst. šios grupuotės kovotojų, kol jo kariuomenė atgavo užpultos teritorijos kontrolę.

REKLAMA

Atsakydama į tai, žydų valstybė pradėjo bombardavimo kampaniją Gazos Ruože, kur su žeme buvo sulyginti ištisi miestų kvartalai ir iki šiol žuvo 4 137 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai, skelbia „Hamas“ kontroliuojama Sveikatos apsaugos ministerija.

„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.

„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų