REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policija tiria, kaip iš bažnyčių Kėdainių rajone ir Vilkijoje dingo nekilnojamojo kultūros paveldo registre esantys meno kūriniai. Paveldosaugininkai ir menotyrininkai teigia, kad daugelis kunigų bažnyčių vertybėmis rūpinasi atsainiai. Arkivyskupijos atstovas pasigenda paveldo sargų pagalbos, praneša LTV „Panorama“.

REKLAMA
REKLAMA

Vilkijos, Krakių, Apytalaukio, Šventybrasčio, Surviliškio bažnyčias patikrinusi paveldosaugininkė jose pasigedo nekilnojamojo kultūros paveldo registre esančių medinių skulptūrų, vienoje – indo šventam vandeniui. 18–19-ojo amžiaus kūriniai vertinti kaip liaudies meistrų darbai.

REKLAMA

„Teko kalbėti su klebonais, iš tikrųjų daugelis nežino, kas buvo šitose bažnyčiose, nes jie yra perkeliami. Galbūt neperdavė, kas yra saugoma bažnyčioje, perdavimo-priėmimo aktų nebuvo“, – sako Asta Naureckaitė, Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio inspektorė.

Bažnyčių, kuriose pasigesta vertingų kūrinių, klebonai su „Panorama“ kalbėti atsisakė. Pasak Kauno arkivyskupijos atstovo, Bažnyčios vadovai patys aiškinasi, kur dingo meno kūriniai.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar radom jau, kad kai kurie dokumentai yra, kad vienas kunigas perdavė kitam, yra pasirašę tokį aktą, kad naudojami kitoje bažnyčioje“, – teigia Kauno arkivyskupijos atstovas Darius Chmieliauskas.

Tuo metu menotyrininkai ir paveldosaugininkai sako, esą daugelis kunigų beveik nesirūpina bažnyčiose esančiomis vertybėmis, nevyksta meno kūrinių inventorizacija, o dokumentai dažnai netvarkingi.

„Žmogus, kuris yra atsakingas, galėtų tiesiog pateikti griežtą nurodymą ar įsakymą, kad būtų vykdomas bažnyčios turto inventorizavimas, būtų perduodamas tiksliai, su patikrinimu. Manau, tą arkivyskupas turėtų padaryti. O priežiūrą galbūt vyskupai galėtų vykdyti, kaip kad būdavo anksčiau“, – mano menotyrininkė, laikinoji Kauno arkivyskupijos muziejaus direktorė Raimonda Norkutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno arkivyskupijos atstovas sako, kad neseniai vykusiame sinode tiksliai nustatyta, kaip iš parapijos perkeliami kunigai turėtų perduoti vertybes. Bažnyčia esą pasigenda ir paveldosaugininkų pagalbos.

„Tiek inventorizuoti paveldą, kiek gali Kultūros vertybių apsaugos departamentas, mes tikrai negalime. Jeigu turėtume tų registruotų objektų sąrašų kopijas, būtų žymiai lengviau. [Nors internete galima susirasti], bet ne visose kaimo bažnytėlėse yra internetas. Jeigu mes bent kopijas turėtume tų sąrašų, būtų daug lengviau klebonams vienam perduoti, kitam priimti“, – tvirtina D. Chmieliauskas.

Dėl Kėdainių rajone ir Vilkijos bažnyčiose dingusių meno kūrinių policija pradėjo ikiteisminius tyrimus.

Paveldosaugininkai neatmeta, kad jų artimiausiu metu gali būti ir daugiau.

Jūratė ANILIONYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų