Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
ko nežinojome. Daug ko galėtume ir turėtume pasimokyti iš savo valstybės praeities. Buvo daug gerų dalykų, ypač savivaldybių lygmenyse.
Ohoho, Lietuvos profesorius pripažįsta, kad 1905-1915 "audringai" plėtojosi "pilietinių organizacijų tinklas". Lietuvos istorikai leidžia sau tik kartoti buvus tik priespaudą... Carinėje Rusijoje veikė daug labdaringų ir švietėjiškų iniciatyvų, o tautinykų politika Lietuvoje iš esmės sekė bolševikais ir nacional-socialistais ir savo piliečių laisves ribojo. Na koks ten Lietuvos Respublikos Seimas, parodija kažkokia; kas darė teismus, ar ne administracija? ir t.t. Organizacijos buvo kuriamos, bet kaip nacių Vokietijoje ar bolševikų Rusijoje: valdžios užsakymu, finansuojamos propagandai varyti, daryti paradus ir pan. Pilietiškumo požiūriu tai buvo nuosmukis. Veikė tik žydų savitvarka ir savistaba. Dievo bijodami sumokėdavo visus mokesčius valstybei ir be jokios valstybės paramos išlaikė bibliotekas ir savišalpos įstaigas. Jie mat tiki, kad yra geriausi žmonė sir turi būti pavyzdys pasauliui. Tautinykų propaganda "įkrauti" banditai apsibaltaraiščiavo ir iš pykčio išžudė geriausius savo šalies Lietuvos piliečius. Tai ką dabar turim, tai akurat Petro Cvirkos "Frank Kruk" modelis - mokam apie "pilietiškumą" "filantropiją" "socialiai atsakingą verslą" daug ir įmantriai pašnekėti, žinoma, kai tam kažkas moka pinigus, pvz., ponas G.Sorošas, bet patys nei kitiems leidžiam, nei norim patys ką nors daryti.
Be abejo, Profesoriau, Jūsų nuostata yra svarbi ne vien VDU. Sekdamas prof. Donskio požiūriu, Jūs trupinate sovietmečio įkaltą Gruodžio perversmo neigiamą lemtį. Niekas tada nežiūrėjo, kokią reikšmę tai turėjo lietuvių tautai, išbuvusiai pusantro šimto metų, kaip Jūs rašote, carų valdžioje. Prof. Donskis pirmasis viešai prabilo, kad A.Smetonos tautinė valstybė išugdė tautą, kuri narsiai ir drąsiai priešinosi gigantiškai sov. imperijai. Man patiko Jūsų objektyvus vertinimas laisvos patriotinės raiškos masinėse organizacijose ir savivaldybėse...Po truputį išsivaduosim iš komunistų primesto Nepriklausomos Lietuvos vertinimo ir reikšmės.
“Visuomenės laisvė ir institucinės demokratijos kokybė labai smarkiai nukentėjo dėl tautininkų ir krikščionių demokratų įvykdyto 1926 m. gruodžio 17 d. perversmo, tačiau net autoritarizmo sąlygomis nebuvo galima įžvelgti taip dažno didžiojo kapitalo oligarchinio baubo, o žemiausiose savivaldos pakopose piliečių galimybės dalyvauti savo reikalų tvarkyme nebuvo itin suvaržytos.” Straipsnio autoriaus paviršutiniškas to laikmečio vertinimas. Man teko garbė kalbėtis su tų įvykių dalyviu. Tuometinis Lietuvos prezidentas Kazys Grinius buvo labai silpnas prezidentas. Tuo metu Rusijos gausybė agentų Lietuvoje veikė niekieno nevaržomi, iškilusi buvo reali grėsmė 1926 metais Lietuvai tapti sovietine respublika. Turime būti dėkingi Antanui Smetonai, kad jo pastangų dėka taip neatsitiko. Taip vadinamo perversmo metu nebuvo iššautas nei vienas šovinys. Prezidentas A.Smetona buvo švelnus autokratas.
Būtų įdomu jeigu gerb. straipsnio autorius Egidijus Aleksandravičius būtų paminėjęs kuriose Lietuvai kaimyninėse valstybėse 1926 metais klestėjo demokratija.
Siekas po UTENI@
2008-02-17 21:50:10
Vasario 16 ir kovo 11//deja nepalyginami dalykai>>>Vienos niekam nežinomos tauteles..Nu bent jau... Mažai.žinomos.Vardu paskelbimas apie Valstibingumo atkurima//.Neprikalusomibes paskialbimas?
...Ir pasulinės ...Branduoliniu ginklu...Ginkluotos Imperijos.Grasinusios po savo griuvesiais palaidoti,Visa pasaulį.
...Kaip tik Kosovas.Kaip bus?..O kaip buvia?Kai Jugaslavija biirėjus?...

Kaip patvirtinma... Po to prisiminiau Perlojos Respublika...
Aukšiausia savivaldos forma..Galima laikit...M.f.Galejas but Ale-Kaip laukinius vakaruos...Kas tai pan į Techasa.Nuo Meksikos atsiskires buvo...
Sveikinu prof. Aleksandraviciu uz sazininga prieskarines ir dabartines Lietuvos demokratiniu sistemu palyginima. Dabartine demokratija tik fasadas, o prieskarineje Lietuvoje po tautininku, remiant krikscionims demokratams, perversmo realios zmogaus teises isliko, nors kiek ir apkarpytos. Bet tokia tendencija tada buvo beveik visoje Europoje.
Anuprai, užknisai su savo socialdemokratais ir su savo nuorodomis.
Bet kodėl visi protingi po laiko? Skaitykite lsds.lt svetainę savivaldos probleminiais klausimais. Nusišperinta.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų