REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbo grupę subūrusi opozicija suformavo rezoliuciją ir surašė reikalavimus valdantiesiems, tarp kurių yra raginimas spręsti dėl žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo, o Seimo pirmininkei – siūlymas pasitikrinti parlamentarų pasitikėjimą.

Darbo grupę subūrusi opozicija suformavo rezoliuciją ir surašė reikalavimus valdantiesiems, tarp kurių yra raginimas spręsti dėl žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo, o Seimo pirmininkei – siūlymas pasitikrinti parlamentarų pasitikėjimą.

REKLAMA

Lietuvos Respublikos Seimo opozicija išdėstė reikalavimus:

pabrėždama, kad tiek Lietuvos gyventojai, tiek ir visa Lietuvos valstybė susiduria su milžiniškais ekonominiais ir socialiniais iššūkiais, kuriuos, be kita ko, sąlygoja didžiausia Europos Sąjungoje infliacija, o ypač augančios maisto, kuro bei kitų energetikos resursų kainos;

pažymėdama, kad Lietuvos Respublikos Seimo dauguma ignoruoja esminių ekonominių bei socialinių problemų sprendimą, o Vyriausybės pastangos amortizuoti infliacijos pasekmes gyventojams, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, reikšmingai vėluoja arba neatliepia realios ekonominės situacijos;

REKLAMA
REKLAMA

pripažindama, kad dėl žemės ūkio ministro neveiklumo ir negebėjimo įvertinti žemės ūkio sektoriaus poreikių, žemės ūkyje susiklostė ypatinga situacija, ilgiems dešimtmečiams destabilizuosianti šį Lietuvos ekonomikai reikšmingą sektorių, o ministro atstatydinimo klausimas tapo politiškai valstybę skaldančia problema;

REKLAMA

konstatuodama, kad darnus ir visapuse pagarba grįstas Lietuvos Respublikos Seimo darbas toliau darosi neįmanomu, nes Seime susiklostė precedento neturinti situacija, kuomet Seimo dauguma, manipuliuodama Seimo Statute įtvirtintomis procedūromis, izoliuoja Lietuvos Respublikos piliečių demokratiniu būdu išrinktus opozicijai priklausančius Seimo narius ir siekia paralyžiuoti Seimo opozicijos darbą, kas yra nesuderinama su konstituciniais demokratijos ir atsakingo valdymo principais bei kenkia valstybei;

reikalauja Seimą besibaigiančioje pavasario sesijoje visą dėmesį skirti tik būtiniausių ir neatidėliotinų socialinių ir ekonominių klausimų sprendimui: mažinti PVM maistui, akcizus kurui, didinti vaiko pinigus, sulyginti NPD ir MMA, didinti viešajam sektoriui taikomą bazinį dydį, priimti spendimą nepasiturintiems Lietuvos gyventojams skirti vienkartines 100 eurų išmokas, priimti Lietuvos Respublikos Prezidento pateiktus teisės aktus, įgalinančius palankesnį vietos savivaldos finansavimą;

REKLAMA
REKLAMA

kreipiasi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, kviesdama įvertinti pasitikėjimo žemės ūkio ministru K. Navicku klausimą ir ragina valdančiuosius spręsti dėl jo atstatydinimo;

ragina Seimo Pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen artimiausiame eiliniame Seimo posėdyje pasitikrinti, ar ji yra išlaikiusi jai 2020 metų pabaigoje suteiktą didelį Seimo narių pasitikėjimo kreditą, ir kviečia ją inicijuoti atitinkamą balsavimą Seime;

kviečia Seimo daugumą gerbti demokratijos bei atsakingo valdymo principus ir užtikrinti Seimo opozicijos teises;

kviečia atviram dialogui dėl tolesnio Seimo darbo, kviesdama nedelsiant sutarti dėl naujos politinės kultūros ir sudaryti pozicijos bei opozicijos dialogo darbo grupę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Čmilytė-Nielsen atsakė S. Skverneliui: Seimo pirmininkas nėra darželio auklėtojas

Gavusi opozicijos reikalavimus, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, dėkojo, kvietė opoziciją grįžti į posėdžius bei ragino „neišpūsti“ nepavykusios interpeliacijos klausimo.

„Ačiū už įteiktą raštą, pareiškimą. Su juo supažindinsiu kolegas, kurie posėdžiauja mums labiau įprastoje salėje, o jus galiu tik pakviesti grįžti į ją. Manau, kad nereikėtų nepavykusios interpeliacijos ministrui išpūsti iki sudėtingesnių problemų, kai tikrai mūsų valstybėje turime jų pakankamai“, – sakė Seimo pirmininkė.

Seimo narys, buvęs premjeras Saulius Skvernelis kreipėsi į Seimo pirmininkę ir klausė, ar ši supranta situacijos rimtumą. Jo teigimu, jei valdantieji nevykdys reikalavimų, opozicija gali į Seimą negrįžti dar ilgai.

REKLAMA

„Kalbėjimai apie tai, kad čia kažkoks mistinis viršininkas valdo visą opoziciją, kad opozicija ilgai netrauks ir čia pasispyrojusi greitai parbėgs. Ar jūs suprantate šios situacijos rimtumą? Tai nėra Navicko klausimas, tai yra parlamentinės demokratijos, tradicijų ir procedūrų laikymasis. Opozicija tikrai pasiryžusi negrįžti iki rugsėjo 10 dienos, jeigu nebus daromi realūs žingsniai“, – kalbėjo jis.

V. Čmilytė-Nielsen atsakė Seimo nariui: „Gerbiamas Sauliau, ar jūs suprantate, kad Seimo pirmininkas nėra darželio auklėtojas ir neatsako už kiekvieno Seimo nario, ar jis būtų pozicijos, ar opozicijos, pasisakymą. Jūs tą puikiai žinote. <...> Stengiuosi visą laiką tiek pozicijos, tiek opozicijos nariams būti vienodai teisinga. Kviečiu dar kartą ministro interpeliacijos nepavykusios klausimo nepadaryti įkaitu viso Seimo darbo.“

REKLAMA

Kitas Demokratų frakcijos narys Kęstutis Mažeika taip pat kreipėsi į V. Čmilytę-Nielsen ir teigė neva valdančioji dauguma pasidavė „žaidimui“.

„Žaisti šachmatais jūs tikrai mokate ir mes tai vertiname, bet tai nėra žaidimas, tai procedūros, kurios lemia <...> dešimtmečių pasekmes žemės ūkiui. Vienašališkai pasidavėte žaidimui tokioje rimtoje situacijoje“, – kalbėjo jis.

Į K. Mažeikos žodžius Seimo pirmininkė atsakė, kad būtent jis pats paprašė pertraukos antradienio Seimo posėdyje.

„Gerbiamas Kęstuti, aš suprantu, kas jūs labai save keikiate, nes būtent jūs antradienį paprašėte pertraukos iki kito posėdžio. Ir aš apgailestauju, kad jūs nelabai gerai skaičiuojate. Jei mes būtume viską darę pagal darbotvarkę, jau antradienį būtų buvę priimti sprendimai dėl ministro“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į tokį Seimo pirmininkės pasisakymą sureagavo parlamentaras Remigijus Žemaitaitis.

„Jūs tikrai atsakėte kaip vaikų darželio auklėtoja, nes jeigu žinote Seimo statuto 221 straipsnį, ten buvo parašyta aiškiai, kad nutarimo projektas nagrinėjamas per kitą Seimo plenarinį posėdį. Bent jau būtų gerai, kad statutą mokėtumėte“, – kalbėjo Seimo narys.

Pasakė, kada sugrįžtų į Seimo salę

Opozicijos nariai tvirtino, kad į Seimo posėdžių salę grįžtų tik tuo atveju, jeigu jų išdėstyti reikalavimai būtų atliepti ir grąžinti į politinę darbotvarkę.

Tuo tarpu socialdemokratas Gintautas Paluckas sakė turintis dar vieną norą – išgirsti Seimo pirmininkės atsiprašymą.

REKLAMA

„Mes norime, kad Seimo pirmininkė galų gale labai tvarkingai, vykdydama savo funkcijas, atsiprašytų opozicijos. Nesvarbu, kad ne ji tai sakė ar nesakė. Esmė, kad ji turi atlikti funkcijas ne tik daugumai, tačiau visam Seimui. Ta liga, tokia keista, labai greitai Seimo pirmininkus apima. Iš pradžių lyg ir visų, gauna pasitikėjimo kreditą, paskui jau daugumos tik“, – žurnalistams sakė G. Paluckas.

Seimo opozicijos narys, Demokratų frakcijos atstovas Linas Kukuraitis pažymėjo, kad nepavykusi ministro interpeliacija tampa grėsme politinei situacijai. Jo teigimu, opozicija nusiteikusi ryžtingai – nenusileis, kol nebus įsiklausyta į jų nuomonę.

„Žaidimas su ministru ir bandymas ištraukti, išgelbėti eilinį ministrą šitoje krūvoje stato visą mūsų politinę situaciją į didžiulę riziką. Ir kitas dalykas – maksimaliai ignoruojame opozicijos nuomonę. <...> Kol tai nesispręs, mes niekur nesitrauksime. Jeigu mes toliau išlaikome tokią [pozicijos] aroganciją, tokią kultūrą, birželį jokių sprendimų nebus priimta“, – teigė jis.

REKLAMA

Lietuvos regionų frakcijos seniūnas Jonas Pinskus sakė, kad jį nustebino Seimo pirmininkės elgesys, kai ji, neišklausiusi visų opozicijos klausimų, pasiėmė įteiktą raštą ir paliko salę.

„Interpeliacijos aktas žemės ūkio ministrui buvo paskutinis lašas, kuris turbūt jau perpildė mūsų taurę. <...> Kas mane nustebino, tai Seimo pirmininkė, kuri atėjo pas mus, išklausė pareiškimą, bet nepasiūlė problemos sprendimo būdų. <...> Arogantiškai, įsižeidusiai, pasipūtusiai išėjo iš salės. Mes likome nesuprasti, kaip sprendžiame problemą. Mes rasime būdų, kaip susitarti, kaip atkreipti dėmesį į save ir dirbti Lietuvos labui“, – kalbėjo Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų