• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Indija spalio pabaigoje planuoja paleisti į kosmosą savo pirmąjį kosminį aparatą Marsui tirti. Indijos raketa „Polar Satellite Launch Vehicle“ su „Mangalyaan“, dar vadinamu MOM (Mars Orbiter Mission), palydovu turėtų pakilti iš Šriharikotos kosmodromo spalio 28 dieną. Jei dėl nepalankaus oro startą teks atidėti, ji gali būti paleista iki lapkričio 19 dienos, kuomet „užsivers“ planuojamo skrydžio į Marsą „langas“, skelbia „Space.com“.

REKLAMA
REKLAMA

Indijos kosmoso tyrimų organizacijos (ISRO) atstovai pranešė, kad „Mangalyaan“ palydovas jau atgabentas į kosmodromą ir netrukus bus įkeltas į raketą nešėją. Jei skrydis į Marsą vyks sėkmingai, „Mangalyaan“ Raudonąją planetą turėtų pasiekti 2014 m. rugsėjo mėnesį. Indijos kosminis aparatas taps Marso palydovu ir iš orbitos vykdys jo geologinius, cheminius, fizikinius ir kitokius tyrimus. Vienas svarbiausių bus metano paieška Marso atmosferoje: pranešama, kad „Mangalyaan“ prietaisai ieškos ir galimai biologinės, ir geologinės metano kilmės požymių.

REKLAMA

Indija gali tapti ketvirtąja šalimi, kurios kosminiai aparatai yra pasiekę Marso planetą. Iki šiol tai pavyko tik buvusiai Sovietų Sąjungai, JAV ir Europos Sąjungai. Kitų šalių bandymai tyrinėti Marsą kol kas nebuvo sėkmingi: Japonijos kosminis aparatas „Nozomi“ 2003 m. nesugebėjo pasiekti Marso orbitos, o Kinijos „Yinghuo-1“ kosminis aparatas, turėjęs tapti Marso palydovu, 2011 m. kartu su Rusijos aparatu „Phobos-Grunt“ nuslinko iš klaidingos orbitos aplink Žemę ir nukrito į vandenyną.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ekspertų, Indijos bandymas įsijungti į Marsą tyrinėjančių valstybių klubą liudija jos mokslinę ir technologinę pažangą, nes Marso palydovo pagaminimas, skrydis į Marsą, aparato valdymas ir mokslinių prietaisų surinktos informacijos perdavimas į Žemę reikalauja atitinkamo žinių ir technologijų lygio.

Numatyta, kad „Mangalyaan“ aplink Marsą suksis 6 - 10 mėnesių. Šio kosminio aparato konstrukcija yra panaši į šios šalies 2008 m. paleistą Mėnulio palydovą „Chandrayaan 1“, tik pritaikyta Marso sąlygoms. Pranešama, kad „Mangalyaan“ veiks 5 moksliniai instrumentai, skirti atmosferos, paviršiaus topologijos, geologijos tyrimams ir Marso palydovų Fobo bei Deimo fotografavimui.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų