REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas „žinojo, kad Gvantaname kalinami nekalti žmonės“

George'as W. Bushas, Dickas Cheney ir Donaldas Rumsfeldas nuo visuomenės slėpė, kad Gvantanamo įlankos kalėjime yra kalinami šimtai nekaltų žmonių. Kaip rodo „The Times“ gautas oficialus liudijimas, tuometinis prezidentas ir jo komanda baiminosi, kad šių naujienų paviešinimas sužlugdys siekį pradėti invaziją į Iraką ir išplėsti karą su terorizmu.

REKLAMA
REKLAMA

Tokius kaltinimus G. W. Bushui raštiškame liudijime išdėstė Lawrence'as Wilkersonas, kuris anksčiau buvo pagrindinis valstybės sekretoriaus Colino Powello padėjėjas. Šiuo dokumentu L. Wilkersonas siekia paremti vieno iš buvusių Gvantanamo kalinių teisinį ieškinį.

REKLAMA

Pulkininkas L. Wilkersonas, kuris buvo C. Powello administracijos viršininkas šiam vadovaujant valstybės departamentui, itin kritiškai žvelgė į tuometinio viceprezidento Dicko Cheney ir gynybos sekretoriaus D. Rumsfeldo veiklą. L. Wilkersonas teigia, kad abu šie politikai žinojo, kad didžioji dalis iš 742 sulaikytųjų, 2002 metais pasiųstų į Gvantanamą, buvo nekalti. Tačiau tiek D. Cheney, tiek D. Rumsfeldas esą manė, kad šiuos kalinius paleisti yra „politiškai neįmanoma“.

REKLAMA
REKLAMA

Generolas C. Powellas, kuris G. W. Busho komandą paliko 2005 metais pasipiktinęs vykdoma politika, kaip teigiama, parėmė tokius L. Wilkersono liudijimus.

L. Wilkersonas teigia, kad Gvantaname buvo kalinami ir vos 12 metų vaikai, ir 93 metų senoliai, kurie iki savo sulaikymo net akyse nebuvo regėję nė vieno JAV kario. Jis teigia, kad nemažą dalį kalinių JAV kariams už pinigus (už sulaikytąjį buvo mokama iki 5 tūkst. dolerių) įdavė afganai ar pakistaniečiai. JAV kariams esą net nerūpėjo, ar tie žmonės buvo kalti, ar ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie D. Cheney, pulkininkas L. Wilkersonas, kuris 31 metus tarnavo JAV kariuomenėje, teigė, kad tuometinis viceprezidentas visiškai nesirūpino tuo, kad didžioji dalis Gvantanamo kalinių yra nekalti žmonės. Juos jis buvo pasiryžęs aukoti vardan siekio sugauti kelis įtakingus teroristų vadeivas.

Apie nekaltų žmonių kalinimą esą žinojo tiek G. W. Bushas, tiek D. Cheney, tiek D. Rumsfeldas. Visą tai jie teisino tuo, kad karas prieš terorizmą turi būti platus vardan to, kad būtų sugauti keli rugsėjo 11 dienos išpuolius organizavę teroristai. Nekaltų žmonių kalinimas buvo ir teisinamas siekiu išplėsti kovą su terorizmu.

REKLAMA

Be to, kaip teigia L. Wilkersonas, tuometinė prezidento administracija desperatiškai ieškojo bet kokių būdų susieti Irako diktatorių Saddamą Husseiną su rugsėjo 11 dienos išpuoliais ir taip sukurpti pretekstą invazijai į šią šalį.

L. Wilkersonas pasirašė deklaraciją, remiančią sudanietį Adelį Hassaną Hamadą, kuris Gvantanamo kalėjime buvo kalinamas nuo 2003 metų kovo iki 2007 metų gruodžio. A. H. Hamadas teigia, kad kalėjime jis buvo kankinamas ir dabar reikalauja žalos atlyginimo.

G. W. Busho politiką teisinantys pareigūnai savo ruožtu teigia, kad kaliniai iš Gvanatanamo kalėjimo buvo pradėti paleidinėti dar 2002 metų rugsėjį, t.y. prabėgus vos 9 mėnesiams nuo to laiko, kai į Gvantanamą buvo atgabenti pirmieji kaliniai. Iki to laiko, kai G. W. Bushas paliko prezidento postą, buvo išlaisvinti 530 Gvanatanamo kalinių.

REKLAMA

G. W. Busho atstovas teigia, kad buvęs prezidentas nesirengia komentuoti L. Wilkersono mestų kaltinimų. Buvęs D. Rumsfeldo kolega teigia, kad visi L. Wilkersono teiginiai yra netiesa. Jis teigė, kad D. Rumsfeldas darė viską, kad nekalti žmonės būtų kuo greičiau paleidžiami ir Gvanatanamo kalinių skaičius būtų kuo mažesnis. D. Cheney atstovai kaltinimų taip pat nekomentuoja.

Šiuo metu Gvantaname vis dar kali apie 180 kalinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų