REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskelbus karo ar ekstremalios situacijos padėtį, svarbiausias patarimas gyventojams - išlikti ramiems ir vadovautis specialistų nurodymais, sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai ministras sakė pristatydamas visuomenei skirtą leidinį „Ką turime žinoti apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir karo metui“. Jį ministerija parengė kartu su kariuomene bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu.

REKLAMA

„Rusijai pakartojus agresiją prieš kaimynus, šį kartą - Ukrainoje, atsirado poreikis žinoti, kaip elgtis ne tik organizuojant pilietinį pasipriešinimą, bet ir kaip elgtis karo lauko sąlygomis“, - žurnalistams sakė ministras.

Pasak jo, informacija yra svarbi matant hibridinio karo atvejus, kada „yra daug elementų, kurie gali būti labai įvairūs, primenantys ir civilinio gyvenimo situacijas“.

Leidinyje informuojama apie tai, kokie pasikeitimai lauktų valstybėje paskelbus mobilizaciją, pateikiami praktiniai patarimai gyventojams, ką daryti įvairių nelaimių metu, pastebėjus karius, ką daryti nespėjus evakuotis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministro, jei įvyktų tiesioginė priešiškos valstybės kariuomenės intervencija ar būtų pastebėtos vadinamojo hibridinio karo apraiškos, „visada reikia elgtis šaltu protu“ - gyventojai apie tai nedelsiant būtų informuojami, o savivaldybės yra parengusios gyventojų evakuacijos planus, kuriose iki smulkmenų suplanuota, kur ir kaip būtų evakuojami gyventojai.

„Jei kas nors imtų veikti prieš mus vienokia ar kitokia forma, tai, be abejo, kad tai gali įvykti bet kokiu metu, nebūtinai per pietus. Paprastai tai atsitinka netikėtu metu - ar švenčių metu, ar paryčiais, kada žmonės yra labiausiai sumigę, yra mažiausia parengtis. Nesvarbu, kokiu metu tai atsitiktų, sistema yra tokia, kad žmonės būtų vienokiu ar kitokiu būdu perspėti“, - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J.Olekas priminė, kad paskelbus karo ar ekstremalią padėtį, gyventojai apie tai pirmiausia būtų informuojami garsiniais signalais bei žinutėmis į mobiliuosisu telefonus, tačiau kiekvienas pirmiausia turi pasirūpinti reikiamos programinės įrangos įdiegimu, kad šiuos perspėjimus gautų. Apie situaciją būtų informuojamos visos masinio informavimo priemonės, jose per 3-6 minutes turėtų pasirodyti oficiali KAM informacija.

Ministras pabrėžė, kad gyventojai apie bet kokius įtartinus veiksmus ar asmenis pirmiausia turėtų pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

REKLAMA

„Jei pamatai, kad tavo kieme netikėtai susibūrė keliasdešimt, ar iš kažkur atsirado keli šimtai ginkluotų uniformuotų ar neuniformuotų vyrų, apie tai reikia kuo greičiau pranešti. Mes siūlome pranešti 112 bendruoju pagalbos telefonu“, - sakė jis.

J.Olekas pripažino, kad gyventojų evakuacijos pasirengimui, taip pat galimoms slėptuvėms iki šiol „skirta per mažai dėmesio“.

„Mes šiai sričiai dėmesio neskyrėme. Yra daug tokių vietų, kurios buvo - jos užimtos kažkuo kitu, kurios galėtų būti pritaikytos (slėptuvėms), žmonės nelabai kreipia dėmesį, koks turi būti rūsys name. Visa tai sudėliota, pasakyta knygelėje“, - tvirtino ministras.

REKLAMA

Beveik 100 puslapių leidinys, gavus specialistų pastabas bei pataisymus, bus platinamas mokykloms, bibliotekoms, per nevyriausybines organizacijas. Pirmadienį ministerijos tinklalapyje turėtų pasirodyti ir šio leidinio elektroninis variantas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų