REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kontracepcija – jau ilgai pasaulyje žinomas apsaugos metodas, o vis labiau populiarėja sudėtinės kontraceptinės tabletės. Moterys vis daugiau domisi galimais apsaugos būdais, skaito ir renka informaciją. Plačiau apie kontraceptines tabletes portalui tv3.lt papasakojo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė.

Kontracepcija – jau ilgai pasaulyje žinomas apsaugos metodas, o vis labiau populiarėja sudėtinės kontraceptinės tabletės. Moterys vis daugiau domisi galimais apsaugos būdais, skaito ir renka informaciją. Plačiau apie kontraceptines tabletes portalui tv3.lt papasakojo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė.

REKLAMA

Yra nemažai kontracepcijos būdų, tačiau dažniausiai pasirenkama vartoti kontraceptines tabletes, kurios yra sudėtinės.

„Visos šiuolaikinės kontraceptinės tabletės turi estrogeninę ir progesteroninę dalį, kurios yra skirtingos. Kai buvo sukurtos sudėtinės kontraceptinės tabletės, estrogeninė dalis sudarė 150 mikrogramų, dabar nuo 20 iki 35 mikrogramų, todėl reikšmingai pasikeitė pašalinių reiškinių dažnis ir jų rizika“, – aiškino profesorė.

Kalbėkitės su specialistais

Parenkant tinkamas kontraceptines tabletes, atsižvelgiama į daugelį aspektų – turimas ligas, gyvenimo būdą, taip pat svarbu suprasti kontracepcijos poreikį, kuris įvairių amžiaus grupių moterims yra skirtingas.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžioji dalis moterų gali vartoti kontraceptikus ir labai svarbu pasikalbėti su gydytoju. Mūsų pareiga yra padėti suprasti, ko moteriai šiuo gyvenimo laikotarpiu reikia. 

REKLAMA

Skirtingi poreikiai, pavyzdžiui, paauglių, kurie pradeda lytinį gyvenimą ir pastoviuose santykiuose gyvenančių partnerių. Svarbu su moterimi ramiai pasikalbėti, atsakyti į kylančius klausimus, padėti suprasti rizikos veiksnius“, – kalbėjo gydytoja.

Kartais kontraceptikai skiriami ne tik apsaugai nuo neplanuoto nėštumo, bet ir kitų ligų gydymui. 

„Labai dažnai sudėtinės kontraceptinės tabletės skiriamos esant papildomai problemai – mėnesinių ciklo sutrikimui, esant labai gausioms ar skausmingoms menstruacijoms, endometriozei. Kai kuriais atvejais net dermatologai atsiunčia merginas, kai labai sunku gydyti, kontroliuoti aknę“, – aiškino profesorė.

REKLAMA
REKLAMA

Kontracepcija taip pat gali sumažinti kai kurių vėžio rūšių riziką: „Sudėtinės kontraceptinės tabletės iki 80 procentų mažina kiaušidžių vėžio riziką, iki 50 procentų mažina gimdos gleivinės vėžio riziką. Taip pat mažina negimdinio nėštumo riziką.”

Kontraceptikai – tarp efektyviausių apsaugos būdų

Sudėtinės kontraceptinės tabletės – vienas efektyviausių kontracepcijos būdų. Tačiau, specialistės teigimu, pasitaiko atvejų, kai kontraceptikų efektyvumas sumažėja. Nors tokie atvejai nėra dažni, reikėtų apie tai žinoti.

„Tabletės yra veiksmingos visais atvejais, išskyrus, jeigu naudojami kai kurie antibiotikai ir gali būti neveiksminga, jeigu moteris suviduriavo ar išvėmė, ką buvo išgėrusi. Tada apsauga sumažėja.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojui paskyrus kontraceptines tabletes, nepamirškite jų tinkamai vartoti – gerkite kasdien panašiu laiku.

„Jeigu neišgeriama tabletė, dažniausiai nieko nenutinka. Arba gali atsirasti nenumatytas kraujavimas. Čia nėra nieko tragiško. Paprastai sakom, kad, jeigu moteris pamiršo išgerti tabletę, prisiminus reikia kuo greičiau ją išgerti“, – pasakojo R. Nadišauskienė.

Pradėjus vartoti tabletes, neišsigąskite, jei pasireiškia šalutiniai poveikiai – tai nereiškia, kad paskirtas būdas jums netinkamas. Reikia laiko, kad organizmas prisitaikytų ir priprastų.

„Šalutinių poveikių gali būti. Pradžioj, naudojant kontraceptikus, gali būti pykinimas, labai retais atvejais net vėmimas. Gali skaudėti galvą, pasirodyti negausus kraujavimas, ypač neišgėrus kontraceptikų. 

REKLAMA

Kai kurios moterys galvoja, kad netoleruoja kontraceptikų, todėl mes paaiškiname, kad paprastai reikia 3 mėnesių, kad priprastų. Pradžioje rekomenduojame gerti prieš naktį“, – pašalinius poveikius vardijo akušerė-ginekologė.

Jei vartojant kontraceptikus sumažėjo jūsų lytinis potraukis, kreipkitės į savo ginekologą – gali prireikti koreguoti arba keisti kontracepcijos metodą.

Pasitaiko atvejų, kai moterys pastoja net vartodamos kontraceptikus. Gydytojos teigimu, tai paaiškinti ir nustatyti priežastis yra itin sudėtinga. Laimei, moterų, pastojusių geriant kontraceptines tabletes, vaisiams neatsiranda jokių patologijų, jie gimsta sveiki.

REKLAMA

Kontraceptikai neskiriami esant rizikos veiksniams

Vienas iš kontraceptikų pašalinių poveikių – padidėjęs kraujo krešumas. Sveikoms moterims tai nesukelia jokios rizikos.

Tačiau jei moteriai arba jos šeimoje yra buvę susidariusių kraujo krešulių sukeltų komplikacijų, moteris yra po miokardo infarkto ar insulto arba serga krūties vėžiu, kontraceptinių tablečių vartoti nederėtų. Taip pat kontraceptikai neskiriami moterims, kurios turi migreną su aura. 

„Jeigu yra, pavyzdžiui, neaiškus kraujavimas iš gimdos ar makšties, kol neišsiaiškinsime priežasties, tikrai neskirsim kontraceptikų. Arba jeigu yra aktyvi kepenų liga, moteriai virš 35-erių ir ji daug rūko. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu yra hipertenzija arba neaiškios kilmės, aktyvi sisteminė liga, pavyzdžiui, vilkligė, tuomet kontraceptikų neskirsime. Esant nekontroliuojamam cukriniam diabetui,  galima skirti tabletes, bet būtina tai išmanančių ginekologų ir endokrinologų priežiūra“, – aiškino  R. Nadišauskienė. 

Moterims, nežinančioms, ar gali vartoti kontraceptikus, profesorė rekomenduoja pasidomėti daugiau bei pasitarti su savo akušeriu-ginekologu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų