• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruzijos ir Rusijos pareigūnai pradėjo pirmas tiesiogines tarpusavio derybas nuo pat konflikto separatistinėje Pietų Osetijos respublikoje pradžios, rašo BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Derybos, kurioms tarpininkauja Jungtinės Tautos, Europos Sąjunga ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, prasidėjo Šveicarijos mieste Ženevoje. Derybomis siekiama padidinti stabilumą ir saugumą Kaukazo regione. Tačiau diplomatai mano, kad ginčo tarp Rusijos ir Gruzijos sprendimo šiose derybose rasti veikiausiai nepavyks.

REKLAMA

Rugpjūčio mėnesį Rusija ir Gruzija pradėjo tarpusavio karą po to, kai Tbilisis jėga pamėgino susigrąžinti Pietų Osetijos kontrolę.

Maskva vėliau pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos – kitos separatistinės Gruzijos respublikos – nepriklausomybę ir taip susilaukė Vakarų pasmerkimo.

Praėjusią savaitę Rusijos kariai paliko aplink Pietų Osetiją ir Abchaziją susikurtas buferines zonas ir taip bent dalinai įvykdė su Prancūzija suderėto ugnies nutraukimo plano reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Kremlius ir toliau teigia planuojantis separatistinėse respublikose išlaikyti mažiausiai 8 tūkst. savo karių. Gruzija, kuri nutraukė diplomatinius santykius su Rusija, teigia, kad abi respublikos yra integrali jos teritorijos dalis, ir reikalauja nedelsiant išvesti visus Rusijos karius.

Derybose, prasidedančiose Ženevoje, nesitikima išspręsti esminių ginčo priežasčių, todėl apsiribota ganėtinai kuklia darbotvarke: leidimu pabėgėliams sugrįžti į savo namus ir paskatinimu atnaujinti ekonominį bendradarbiavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pareiškė, kad Ženevos derybos tėra tik pati pradžia ir jokiu būdu neturi būti laikomos galutinėmis. „Tai gali užtrukti, todėl mums reikia kantrybės“ – pareiškė B. Ki-moonas.

ESBO šiuo metu pirmininkaujančios Suomijos užsienio reikalų ministras Alexanderis Stubbas pareiškė, kad visi žino, jog prieš akis laukia ilgas derybų procesas, todėl reikia judėti lėtai – žingsnis po žingsnio.

REKLAMA

Be to, nemažai ginčų kelia ir pats šių derybų formatas. Rusija reikalauja, kad į derybas būtų įtraukti ir Pietų Osetijos, ir Abchazijos atstovai. Tačiau Tbilisis kategoriškai tam priešinasi. Abiejų separatistinių respublikų atstovai atvyko į Ženevą, tačiau jų statusas tebelieka neaiškus.

BBC korespondentai praneša, kad diplomatai Ženevoje yra tokie nervingi, kad net nesiteikia atskleisti, kas sėdi derybų salėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų